يكشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - Sunday 7 March 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 22.02.2021, 10:20

گزارش تخلف دولت از اجرای قانون لغو تحریم‌ها به قوه قضاییه ارسال شد

مجلس از دولت حسن روحانی به قوه قضاییه شکایت کرد


نمایندگان مجلس شورای اسلامی گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره تخلف دولت از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را برای رسیدگی به قوه قضاییه ارجاع دادند.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز در جلسات غیرعلنی و علنی به بررسی توافق آژانس انرژی اتمی و آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای پرداخت.

با شروع جلسه علنی تعداد زیادی از نمایندگان در اعتراض به توافق شب گذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و آژانس اتمی کشور جهت اداره نظارت‌های آژانس در سه ماه آینده آظهاراتی را مطرح کردند و در نهایت گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی جهت اعمال ماده ۲۳۴ به رای گذاشته شد.

نمایندگان با ۲۲۱ رای موافق، ۶ رای مخالف، ۷ رای ممتنع از مجموع ۲۳۹ نماینده حاضر در مجلس شورای اسلامی تصویب کردند که گزارش تخلف دولت از اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران به قوه قضاییه ارجاع شود.

طبق ماده ۲۳۴ آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی هریک از کمیسیون‌ها می‌توانند گزارشی درباره‌ی تخلفات دستگاه‌های اجرایی و دولت را به هیات رییسه ارائه کرده که در صورت تصویب مجلس شورای اسلامی فورا از طریق هیات رییسه موارد به قوه قضاییه ارسال می‌شود و باید گزارش‌های ارسالی به قوه قضاییه به صورت خارج از نوبت مورد رسیدگی قرار گیرد.

احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی متن درخواست ماده ۲۳۴ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی را به شرح زیر قرائت کرد:

رییس محترم مجلس شورای اسلامی

سلام علیکم
با تهیت و احترام استحضار دارید

۱_ توافق و بیانیه مشترک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران نقض صریح قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران است. درخواست دستور موقت ابطال آن را توسط قوه قضاییه داریم.

۲_ در قانون یاد شده جناب آقای رییس جمهور مسئول اجرای آن تعیین شده است.

۳_ با توجه به ماده ۲۳۴ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی رییس جمهور و کلیه ناقضین و مستنکفین را با قید فوریت به قوه قضاییه معرفی کرده تا وفق نوبت قانون مذکور قوه قضاییه خارج از نوبت و تشریفات مرسوم موضوع را مورد رسیدگی قرار دهد.


شورای‌عالی امنیت ملی طرف دولت را گرفت

کیوان خسروی سخن‌گوی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی  گفته «در بیانیه مشترک ایران و آژانس و پیوست اجرایی آن بر موضوع اجرای کامل قانون مصوب مجلس تصریح شده و ترتیبات انجام آن مخدوش نشده است».

او گفته که تصمیم «نظام» بر «اجرای بدون تنازل قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» است و «در خصوص اجرای بدون وقفه این قانون در مجموعه ارکان کشور اجماع وجود دارد».

به گفته او «سازمان انرژی اتمی ضمن آن که تاکنون مفاد قانون را اجرا کرده، زمینه قطع نظارت‌های فراپادمانی را نیز فراهم کرده».

او همچنین گفته «اجرای قانون مجلس به منزله خروج ایران از برجام و قطع همکاری با آژانس نیست و از این رو تعاملات ایران با آژانس و نظارت‌های پادمانی آن بر اساس چارچوب‌های قانونی ادامه خواهد داشت».


نماینده مجلس: توافق دیروز دولت با آژانس مشکوک است

مالک شریعتی نیاسر، نماینده اصول‌گرای تهران، توییت کرده که به‌علت «مشکوک‌بودن» توافق دیروز دولت با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مجلس، رسیدگی به بودجه ۱۴۰۰ مملکت را کنار گذاشته تا نماینده‌های دولت بیایند و توضیح بدهند.

او مدعی‌شده به احتمال قوی با این توافق، «قانون اقدام راهبردی» یا همان مصوبه هسته‌ای مجلس زیرپا گذاشته شده و اگر مجلس از «گزارش اقدامات فنی وسیاسی دولت» قانع نشد، مقام‌های متخلف باید مجازات شوند.

دیشب رافائل ‌گروسی، مدیرکل آژانس، گفت اگرچه با تصمیم مجلس ایران، اجرای پروتکل الحاقی کنار گذاشته‌شده اما با مقام‌های کشورمان توافق کرده تا سه‌ماه دیگر تا به اندازه‌‌ای که لازم  است، حتی‌ به‌‌شیوه‌ سرزده، آژانس بر برنامه هسته‌ای ایران نظارت و راستی‌آزمایی داشته باشد-

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه باید بدون قطع‌شدن و هر روز برگزار شود و تا وقتی به‌پایان نرسیده نباید از دستور خارج شود، مگر این‌که «مطلب فوری و فوتی اعم از طرح‌ها و لوایح دوفوریتی و غیره پیش آید که به تشخیص مجلس تاخیر آن موجب ضرر جبران‌ناپذیری باشد، در این صورت برای طرح و تصویب آن زمان مشخصی تعیین‌ می‌شود».


مجلس رسما دستور کارش را تغییر داد

جلسه علنی روز دوشنبه چهارم اسفند مجلس دقایقی پیش آغاز شد و قالیباف رییس مجلس گفت که در جلسه غیرعلنی داشتیم بیانیه دیشب ایران و آژانس را بررسی می‌کردیم.

او سپس از منشی هیات رییسان خواست تا دستور کار امروز را بخواند که مطابق پیش‌بینی‌ها بررسی بودجه به ردیف دوم دستور کار رفت و ابتدا قرار است‌، ییانیه مشترک ایران و آژانس در جلسه علنی بررسی شود.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، جلسات مجلس برای رسیدگی به بودجه باید بلاانقطاع باشد، مگر اینکه «مطلب فوری و فوتی پیش آید که به تشخیص مجلس تاخیر آن موجب ضرر جبران‌ناپذیری باشد، در این صورت برای طرح و تصویب آن زمان مشخصی تعیین‌ می‌شود».

با این اوصاف بیانیه دیشب ایران و آژانس از نگاه مجلس موضوعی است که ضرر جبران‌ناپذیری دارد؛ چون نه طرح است و نه لایحه.


دوباره جنگ لفظی میان مجلس و دولت

ذوالنور، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفته: تا قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اجرا و بیانیه مشترکی که روز گذشته منعقد شد، پاره نشود، هیچ مقام دولتی حق ورود به مجلس را ندارد.

امروز مجلس باید بایستد و بگوید قرار نیست شأن مجلس را به توپ ببندند و با یک حلب شیر سر آن را شیره بمالند پس تا قانون اجرایی نشود.»

این نماینده ارشد مجلس افزوده: «موافقت‌نامه مشترک دولت با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، پذیرش شرط و شروط  و برخلاف حرف‌های هفته‌ پیش رهبرانقلاب است.»Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.