شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آژانس بین المللی انرژی: نفت به دوره بسیار حساس وارد می‌شود

iran-emrooz.net | Sat, 15.09.2018, 21:56

ایرنا:  آژانس بین المللی انرژی در آخرین گزارش خود نوشت، در یک ماه گذشته قیمت نفت خام برنت دریای شمال به حدود 70 دلار در هر بشکه کاهش یافت اما اکنون به طور تقریبی ۸۰ دلار در هر بشکه است.

دو دلیل برای این نوسان وجود دارد: نخست اینکه، کاهش تولید نفت ونزوئلا همچنان ادامه دارد و دیگر آنکه، به موعد چهارم نوامبر (سیزدهم آبان) نزدیک می‌شویم که قرار است تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران اعمال شود.

تولید نفت ونزوئلا در ماه اوت به یک میلیون و ۲۴۰ هزار بشکه در روز کاهش یافته است و اگر این روند ادامه پیدا کند، تا پایان امسال صادرات نفت این کشور به یک میلیون بشکه در روز می رسد.

اگر کاهش صادرات نفت ایران و ونزوئلا ادامه پیدا کند و تولیدکنندگان دیگر این افت را جبران نکنند، بازارها دچار کسری عرضه می شود و ممکن است بهای نفت بالا رود.

پس از نشست ماه ژوئن (خرداد-تیرماه) اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در وین، عرضه نفت برخی کشورها افزایش یافته است.

عربستان و عراق در ماه اوت (مرداد-شهریورماه) روی هم روزانه ۱۳۸ هزار بشکه افزایش تولید داشتند و هنوز در شمال عراق ۲۰۰ هزار بشکه در روز ظرفیت اضافی برای افزایش تولید وجود دارد.

بر اساس برآورد ماه اوت آژانس بین المللی انرژی، ظرفیت مازاد تولید کشورهای اوپک حدود ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز بود که ۶۰ درصد آن به عربستان مربوط می شد اما در مورد ظرفیت مازاد، نکته اینجاست که مشخص نیست میزان آن چقدر است.

این فقط به مقدار ظرفیت مازاد تولید محدود نمی شود، بلکه پالایشگاه هایی که از نفت های ایران یا ونزوئلا تغذیه می کنند، از این پس باید برای خرید نفت مشابه با دیگران رقابت و تلاش کنند سطح تولید خود را در سطح بهینه نگه دارند.

نفت خام سبک نمی‌تواند جایگزین مناسبی برای نفت های ایران و ونزوئلا باشد.

حتی پیش از به حساب آوردن کاهش صادرات نفت خام ونزوئلا و ایران، تخمین زده می شد که این پالایشگاه ها در سه ماهه چهارم امسال ناچار شوند ۵۰۰ هزار بشکه در روز از ذخایر انباری خود برداشت کنند.

هر گونه برداشت از ذخایر انباری به معنی کسری عرضه نفت در بازار است.

در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (او.یی.سی.دی)، موجودی انبارهای نفت در پایان ماه ژوئیه (تیر-مردادماه) 50 میلیون بشکه کمتر از متوسط پنج سال گذشته بود.

دورنمای مبهم درباره جبران افت عرضه

آژانس بین المللی انرژی در گزارش خود تاکید کرد دورنمای روشنی برای جبران کاهش صادرات نفت خام ایران و ونزوئلا توسط دیگر تولیدکنندگان پیش رو نیست.
انتظار می رفت تولید نفت برزیل در سال جاری میلادی ۲۶۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد اما به دلیل پاره ای مشکلات به طور متوسط فقط ۳۰ هزار بشکه در روز به تولید امسال خود افزود.

البته تولید نفت خام آمریکا رو به رشد است و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب به طور متوسط ۱٫۷ میلیون و ۱٫۲ میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

شرکت ها با وجود افزایش قیمت ها، برنامه تولید خود را تعدیل نمی کنند؛ با وجود این، امسال رشد تولید نفت خام در این کشور نیز به سطح سال ۲۰۱۴ بر می گردد.

از سوی دیگر، تولید نفت لیبی در ماه اوت به ۹۵۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به سطح تولید پارسال (یک میلیون بشکه در روز) رسید.

با این همه، وضعیت تولید نفت خام لیبی همانگونه که توسط شرکت ملی نفت این کشور اعلام شد، شکننده است.

علایم کاهش تقاضای نفت در برخی کشورها

تقاضای نفت در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به ترتیب ۱٫۴ میلیون و ۱٫۵ میلیون بشکه در روز برآورد می شود.

این پیش بینی در حالی صورت می گیرد که آژانس بین المللی انرژی، علایم کاهش تقاضای نفت در برخی کشورها را معرفی می کند.
تقاضای بنزین در آمریکا به دلیل افزایش قیمت ها کاهش پیدا کرده است.

اروپا نیز در بازه زمانی ماه مه تا ژوئیه (اواسط اردیبهشت تا اواسط مرداد) تقاضای نفت کمتری نسبت به پارسال داشت.

تقاضای نفت ژاپن نیز با وجود دمای بالای هوا کم شده و بلایای طبیعی اخیر نیز بر آن تاثیر گذاشته است.

با وجود این، مهمترین خطر کاهش نرخ ارز در برخی کشورهای نوظهور است.

افزایش ارزش دلار آمریکا، هزینه واردات انرژی برای کشورهای واردکننده را افزایش می دهد. تشدید تنش های تجاری میان آمریکا و چین نیز موجب کاهش تقاضای نفت می شود.

آژانس بین المللی انرژی تاکید کرد شرایط در ونزوئلا ممکن است بسرعت بدتر شود. کشمکش ها در لیبی ممکن است از سرگرفته شود و در فاصله ۵۳ روز مانده به موعد چهارم نوامبر، شرکت ها و کشورها باید تصمیم خود را در مورد خرید نفت ایران بگیرند.

باید دید آیا دیگر تولیدکنندگان تصمیم به افزایش تولید می گیرند؟Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.