يكشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۸ - Sunday 25 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تعطيلی مصلحتی

iran-emrooz.net | Sat, 02.02.2019, 14:34

مجمع تشخيص مصلحت نظام در اقدامي تامل‌برانگيز جلسه بررسي پالرمو را به تعويق انداخت

شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷
مساله بررسي لوايح مرتبط با FATF در حال تبديل شدن به بحران است. موضوعي كه در داخل با موافقان و مخالفان فراواني روبه‌رو است و در بيرون از مرزهاي ايران نيز عده‌اي چشم‌انتظار به نتيجه رسيدن آن هستند. در داخل عده‌اي كه مخالف هستند، مي‌گويند اين لوايح و قبول شرايط FATF يا همان گروه ويژه اقدام مالي به محور مقاومت ضربه مي‌زند؛ اين طيف معتقد هستند كه آري گفتن به اين شرايط و تصويب لوايح خود تحريمي و پوسته ديگري از برجام است كه مي‌تواند دست كشور را در برابر دشمنان ببندد. در طرف مقابل آن‌هايي كه به دنبال تصويب اين لوايح هستند و با دولت و وزارت‌خارجه براي به نتيجه رسيدن FATF همراهي مي‌كنند، مي‌گويند كه كشور براي گرفتن بهانه از دست دشمن بايد به اين شرايط آري بگويد. آن‌ها معتقد هستند كه براي رفع مشكلاتي از قبيل مراودات مالي با ساير كشورها و همچنين شكستن تحريم‌هاي آمريكا به اين لوايح نياز است و حتي برخي مدعي هستند كه براي كنترل قيمت ارز بايد به اين لوايح روي خوش نشان داد. اين اظهارات در حالي بيان مي‌شود كه خارج از مرزهاي ايران عده‌اي منتظر هستند تا اين لوايح به نتيجه برسد و چه خوشايند باشد و چه نباشد، آن‌ها براي انجام برخي وعده‌هاي خود از اين اهرم استفاده مي‌كنند. در اين بين و زماني كه عده‌اي مي‌گويند براي بررسي اين لوايح، وقت اندك است، روز گذشته و درست زماني كه اروپا از ماكت SPV(كانال ويژه مالي)به نام INSTEX (اينستكس) رونمايي كرده است، خبري منتشر مي‌شود كه جلسه مجمع تعطيل شده است. اين تصميم نابه هنگام را حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با تسنیم اعلام عمومي كرد. حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم، درباره ادامه بررسی لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرايم سازمان یافته فراملی «پالرمو» در این مجمع گفت: ادامه بررسی این لایحه به جلسه آتی مجمع موکول شده است. وی با اعلام اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام امروز جلسه نخواهد داشت، ادامه داد: قرار بود بررسی لایحه پالرمو شنبه دو هفته آینده یعنی 20 بهمن ادامه داشته باشد و با توجه به اینکه این روز تعطیل رسمی است، تاکنون تاریخ جدیدی برای برگزاری جلسه به اعضا اعلام نشده است.

اقدام متقابل
با توجه به زخمي كه حاكميت ايران از بدعهدي غربي‌ها در مباحث مختلف خورده است، قابل درك است كه با محافظه‌كاري شديدي به مراودات ادامه دهند. در همين حال مراكز تصميم‌گير و تصميم‌ساز جمهوري اسلامي كه بي‌شك از دايره قدرت دولت نيز جدا هستند، مي‌كوشند تا اگر غرب سعي مي‌كند از ابزار مشكلات معيشتي و تحريمي در ايران به عنوان اهرمي براي رسيدن به اهدافي استفاده كند، باج جديدي به آن‌ها ندهند. اقدامي كه با توجه به خيانت‌هاي غربي به برجام و جوان‌مرگ كردن اين معاهده بين‌المللي و كارآمد، قابل درك وتحسين برانگيز است ولي اگر اين مراكز و آن‌هايي كه مصلحت و منافع ملي را به دور از جناح‌بازي و سياست‌زدگي ترجيح مي‌دهند، به تصميم مناسبي رسيدند، ديگر نبايد بازي‌ها و فشارهاي سياسي كه هميشه در ايران وجود داشته است، تاثير منفي بگذارد و سبب آسيب به منافع ملت شود. مشخص است كه در مناسبات بين‌المللي، گرگ‌ها در پس پرده منتظر شكار خود هستند و خداي همه آن‌ها منفعت مردم‌شان است؛ بنابراين اگر نهاد يا اشخاصي انتظار داشته‌باشند غرب و شرق براي به نتيجه رسيدن منافع ملت ايران اقدامي مي‌كنند، سخت در اشتباه هستند و اگر هر كشوري قدمي براي بهبود امور بر مي‌دارد، پشت آن برنامه‌ها و فاكتورهايي خفته كه هزينه آن قبل از اجراي هر اقدامي حساب شده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.