يكشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - Sunday 7 March 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sun, 21.02.2021, 11:00

درخواست اعدام برای پیرمرد ۷۳ ساله برای نوشیدن الکل


درخواست اعدام برای نوشیدن الکل

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۳ اسفند ۱۳۹۹: مرد ۷۳ ساله‌ای که هویتش احسان، خلبان بازنشسته اعلان شده، به جرم نوشیدن الکل برای چهارمین بار، با خطر صدور حکم اعدام روبرو است. هشدار سازمان حقوق بشر ایران نسبت به گسترش دامنه استفاده از مجازات اعدام.

محمود امیری‌مقدم، سخنگوی سازمان حقوق بشر ایران در این خصوص گفت: «با وجود اینکه در قانون مجازات اسلامی اعدام برای تکرار جرایم حدی مثل شرب خمر در نظر گرفته شده، این مجازات بر اساس گزارش‌های رسمی در دو دهه گذشته تنها یک بار اجرا شده است». وی در ادامه افزود: «اعلام رسمی احتمال حکم اعدام برای شرب خمر فقط چند ماه پس از اجرای چنین حکمی نشانگر اراده نظام در گسترش دامنه مجازات اعدام است. این در حالی ست که در نظر سنجی سال ماه سپتامبر ۲۰۲۰ بیش از ۷۰ در صد مردم خواستار لغو کامل یا محدودیت شدید مجازات اعدام شده بودند».

به گزارش رکنا، فردی با هویت احسان، ۷۳ ساله که دکترای نظامی دارد و خلبان بازنشسته است، به اتهام نوشیدن مشروبات الکلی و رانندگی در حال مستی در تهران بازداشت و در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی از سوی دادستان برای وی درخواست مجازات اعدام شده است.

در این گزارش آمده است که این فرد پیشتر نیز سه بار به اتهام نوشیدن مشروبات الکلی بازداشت و مجازات شلاق (حد) بر وی اجرا شده است.

این فرد سالخورده که منکر مصرف مشروبات الکلی بود گفته است: «قبول دارم در سال‌های قبل سه مرتبه به اتهام شرب خمر بازداشت شدم وچون تست الکل مثبت بود هر بار شلاق خوردم. اما آخرین بار بی دلیل بازداشت شدم و من مشروب مصرف نکرده بودم».

متهم در ادامه افزود: «باور کنید به زور از من تست الکل گرفته شد و به همین خاطر هم برگه ای را که تایید کننده مثبت بودن تست الکل بود امضا نکردم. من اتهامم را قبول ندارم».

طبق ماده ۱۳۶ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، «هرگاه کسی مرتکب یک نوع جرم موجب «حد» شود و هر بار «حد» آن جرم برای محکوم به مرحله اجرا درآید برای مرتبه چهارم به «حد» اعدام محکوم می شود».

اما در بند ج. ماده ۱۳ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ و همچنین مواد ۱۱۴ تا ۱۱۹ قانون مجازات اسلامی، این اختیار را در دست قضات قرار داده، تا درصورت «توبه» متهم، وی را تبرئه و یا از رئیس قوه قضائیه درخواست عفو وی را نمایند.

گفتنی است، ۱۸ تیرماه سال جاری نیز حکم یک زندانی که با اتهام نوشیدن مشروبات الکلی برای ششمین بار به اعدام محکوم شده بود در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد. توبه این زندانی قبول نشده بود و در گزارشی که وبسایت روزنامه خراسان منتشر کرده، به‌صورت تلویحی گفته شده، علت رد شدن «توبه» متهم این بود که ادعا داشت «مشروب الکلی مصرف نکرده است».

***

اصل گزارش در خبرگزاری «رکنا»
درخواست اعدام برای خلبان تهرانی که مشروب خورد

مرد ۷۳ ساله به جرم خوردن مشروبات الکلی در تهران  دستگیر شد.

احسان ۷۳ ساله که دکترای نظامی دارد و خلبان بازنشسته است به اتهام شرب خمر و رانندگی در حال مستی در شمال تهران بازداشت شد .وی منکر مصرف مشروبات الکلی بود اما در بررسی پرونده اش مشخص شد وی قبلاً نیز سه مرتبه به اتهام شرب خمر بازداشت شده و حد برای وی اجرا شده است.

به این ترتیب خلبان بازنشسته به اتهام شرب خمر با وصف سه مرتبه اجرای حد، در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی پای میز محاکمه ایستاد و جرمش را انکار کرد.

در ابتدای جلسه نماینده دادستان کیفرخواست را خواند و برای وی درخواست اعدام را مطرح کرد .

ماجرای دستگیری پیرمرد ۷۳ ساله در تهران

وقتی پیرمرد روبه روی قضات ایستاد گفت: قبول دارم در سال‌های قبل سه مرتبه به اتهام شرب خمر بازداشت شدم وچون تست الکل مثبت بود هر بار شلاق خوردم .اما آخرین بار بی دلیل بازداشت شدم و من مشروب مصرف نکرده بودم

.باور کنید به زور از من تست الکل گرفته شد و به همین خاطر هم برگه ای را که تایید کننده مثبت بودن تست الکل بود امضا نکردم .من اتهامم را قبول ندارم.

سپس محمد شمس وکیل وی به دفاع پرداخت و گفت: پرونده نواقص بسیاری دارد و موکلم نیز در پرونده اعتراف به مشروب خواری نداشته است.از این رو تقاضای برائت وی را دارم.

در پایان جلسه قضات وارد شور شدند تا رای صادر کنند.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.