جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - Friday 18 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Mon, 07.09.2020, 12:08

پیش‌شرط پادشاه عربستان

رابطه با اسرائیل بدون تشکیل کشور فلسطین ممکن نیست


دویچه وله: پادشاه عربستان پیش‌شرط هر اقدام برای عادی‌سازی رابطه با اسرائیل را تشکیل کشور مستقل فلسطین عنوان کرد. ملک سلمان در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس جمهوری آمریکا از تلاش‌های او برای برقراری صلح در منطقه قدردانی کرد.

خبرگزاری رویترز صبح دوشنبه، هفتم سپتامبر (۱۷ شهریور) به نقل از منابع رسمی خبری عربستان گزارش داد ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و دونالد ترامپ در یک گفت‌وگوی تلفنی به بررسی اوضاع منطقه و راهکارهای تقویت امنیت آن پرداختند.

پادشاه عربستان سعودی در این گفت‌وگو تاکید کرده که عادی‌سازی رابطه با اسرائیل بدون حل مسئله فلسطین و تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی ممکن نخواهد بود.

بنابر این گزارش ملک سلمان ضمن قدردانی از تلاش‌های آمریکا برای برقراری صلح در منطقه ابراز تمایل کرد که با اجرای طرح صلح ریاض که سال ۲۰۰۲ ارائه شد، یک راه حل پایدار برای حل مسئله فلسطین شکل بگیرد.

مطابق طرح عربستان کشورهای عربی پیشنهاد کرده‌اند به شرط عقب‌نشینی اسرائیل از تمام سرزمین‌هایی که در جنگ ۱۹۶۷ تصرف کرده و تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی، عادی‌سازی روابط خود با تل‌آویو را در دستور کار قرار دهند.

رئیس جمهوری آمریکا با طرح موسوم به “معامله قرن” تلاش می‌کند به مناقشه دیرین کشورهای عربی با اسرائیل خاتمه دهد. در این طرح حاکمیت اسرائیل بر بخشی از سرزمین‌های اشغالی به رسمیت شناخته شده و از این نظر کشورهای عربی روی خوشی به آن نشان نداده‌اند.

عادی‌سازس رابطه میان امارات و اسرائیل

با این همه با میانجیگری ترامپ و کوشش‌های جرد کوشنر، نماینده ویژه کاخ سفید در امور خاورمیانه، امارات متحده عربی کار عادی‌سازی رابطه با اسرائیل را آغاز کرده و انتظار می‌رود توافق نهایی برای برقراری مناسبت دیپلماتیک میان دو کشور در آینده نزدیک به امضاء برسد.

دهم شهریور و حدود دو هفته پس از اعلام غیرمنتظره توافق اسرائیل و امارات برای عادی‌سازی روابط، یک هواپیمای شرکت هواپیمایی “العال” با یک هیئت بلند پایه اسرائیلی و آمریکایی پس از عبور از آسمان ریاض در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی بر زمین نشست.

عربستان دو روز بعد، با انتشار بیانیه‌ای بدون نام بردن از اسرائیل، به طور رسمی با عبور هواپیماهای مسافربری اسرائیلی از حریم هوایی خود موافقت کرد.

در بیانیه ریاض تاکید شده که هواپیماهای مسافربری “همه کشورها” اجازه دارند در مسیر رفت و برگشت به امارات بدون هیچ محدودیتی از حریم هوایی عربستان عبور کنند.

استقبال آمریکا از تصمیم ریاض درباره حریم هوایی

رویترز به نقل از یک سخنگوی کاخ سفید گزارش داد که دونالد ترامپ در گفت‌وگو با ملک سلمان از این اقدام عربستان استقبال و ابراز امیدواری کرده دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس سیاست‌های مشابهی در پیش گیرند.

عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل بخش مهمی از استراتژی ایالات متحده و دولت دونالد ترامپ در منطقه است که در آن کاهش نفوذ جمهوری اسلامی نیز مد نظر قرار دارد.

پیش از این فقط مصر و اردن به طور رسمی با اسرائیل روابط دیپلماتیک داشتند. جرد کوشنر می‌گوید پس از امارات یک کشور عربی دیگر در حوزه خلیج فارس نیز به عادی‌سازی روابط با اسرائیل خواهد پرداخت.

برخی از ناظران بحرین و عمان را دو کشوری می‌دانند که احتمال عادی‌سازی روابط‌شان با اسرائیل در آینده نزدیک بیشتر است. بحرین یک روز پس از اقدام ریاض در اقدامی مشابه و بدون نام بردن از اسرائیل مجوز عبور هواپیماهای اسرائیلی از حریم هوایی خود را صادر کرد.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.