سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - Tuesday 26 May 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Sun, 05.05.2019, 9:18

حاشیه‌نشینی نتیجه نظام اداری مالی غلط کشور است

وزیر کشور: حاشیه‌نشینی نتیجه نظام اداری مالی غلط کشور است

يكشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸
ايسنا
وزیر کشور حل معضل حاشیه‌نشینی را در گرو اصلاح نظامات اداری، مالی، برنامه‌ریزی، بودجه‌ریزی کشور خواند.
عبدالرضا رحمانی فضلی در صد و شانزدهمین جلسه شورای اجتماعی کشور که با موضوع بررسی معضلات و مشکلات حاشیه‌نشینی برگزار شد، اظهار کرد: حاشیه‌نشینی یکی از پنج آسیبی است که مقام معظم رهبری نیز در این خصوص تاکیداتی داشتند.
وی ادامه داد: موضوع حاشیه نشینی خارج از تحلیل و ریشه‌یابی و بعد تاریخی آن، واقعیتی است که با آن مواجه هستیم.
به گفته وزیرکشور،  دو نگاه در خصوص حاشیه‌نشینی وجود دارد؛ نگاه اول این است که اگر کمک کنیم شرایط مناطق حاشیه‌نشین بهبود یابد، سیر مهاجران به این مناطق افزایش می‌یابد.
وی ادامه داد: نگاه دوم این است که این واقعیت را ریشه‌یابی کرده و بدانیم که حاشیه‌نشینی خروجی اقداماتی است که در این کشور صورت گرفته است. حاشیه‌نشینان انسان بوده و از بعد انسان بودن و هم‌وطن بودن بر ما حق دارند و باید شرایطی برای آنها فراهم شود.
به گفته رحمانی فضلی، برای تحقق نگاه دوم ضمن اینکه باید روند مهاجرت را کاهش دهیم ، باید خدمات اولیه مانند آموزش، بهداشت و شرایط مطلوب محیطی را در این مناطق ارائه دهیم. ما نمی‌توانیم تکلیف خودمان را نسبت به مردم کشورمان با تصور اینکه محیط و محل اسکان مبنا است ساماندهی کنیم. باید نگاه ما نگاه انسانی باشد و انسان‌ها را محور قرار دهیم.
وزیر کشور با اشاره به اینکه کاملا آگاه هستیم مهاجرت به شهرها موجب حاشیه‌نشینی می شود، گفت: باید یک گام پیش از مهاجرت حرکت کنیم به اینکه چه چیزی موجب مهاجرت می شود ؟ عدم توازن و تعادل در توزیع منابع و خدمات و فعالیت‌ها منجر به عدم تعادل در توزیع جمعیت می شود و بخشی از این عدم تعادل و توزیع جمعیت در مناطق حاشیه ای شکل می‌گیرد.
وی با بیان اینکه به طور کلان در تهران با انباشت عظیم منابع و سرمایه ملی روبرو هستیم، گفت: اما از آن طرف نیز تهران رتبه یک بزهکاری و جرم و جنایت را دارد که این ناشی از عدم توازن و تعادل است و ما به آن گرفتار شده ایم.
رحمانی فضلی اضافه کرد: باید ببینیم که چه چیزی موجب عدم تعادل و توازن می شود، می‌توان گفت که برنامه ریزی غلط ، نظام اداری غلط ، نظام مالیاتی و بانکی و پولی غلط و نظام بودجه‌ریزی غلط منجر به حاشیه نشینی شده است و اگر بخواهیم ریشه ها را از مبدا حل کنیم باید نظام برنامه‌ریزی، بودجه‌ریزی، مالیاتی، پولی و بانکی که دارای اشکالات بسیاری است اصلاح شود.
وی تاکید کرد: نمی‌توانیم معطل بمانیم تا این نظام‌ها اصلاح شوند بلکه باید همزمان اقدامات لازم را انجام دهیم تا حاشیه‌نشینان زندگی مناسبی داشته باشند و همچنین به مرور آن نظامات نیز اصلاح شود.
وزیر کشور با بیان اینکه بحث کالبدی حاشیه‌نشینی در طرح تقسیم ملی کار به وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها سپرده شده ، گفت: وزارت راه و شهرسازی متولی کالبدی مناطق حاشیه نشین شد و دستگاه های معین و همکار نیز برای آن مشخص شده است. وزارت راه و شهرسازی در گزارش هایی که ارائه کردند به این موضوع اشاره داشتند که عدم هماهنگی و بخشی نگری مانع هم‌افزایی شده است که این موضوع قابل قبول نیست بلکه وظیفه خود وزارت راه و شهرسازی است. باید به ما بگویند کدام دستگاه با آنها هماهنگ نیست و نباید کسی در اینجا فرافکنی کند و مسئولیت این کار به عهده وزارت راه و شهرسازی است.  ضمن انکه این تقسیم‌بندی را بر این اساس انجام دادیم تا هم افزایی شکل بگیرد، موازی کاری نشود و بهره‌وری منابع نیز افزایش یابد.
وی با تاکید بر اینکه اقدامات خوبی در حوزه حاشیه‌نشینی انجام شده است اما عقب‌افتادگی تاریخی در این حوزه وجود دارد گفت: برای جبران این عقب‌افتادگی باید کار جهشی انجام دهیم. ریس جمهور طرحی را با عنوان بازسازی بافت  فرسوده مطرح کردند که معلق ماند، چرا که در وزارتخانه مربوطه که متولی این کار بود انگیزه انجام این طرح وجود نداشت اما  حالا که  انگیزه ایجاد شده، اقدامات سرعت مد نظر را ندارد.
رحمانی فضلی تاکید کرد که نسخه انقلابی جهادی و سریع برای این موضوع بحثی است که آقای رئیس‌جمهور مطرح کرده است و همه دستگاهها را موظف کرده که زمین هایی که مازاد دارند را در اختیار این طرح قرار دهند.


Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.