سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ - Tuesday 11 December 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ترامپ در دوراهی تعلیق تحریم‌های هسته‌ای یا خروج از برجام

iran-emrooz.net | Wed, 27.12.2017, 22:05

ایران آنلاین: اندیشکده شورای روابط خارجی امریکا پیش‌بینی کرده است بی‌میلی نمایندگان کنگره امریکا برای تغییر توافق هسته‌ای با ایران احتمالاً دونالد ترامپ را بر سر دوراهی امضای فرمان ادامه تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران یا خروج از برجام قرار داده است.

دو ماه پیش، ترامپ با تأیید نکردن پایبندی ایران به توافق هسته‌ای، یک بند از قانون مصوب سال ۲۰۱۵ کنگره موسوم به اینارا را فعال کرد. مطابق بند مذکور، در صورت عدم تأیید پایبندی ایران به برجام از سوی رئیس جمهوری امریکا، کنگره آن کشور ۶۰ روز فرصت دارد برای بازگرداندن تحریم‌های قدیمی یا اعمال تحریم‌های جدید تصمیم‌گیری کند. از آنجا که سایر کشورهای طرف توافق هسته‌ای به‌طور یکپارچه با لغو برجام به مخالفت برخاستند، ترامپ با تأیید نکردن پایبندی ایران کوشید از خود رفع مسئولیت کند و توپ برجام را در زمین کنگره بیندازد. این در حالی است که ۲۱ آذرماه گذشته فرصت ۶۰ روزه کنگره به پایان رسید بدون اینکه حتی پیش‌نویس یک طرح از سوی نمایندگان امریکا به رأی‌گیری گذاشته شود.

پس از پایان این ۶۰ روز هر یک از اعضای کنگره می‌توانند طرحی را برای تصویب مجدد این تحریم‌ها مطرح کنند. بنابراین گزارش دو سناتوری که تلاش می‌کردند چنین کاری را انجام دهند باب کورکر و تام کاتن جمهوریخواه بودند. روزی که ترامپ از تأیید توافق هسته‌ای خودداری کرد، هر دوی این سناتورها یک برنامه را برای رسیدگی به آنچه نواقص توافق هسته‌ای می‌دانند، بررسی کردند اما نهایتاً طرح آنها ناکام ماند. بنا به گزارش اندیشکده شورای روابط خارجی امریکا حتی اگر کورکر و کاتن طرحی را بر اساس برنامه‌های خود ارائه می‌کردند، اقبالی از سوی قریب به اکثریت کنگره نمی‌یافتند و با موانعی از جمله فیلی باستر در سنا روبه‌رو می‌شدند. این دو سناتور طرحی را آماده کرده بودند که یکی از شرایطش این بود؛ در صورتی که ایران به هرگونه آزمایش، پرتاب، تولید یا استقرار موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک جنگی اقدام کند تحریم‌های لغو شده علیه این کشور دوباره فعال خواهند شد.

این شرطی بود که در واقع با هدف تغییر شرایط برجام به طور یک طرفه از سوی امریکا مطرح می‌شد. کورکر و کاتن باید ۶۰ رأی را در مجلس سنا برای توقف تلاش دموکرات‌ها برای خنثی کردن این قانون به دست می‌آوردند. از آنجایی که برخی از سناتورهای جمهوریخواه از همان ابتدا نسبت به رویکرد کورکر - کاتن تردید داشتند، طرح آنها راه به جایی نبرد. مخالفان این طرح نگران بودند این کار مخالفت متحدان اروپایی را بر‌انگیزد و معتقد بودند عاقلانه‌‌تر این است که تلاش شود قانونی برای تحریم ایران به‌دلیل برنامه موشکی‌اش و آنچه واشنگتن حمایت از تروریسم می‌خواند، تصویب شود. توصیه‌ای که به این معناست کنگره به این زودی هیچ قانون جدیدی در ارتباط با ایران وضع نمی‌کند.

به این ترتیب ترامپ در شرایط دشواری قرار گرفته چرا که به نظر می‌رسد کنگره با پرهیز از هر اقدامی پیرامون توافق هسته‌ای، مسئولیت بزرگ برخورد با برجام را به گردن خود او انداخته و طرح او را خنثی کرده است. از منظر اندیشکده روابط خارجی تمام آنچه ترامپ باید انجام دهد این است که دستورات اجرایی رفع تحریم‌ها را که با اجرای توافق هسته‌ای تعلیق شده‌اند امضا نکند. ترامپ تاکنون دو بار این کار را انجام داده که آخرین بار آن در ماه سپتامبر بود. دستور ابطال این تحریم‌ها هر 120 روز یک بار صادر می‌شود، به این معنی که ترامپ باید تا بیش از 13 ژانویه بار دیگر این کار را انجام دهد. این در حالی است که او دو ماه پیش گفته بود که اگر کنگره در زمینه برجام کاری نکند، خودش به‌عنوان رئیس جمهوری دست به اقدام خواهد زد و از توافق خارج خواهد شد.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.