پنجشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۷ - Thursday 19 July 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مسعود کرباسیان، آشنای اقتصاد

iran-emrooz.net | Thu, 10.08.2017, 7:03

رضا طهماسبی در شماره جدید هفته نامه تجارت فردا در توصیف مسعود کرباسیان- وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی- نوشته است:

پس از جنجال‌ها و حاشیه‌های فراوانی که در مورد گزینه مورد نظر رئیس‌جمهور برای تصدی صندلی وزارت امور اقتصادی و دارایی درگرفت، در نهایت نام ‌آشنای «مسعود کرباسیان» در نامه رسمی ارسال‌شده به مجلس گنجانده شد تا این مدیر باسابقه که پشتوانه نسبتاً محکمی در دولت و بخش خصوصی دارد، برنامه‌هایش برای چهار سال آینده یکی از وزارتخانه‌های عریض و طویل کشور ارائه دهد.

مخالفت‌ها با کرباسیان (لااقل تاکنون) حداقلی بوده و در مقابل مدافعان آن طیف گسترده‌تری را تشکیل می‌دهند. سابقه طولانی کرباسیان در وزارتخانه‌ها و نهادهای اقتصادی مختلف عمومی و دولتی، و مهم‌تر از آن تعامل مستقیم با بخش خصوصی و قرار گرفتن در ترکیب هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، باعث شده است تا موج مثبتی در همراهی با او شکل بگیرد.

کرباسیان ۶۱ ‌ساله پس از نزدیک ۳۰ سال فعالیت در کسوت معاون وزیر، اکنون آماده است که در جایگاه وزارت اقتصاد قرار گیرد. وزارتخانه‌ای که به دلیل تعدد سازمان‌های زیرمجموعه و فعالیت‌های اثرگذارش احتمالاً مهم‌ترین نهاد اجرایی کشور در حوزه اقتصاد است. کرباسیان با کارشناسی برنامه‌ریزی، کارشناسی ارشد مدیریت سیستم و دکترای مدیریت بازرگانی از نظر علمی جایگاه مناسبی برای تصدی این شغل دارد. او اگرچه مانند طیب‌نیا اقتصاددان (به معنای آکادمیک) نیست اما اجماع ناشی از علم و تجربه، بر این است که نهادی مانند وزارت امور اقتصادی و دارایی که نهاد متولی اجرای سیاست‌های مصوب در حوزه مالیات، گمرک و بیمه است بیشتر نیازمند حضور یک مدیر اجرایی قوی است تا یک اقتصاددان. چراکه برخلاف نهادی مانند بانک مرکزی که نقش اصلی‌اش سیاستگذاری کلان است، وزارت اقتصاد در بطن اجرای سیاست‌های مالی کشور است و بیشتر باید در زمینه بهبود فضای کسب‌وکار فعال باشد.

مسعود کرباسیان، فارغ از تمام مسوولیت‌های ریز و درشتی که در نهادهای مختلف بر عهده داشته است، احتمالاً بهترین و مهم‌ترین عملکرد خودش را در گمرک نشان داده است. جایی که با وارد کردن نظام‌های گمرکی نوین، از آسیکودا گرفته تا ایجاد پنجره واحد، حرکت به سمت مدرن کردن گمرک با حذف روندهای بوروکراتیک اداری، استفاده از گیت‌های ایکس‌ری، بهبود وضعیت ارزشیابی و حذف کردن اختیارات وابسته به فرد سعی کرد تا از دیوار بلند گمرک، سرسره‌ای برای تسهیل تجارت خارجی بسازد. البته عملکرد گمرک قطعاً جای نقد دارد اما کمتر کسی می‌تواند نافی تحولات قابل توجه صورت‌گرفته در دوره ریاست کرباسیان باشد.
او همچنین در مبارزه با قاچاق کالا نیز از خود چهره‌ای دقیق و جسور نشان داد. بهبود تعامل با نهادهای امنیتی مانند نیروی انتظامی و الکترونیک کردن فرآیندهای گمرک باعث شد تا آمار رسمی قاچاق که در زمان روی کار آمدن دولت یازدهم از زبان مسوولان بلندپایه بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار اعلام می‌شد در پایان دوره چهارساله به ۱۳ تا ۱۵ میلیارد دلار کاهش یابد و مهم‌تر از آن گمرک مدعی باشد که این قاچاق دیگر از مبادی رسمی صورت نمی‌گیرد و آنچه هست خارج از محدوده‌های تحت پوشش این سازمان است.

کرباسیان در بین مدیران پرمشغله دولتی به کتاب‌خوانی شهره است . این را می‌توان از ترجمه‌های متعددش به‌ویژه در حوزه جهانی شدن فهمید. کرباسیان در حالی برای اخذ رای اعتماد به مجلس می‌رود که بخش خصوصی عزمش را برای حمایت از او جزم کرده است، بعید نیست که بتواند رکورد رئیس سابقش را در اخذ رای اعتماد نمایندگان بشکند.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.