يكشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - Sunday 25 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ادعاهای نادرست و دروغ دونالد ترامپ در سخنرانی سالانه کنگره آمریکا

iran-emrooz.net | Thu, 07.02.2019, 10:58

سی‌ان‌ان

نویسندگان به بررسی صدق و کذب مدعیات سخنرانی دیشب ترامپ پرداختند و نشان دادند که بسیاری از ادعای های او نادرست و دروغ اند. در اینجا فقط به هفت نکته گزارش مفصل “سی ان ان” بنگرید:

یکم- ادعای ترامپ: ما بیش از ۷ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده‌ایم: مطمئناً نادرست است! ترامپ وقتی این ادعا را مطرح کرد که در مورد دخالت نظامی آمریکا در عراق و افغانستان سخن می‌گفت. گذشته از اینکه افغانستان اصلاً جزو خاورمیانه نیست، باید گفت که این چندمین بار است که ترامپ در مورد هزینه‌های دخالت نظامی آمریکا در عراق و افغانستان مرتکب اشتباه می‌شود.

بر اساس تحقیقات کنگره آمریکا، هزینه‌های عملیاتی این کشور در عراق و افغانستان در فاصله سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ رقمی در حدود ۱.۶ تریلیون دلار بوده است. البته بررسی‌های کارشناسان سی‌ان‌ان نشان می‌دهد که برای رسیدن به رقم ۷ تریلیون دلاری مورد ادعای ترامپ، باید مخارج غیرعملیاتی و هزینه‌های آتی را نیز لحاظ کرد؛ هزینه‌هایی که بخش زیادی از آن به مستمری و مزایای 35 سال آینده کهنه‌سربازانی که در جنگ‌های عراق و افغانستان حضور داشته‌اند، مربوط می‌شود.

دوم- ادعای ترامپ: تنها کمی بیش از دو سال از زمان انتخابات ریاست‌جمهوری (اکتبر ۲۰۱۶) ما شکوفایی اقتصادی بی‌نظیری را رقم زده‌ایم: ترامپ می‌تواند ادعا کند که در بخشی از این شکوفایی اقتصادی سهیم بوده است اما نمی‌تواند همه آن را به خود نسبت دهد. او اقتصادی را تحویل گرفت که در آخرین مراحل خروج از رکود بزرگ قرار داشت.

در دولت دوم باراک اوباما ماهانه به طور خالص ۲۱۷ هزار شغل جدید ایجاد شده بود، در حالی که این رقم در دو سال اول ریاست‌جمهوری ترامپ ۲۰۳ هزار شغل بوده است. رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود گفت از زمان ورود او به کاخ سفید تاکنون 5.3 میلیون شغل جدید ایجاد شده، در حالی که تعداد دقیق آن ۴.۸۷ میلیون شغل است. همچنین برخلاف ادعاهای ترامپ، نرخ رشد دستمزد در آمریکا اگرچه از سال ۲۰۱۷ روندی صعودی داشته اما هنوز به ارقام اواخر دهه ۱۹۹۰ و اواسط ۲۰۰۰ نرسیده است. از طرفی افزایش نرخ رشد دستمزد در آمریکا تا حد زیادی ناشی از تصمیم مقامات ایالتی و شهری آمریکا برای بالا بردن کف دستمزد بوده و ترامپ نقش زیادی در آن نداشته است.

سوم- ادعای ترامپ: ما انقلابی در بخش انرژی آمریکا به پا کرده‌ایم... آمریکا اکنون تولیدکننده شماره یک نفت و گاز درجهان است: این ادعا درست است اما باید ابعاد دیگری از آن بررسی شود. آمریکا در ماه اوت سال گذشته میلادی با پشت سر گذاشتن روسیه به بزرگترین تولیدکننده نفت خام در جهان بدل شد اما در خصوص تولید گاز طبیعی باید به این نکته اشاره کرد که آمریکا از سال ۲۰۱۱ یعنی ۶ سال قبل از آغاز ریاست‌جمهوری ترامپ، بزرگترین تولیدکننده جهان بوده است. رشد تولید نفت آمریکا در سال‌های اخیر را باید حاصل توسعه فناوری‌های مورد استفاده در استخراج نفت شیل دانست که امکان افزایش قابل‌توجه سطح تولید را برای شرکت‌های نفتی این کشور فراهم ساخته است.

البته در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ قیمت نفت به حدی پایین آمده بود که شرکت‌های نفتی آمریکا ترجیح می‌دادند از افزایش تولید خودداری کنند اما پس از آن با رشد قیمت نفت، این شرکت‌ها نیز برای افزایش تولید انگیزه مضاعفی پیدا کردند.

