سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - Tuesday 24 November 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Fri, 13.11.2020, 22:59

با پیروزی در جورجیا و آریزونا، آرای بایدن به ۳۰۶ رسید


بی بی سی: برآورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در همه ایالت‌ها امشب مشخص شد و جو بایدن با گرفتن آرای اکتورال جورجیا مجموع آرای خود را به ۳۰۶ رساند. آرای الکتورال دونالد ترامپ ۲۳۲ برآورد شده است. اما ترامپ همچنان به نتایج معترض است و مردم را به تظاهرات تشویق کرده است.

نتیجه انتخابات در جورجیا بسیار نزدیک بود؛ بنابراین اعلام شد که طبق قوانین ایالتی آرا دوباره شمرده شود. اما اکنون مسئولان ایالتی انتخابات می‌گویند به نظر نمی‌آید بازشماری آرا نتیجه را به نفع ترامپ تغییر دهد. این ایالت ۱۶ رای الکتورال دارد.

این اولین بار است که از سال ۱۹۹۲ یک نامزد دموکرات آرای الکتورال ایالت جورجیا را به دست می‌آورد.

آقای ترامپ که در یک هفته گذشته با خبرنگاران سخن نگفته بود، در مصاحبه با نشریه واشنگتن اگزمینر که امروز، جمعه ۱۳ نوامبر، منتشر شده گفته بود به بازشماری آرا در جورجیا امیدوار است. آقای بایدن با ۱۴ هزار رای در جورجیا پیش است و مسئولان جورجیا می‌گویند احتمال این که شمارش دستی نتایج را عوض کنید، بسیار بعید است.

هم‌زمان برآورد بی‌بی‌سی از ایالت کارولینای شمالی هم نشان می‌دهد که دونالد ترامپ ۱۵ رای الکتورال این کالج را به دست آورده است.

به این ترتیب با وجود آنکه شمارش آرا ادامه دارد، برآورد تمام ایالت‌ها مشخص شده و بر این اساس آرای الکتورال جو بایدن ۳۰۶ و آرای الکتورال دونالد ترامپ ۲۳۲ برآورد شده است.

این دو عدد دقیقا برعکس نتیجه انتخابات چهار سال پیش برای نامزدهای دموکرات و جمهوری‌خواه است. در سال ۲۰۱۶ هیلاری کلینتون به عدد ۲۳۲ رسید و دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه ۳۰۶ رای الکتورال به دست آورد.

دقایقی پیش از اعلام این نتایج، آقای ترامپ در توییتی بار دیگر ادعای تقلب در انتخابات را مطرح کرد و گفت “حمایت‌های فوق‌العاده مخصوصا تظاهرات خودجوش که در تمام کشور شکل می‌گیرد، دلگرم کننده است. از جمله تظاهرات بزرگ روز شنبه در واشنگتن دی سی که ممکن است سری به آنجا بزنم و به آنها سلامی بکنم. در این انتخابات تقلب شد.”

همچنین قرار است تا ساعاتی دیگر آقای ترامپ برای اولین بار بعد از انتخابات در یک میزگرد مطبوعاتی درباره کرونا شرکت کند.

جمهوری‌خواهان امروز از شکایت خود در ایالت آریزونا انصراف دادند.

فشارها بر آقای ترامپ برای پذیرش نتیجه انتخابات به نفع جو بایدن ادامه دارد اما او همچنان بدون ارائه شواهدی می‌گوید در انتخابات تقلب شده است.

کمیته‌ای متشکل از مقام‌های ارشد وزارت امنیت داخلی، کمیسیون انتخابات، و مقام‌های ایالتی آمریکا ادعای دونالد ترامپ در مورد ‘تقلب ’ در انتخابات را رد کرده و گفته‌ که انتخابات ۲۰۲۰ “مطمئن‌ترین رای‌گیری در تاریخ آمریکا” است.


جورجیا؛ آخرین خاکریز جمهوری‌خواهان تا پنجم ژانویه

امیر پیام - بی‌بی‌سی

شیرینی برآورد پیروزی جو بایدن در ایالت جورجیا برای دموکرات‌ها از شوقی که پنسیلوانیا برایشان داشت کمتر نیست - بلکه بیشتر است.

چرا که آنها حالا با اتکا به پیروزی در آریزونا و جورجیا می‌توانند به جمهوری‌خواهان بگویند نه تنها سه ایالت پنسیلوانیا، میشیگان و ویسکانسن را پس گرفتند، بلکه دو ایالت مهم جمهوری‌خواه را هم تصرف کرده‌اند.

در حقیقت دموکرات‌ها حالا مدعی‌اند که نه تنها دیوار آبی شمال-مرکزی را ترمیم کردند که دو برجک مهم قلعه قرمز جمهوری‌خواهان در جنوب را هم تخریب کرده‌اند.

در حقیقت حالا جو بایدن حتی بدون احتساب ۲۰ رای الکتورال پنسیلوانیا (که مورد اعتراض شدید - اما بدون شواهد و مدارک- آقای ترامپ است) هم با ۲۷۶ رای پیروز انتخابات است. این ادامه ادعاهای - بدون شواهد- دونالد ترامپ و ستاد او برای “تخلف انتخاباتی” را هم سست‌تر خواهد کرد چرا که اکنون برآوردها در دو ایالت جمهور‌ی‌خواه جو بایدن را پیروز معرفی کرده‌اند.

در آریزونا، نه تنها جو بایدن پیروز انتخابات شد، بلکه مارک کلی، فضانورد سابق ناسا، هم با شکست سناتور مارتا مک‌سالی جمهوری‌خواه، دومین کرسی سنای این ایالت را هم به اردوی دموکرات‌ها برد تا آریزونا ۲۰۲۰ کاملا آبی شود.

اما در جورجیا این نبرد هنوز ادامه دارد. انتخابات سنای این ایالت که امسال هر دوی آنها به رای گذاشته شده بود به دور دوم کشیده شده است.

کلی لافلر و دیوید پوردو، دو سناتور جمهوری‌خواه جورجیا نتوانستند در جریان رای‌گیری سوم نوامبر به حد نصاب ۵۰ درصد آرا برسند و اکنون باید روز پنجم ژانویه سال آینده (۲۰۲۱) برای حفظ کرسی‌های خود یک بار دیگر با داگلاس وارناک و ژان اساف دموکرات مبارزه کنند.

جدالی که به احتمال بسیار زیاد یکی از گران‌ترین کارزارهای سنا در تاریخ آمریکا را رقم خواهد زد و کسانی چون استیسی آبرامز و کارول اندرسون، فعالان مبارزه با سرکوب رای در جورجیا را دوباره در کانون توجه قرار خواهد داد.

چنانچه دموکرات‌ها بتوانند هر دو کرسی سنا در جورجیا را تصاحب کنند، شمار آنها در مجلس سنا به عدد ۵۰ کرسی خواهد رسید که برابر با جمهوری‌خواهان خواهد شد و آن وقت کامالا هریس، معاون منتخب ریاست جمهوری که بنابر قانون “رئیس سنا” است خواهد توانست با یک حق رای، بن بست ۵۰-۵۰ در سنا را به نفع دموکرات‌ها بشکند.

به این ترتیب جورجیا که امروز با واریز آرای الکتورال آن به حساب جو بایدن او را به عدد ۳۰۶ رای الکتورال رساند(دقیقا برابر همان عددی که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ کسب کرد)، حالا آخرین خاکریز جمهوری‌خواهان برای حفظ اکثریت مجلس سنا خواهد بود.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.