يكشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ - Sunday 7 March 2021
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sat, 20.02.2021, 12:31

دوازده میلیون شهروند سوریه غذای کافی در اختیار ندارند


دویچه وله: با ادامه جنگ داخلی در سوریه همچنان میلیون‌ها غیرنظامی با سرما و کمبود مواد غذایی و بهداشتی مواجه‌ هستند. سازمان “کمک به گرسنگان جهان” برآورد می‌کند که بیش از ۱۲ میلیون شهروند سوریه از دسترسی به غذای کافی محروم هستند.

خبرگزاری آلمان شنبه دوم اسفند (۲۰ فوریه) به نقل از هماهنگ‌کننده امور سوریه سازمان کمک به گرسنگان جهان اعلام کرد حدود ۶۰ درصد شهروندان سوری غذای کافی در اختیار ندارند. جمعیت سوریه حدود ۲۱ میلیون نفر برآورد می‌شود که دست‌کم پنج میلیون نفر آنها از زمان آغاز جنگ داخلی در بهار ۲۰۱۱ تا کنون آواره کشورهای خارجی شده‌اند.

بر این پایه شمار شهروندان سوریه که از کمبود مواد غذایی رنج می‌برند به بیش از ۱۲ میلیون نفر می‌رسد. در ده سال گذشته میلیون‌ها سوری در کشور خود بی‌خانمان شده‌اند که شمار بزرگی از آنها در اقامت‌گاه‌های موقت در مناطق هم‌مرز با ترکیه در شمال سوریه به سر می‌برند.

هماهنگ‌کننده سازمان آلمانی کمک به گرسنگان جهان می‌گوید در سال‌های اخیر به دلیل سقوط شدید ارزش پول ملی سوریه، قیمت مواد غذایی بیش از سه برابر افزایش یافته است.

تشدید معضل آوارگان با شیوع کرونا افزون بر کاهش قدرت خرید شهروندان، حکومت بشار اسد قادر به جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از پاندمی کرونا در کشور نیست و این وضعیت مشکلات اکثریت مردم را دو چندان کرده است. نهادهای امدادرسانی معتقدند وضعیت بحرانی اکثریت مردم سوریه در یک سال گذشته و با شروع شیوع گسترده بیماری کووید۱۹ به مراتب وخیم‌تر از قبل شده است.

شهروندانی که در سال‌های طولانی جنگ داخلی خانه و کاشانه خود را از دست داده‌اند و آوارگانی که در اردوگاه‌ها در چادر زندگی می‌کنند و از حداقل امکانات رفاهی و وسایل گرمایشی محروم هستند با آغاز فصل سرما و بارندگی با معضلات مضاعفی روبرو شده‌اند. مطابق آمار رسمی تعداد موارد شناسایی شده ابتلا به بیماری کووید۱۹ در سوریه حدود ۱۵ هزار و ۱۰۰ مورد و شمار مبتلایان فوت شده کمتر از هزار نفر است.

ناظران معتقدند این آمار فقط بخشی از واقعیت را نشان می‌دهد و شمار مبتلایان و قربانیان، به خصوص با توجه به کمبود امکانات بهداشتی و ازدحام در اردوگاه‌های آوارگان باید بسیار بیشتر از آمار رسمی باشد.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2021
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.