دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۴۰۰ - Monday 12 April 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Tue, 06.04.2021, 0:55

آمریکا: مذاکرات وین دشوار اما یک گام رو به جلو است


سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تایید خبر مسئولیت “رابرت مالی” برای تیم مذاکراتی این کشور در وین، گفت: انتظار داریم مذاکرات سختی داشته باشیم اما یک گام مثبت رو به جلو است.

به گزارش ایرنا، ند پرایس روز دوشنبه در نشست خبری روزانه خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه چه کسی مسئولیت تیم آمریکا را در مذاکرات مربوط به بازگشت به برجام در وین را برعهده دارد، این مطلب را مطرح کرد.

وی افزود: ما موافقت کرده‌ایم که با شرکای اروپایی، روسیه و چین در قالب ۱+۵ که در برجام حضور دارند، گفت وگو داشته باشیم تا درباره بازگشت متقابل به پایبندی به تعهدات برجامی تبادل نظر شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: معنی متقابل هم به طرف ایران و طرف آمریکایی بر می‌گردد.

پرایس اضافه کرد: می‌توانم تایید کنم که رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، مسئولیت تیم مذاکراتی ما را در وین بر عهده خواهد داشت اما انتظار داریم که این مذاکرات، سخت باشند.

وی خاطرنشان کرد: باور داریم که مذاکرات ما با شرکا و همچنین مذاکرات شرکا با ایران، یک گام سالم به سمت جلو است. موضوعات اولیه‌ای که قرار است مورد بحث قرار گیرند، ساده است: در یک طرف اقدامات هسته‌ای ایران است و در طرف دیگر اقدامات ما برای بازگشت به اجرای تعهدات برجامی است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: پیش‌بینی مذاکرات مستقیم با ایران را نداریم هرچند که برای انجام آن، حاضر هستیم.

پرایس با بیان اینکه زمان مشخصی برای رسیدن به این تفاهم تعیین نمی‌کنیم اما با متحدانمان و همچنین روسیه و چین در مسیر دیپلماتیک تعامل داریم، گفت: دیپلماسی با سرعتی که مناسب تلقی می‌کنیم، حرکت خواهد کرد.

وی افزود: هیچ انکاری وجود ندارد که رویکرد اورژانسی به این چالش داریم. ایران در هفته‌های اخیر از برجام فاصله گرفته است و ما نگران از دست دادن زمان هستیم. زمان موسوم به “شکست” همچنان در حال کم شدن است. به یاد بیاورید که در پایان دولت اوباما، ایران به واسطه برجام تا دستیابی به سلاح اتمی، ۱۲ ماه فاصله داشت.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: در دولت ترامپ، هر دو طرف از برجام فاصله گرفتند و ایران گام‌هایی را برداشت که در روزهای اخیر گزارش‌های آن را دیده‌ایم. این زمان، یک پنجره است و هدف ما این است که “زمان شکست” را هر چه ممکن است طولانی‌تر کنیم.

پرایس اضافه کرد: هدف غایی ما این است که اطمینان یابیم به صورت دائمی و تایید شدنی، محدود شود و مبتنی بر آن، ایران نتواند به سلاح اتمی دست یابد. این تنها هدف ما نیست بلکه هدف شرکای باقی‌مانده در ۱+۵، متحدان و شرکای منطقه‌ای و هدفی است که حمایت گسترده‌ای را در کنگره دارد. از این رو، ما به دنبال طولانی شدن غیرضروری مذاکرات نیستیم. 

وی ادعا کرد: ما به طور یکجانبه امتیازی به ایران نمی‌دهیم تا در موقعیت بهتری قرار گیرد. هدف ما در وین، زمینه‌سازی برای بازگشت متقابل به اجرای توافق هسته‌ای است.  فرمول اصلی، امروزه همان فرمول اصلی است که لغو محدود تحریم‌های هسته‌ای  در ازای محدودیت های دائمی و قابل تأیید برنامه هسته‌ای ایران نامیده می‌شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره لغو تحریم‌های غیرهسته‌ای هم اظهار کرد: من پیش‌گویی درباره نگاهمان نخواهم داشت اما فکر می کنم این فرمول یکی از این مواردی باشد که همچنان در برجام وجود دارد. تحریم‌هایی که باید برداشته شود، بر اساس دستورالعمل توافق اصلی برجام خواهد بود.

پرایس نتیجه مورد انتظار از نشست روز سه‌شنبه در وین را درک بهتر برای “عمل در برابر عمل” توصیف کرد.

«تهران هیچ نتیجه‌ای جز رفع تحریم‌ها در نشست وین را نمی‌پذیرد»

شبکه «پرس تی‌وی» به نقل از یک منبع مطلع نزدیک به تیم ایرانی حاضر در نشست وین گزارش داد که آمریکا راهی جز رفع تمام تحریم‌های ایران به روشی قابل راستی‌آزمایی، ندارد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در حالی که چند ساعت به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ایران و گروه ۱+۴ در وین باقی نمانده، تهران بر لزوم رفع کامل تحریم‌ها تاکید دارد.

یک منبع مطلع نزدیک به تیم ایرانی حاضر در نشست وین بامداد سه‌شنبه به شبکه «پرس تی‌وی» گفت که ایالات متحده هیچ انتخابی به‌جز برداشتن تمام تحریم‌های ضد ایرانی، آنهم به شکلی که قابل راستی‌آزمایی باشد، ندارد.

این منبع ایرانی - که نامش فاش نشد - تاکید کرد که پاسخ واشنگتن به پایبندی یکجانبه ایران به الزاماتش ذیل برجام، نباید چیزی جز اقدام یکجانبه آنها برای برداشتن تمام تحریم‌های ضد ایرانی باشد.

پرس تی‌وی به نقل از وی گزارش داد: «تهران هیچ نتیجه‌ای از نشست وین به جز برداشته شدن تمام تحریم‌ها را نمی‌پذیرد. دستور کار تیم ایرانی در گفت‌وگوهای وین مشخص است. ایران فقط زمانی که تمام تحریم‌های آمریکا برداشته و راستی‌آزمایی نیز شدند، اقدامات برای بازگشت به تعهدات برجامی را آغاز می‌کند».

این منبع همچنین افزود: «اگر نشست روز سه‌شنبه به هرچیزی جز رفع تمام تحریم‌های آمریکا منتهی شود، رابرت مالی باید وین را دست خالی ترک کند».

پیش از این اظهارات، «سیدعباس عراقچی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای حضور در نشست کمیسیون مشترک برجام، شامگاه دوشنبه وارد پایتخت اتریش شد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه نیز امروز در نشست خبری با خبرنگاران به گفت‌وگوهای هیأت ایرانی با گروه ۱+۴ در وین اشاره و بار دیگر تأکید کرد که گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیمی با هیچ طرفی از آمریکا در وین و در هیچ جای دیگری صورت نگرفته و نخواهد گرفت.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.