چهارم- ادعای ترامپ: هر سال آمریکایی‌های بی‌شماری به دست مهاجران غیرقانونی به قتل می‌رسند: ترامپ هم در زمان مبارزات انتخاباتی و هم در دوران ریاست‌جمهوری خود بارها در مورد جرائمی که مهاجران غیرقانونی در آمریکا مرتکب می‌شوند، صحبت کرده است. او این بار نیز مانند سال گذشته خانواده‌های تعدادی از قربانیان این جرائم را به سخنرانی سالانه خود دعوت کرده بود. در آمارهای رسمی که مراجع قضائی آمریکا در مورد جرائم و افراد بازداشت‌شده توسط نیروهای امنیتی منتشر می‌کنند، هیچ تفکیکی در مورد تابعیت مجرمان صورت نمی گیرد و به همین دلیل نمی‌توان در مورد تعداد جرائمی که مهاجران مهاجران غیرقانونی مرتکب می‌شوند، با تکیه بر آمارهای رسمی قضاوت کرد. با این حال شواهدی در دست است که نشان می‌دهد افزایش تعداد مهاجران غیرقانونی در آمریکا ارتباطی با افزایش جرم در این کشور ندارد. در حالی که از سال ۱۹۹۰ تاکنون ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا سیر صعودی طی کرده است، آمارهای مراجع رسمی آمریکا از کاهش میزان جرائمی مانند قتل، تجاوز و زورگیری طی سه دهه اخیر حکایت دارد.                       

پنجم- ادعای ترامپ: شهر مرزی ال‌پاسو در تگزاس که زمانی نرخ جرائم خشونت‌آمیز در آن بسیار بالا بود و از خطرناک‌ترین شهرهای آمریکا به شمار می‌رفت، اکنون به لطف امنیت مرزی قوی به یکی از امن‌ترین شهرهای ما بدل شده است.: مقامات دولت ترامپ طی یک سال اخیر چندین بار این ادعا را مطرح کرده‌اند اما ادعای آنها در مورد ارتباط بین تقویت امنیت مرزی و کاهش آمار جرم در ال‌پاسو قابل قبول نیست. بر اساس آمارهای پلیس فدرال آمریکا، نرخ جرائم خشونت‌آمیز در شهر ال‌پاسو از سال ۱۹۹۳ تا سال ۲۰۰۶ حدود ۳۴ درصد کاهش یافته است، در حالی که فنس‌کشی خطوط مرزی نزدیک به این شهر از سال ۲۰۰۸ آغاز و در سال ۲۰۰۹ به پایان رسیده است. جالب اینجاست که در فاصله سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ نرخ جرائم خشونت‌آمیز در ال‌پاسو بار دیگر سیر صعودی گرفته و ۱۷ درصد رشد کرده است تا معلوم شود ادعای کاهش جرم به دلیل اعمال محدودیت‌های شدیدتر در مرزها نمی‌تواند همواره ادعای درستی باشد.

ششم- ادعای ترامپ: بی‌قانونی در مرزهای جنوبی ما تهدیدی برای امنیت و رفاه مالی همه آمریکایی‌ها است: ترامپ با «بی‌قانون» خواندن مرزهای جنوبی آمریکا تلاش کرده است تصمیم خود برای اعزام ۳۷۵۰ نیروی جدید به منطقه را توجیه کند اما با نگاهی به آمار نیروهای مرزی آمریکا می‌توان دریافت که ترامپ در این زمینه اغراق کرده است.در سال مالی ۲۰۱۸ دقیقاً ۱۹۵۵۵ نیروی گشتی در مرزهای آمریکا (عمدتاً در مرزهای جنوبی) مشغول کار بوده‌اند و توانسته‌اند در این مدت 396.579 نفر از مهاجران غیرقانونی را دستگیر کنند؛ این در حالی است که ۱۹ سال پیش تعداد مهاجران غیرقانونی دستگیرشده در مرزهای آمریکا 1.643.679 نفر بود. تعداد مهاجرانی که تلاش می‌کنند به‌صورت غیرقانونی وارد آمریکا شوند، در دو دهه اخیر کاهش قابل‌توجهی داشته است و به نظر نمی‌رسد تصمیم ترامپ برای افزایش نیروهای مرزی چندان معقول باشد. علاوه بر این، آمارهای رسمی نشان می‌دهند که امنیت شهرهای مرزی آمریکا تفاوت چندانی با سایر شهرهای این کشور ندارد و در ۵ سال اخیر نیز آمار جرم در این شهرها رو به کاهش بوده است.

هفتم- ادعای ترامپ: من می‌خواهم مردم [مهاجران] در مقیاسی بزرگتر از همیشه به کشور ما بیایند اما ورود آنها باید قانونی باشد: این ادعای ترامپ با سیاست‌های وی در تضاد است. ترامپ آمریکا وانمود می‌کند که تنها با مهاجران غیرقانونی مشکل دارد اما واقعیت این است که سختگیری‌های دولت او باعث شده که مهاجران قانونی و حتی پناهجویان نیز برای ورود به آمریکا با دشواری‌های عدیده‌ای مواجه باشند. دولت ترامپ تلاش می‌کند شیوه‌های ورود قانونی مهاجران به آمریکا را محدود کند و در همین راستا اعمال تغییراتی در قوانین مربوط به مهاجرت خانواده‌ها و نیز مهاجرت از طریق روادید گوناگونی (لاتاری) را در دستور کار خود قرار داده است.

منبع: کانال تلگرام تاج‌زاده
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.