جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - Friday 18 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 02.09.2020, 20:13

آلمان: ناوالنی با ماده شیمیایی جنگی مسموم شده است


دویچه وله: براساس تازه‌ترین یافته‌های پزشکان معالج ناوالنی، این منتقد دولت روسیه “بدون شک” با یک ماده عصبی شیمیایی مسموم شده است. صدراعظم آلمان ضمن محکومیت شدید این حادثه از دولت روسیه خواست، پاسخگو باشد.

شامگاه چهارشنبه، ۱۲ شهریور (دوم سپتامبر) آنگلا مرکل ، صدراعظم آلمان در باره وضعیت الکسی ناوالنی، موضع‌گیری کرد.

مرکل ضمن بیان این که  منتقد سرسخت رئیس جمهوری روسیه با ماده عصبی “نوویچوک” مسموم شده است گفت، کسانی قصد داشته‌اند از این طریق او را به سکوت وادارند. به اعتقاد صدراعظم آلمان، ناوالنی “قربانی یک جنایت” شده است.

مرکل همچنین گفت: «ما انتظار داریم که دولت روسیه در این باره توضیحاتی ارائه دهد.» او در ادامه تصریح کرد، اکنون سوالاتی مطرح است که “فقط دولت روسیه می‌تواند به آنها پاسخ دهد”.

پیش‌تر اشتفان زایبرت، سخنگوی دولت فدرال آلمان هم گفته بود، یک آزمایشگاه ویژه نیروهای مسلح این کشور به این نتیجه رسیده است که ناوالنی با یک ماده عصبی شیمیایی از گروه “نوویچوک” مسموم شده است.

احضار سفیر روسیه

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان اعلام کرد که در رابطه با مسمومیت ناوالنی سفیر روسیه را برای ادای توضیحاتی فراخوانده است.

به گفته ماس، از سفیر خواسته شده در رابطه با این حادثه شفاف‌سازی کند. رئیس دستگاه دیپلماسی آلمان تاکید کرد: «روسیه باید علاقه جدی به روابط خوب با همسایگان اروپایی خود داشته باشد. اکنون زمان مناسبی برای اقدام در این زمینه است.»

دولت آلمان مصمم است، بر اساس یافته‌های جدید در قبال مسمومیت ناوالنی به‌طور هماهنگ با شرکای خود در اتحادیه اروپا و ناتو واکنش نشان دهد.

قرار است که در این راستا با سازمان منع کاربرد جنگ‌افزارهای شیمیایی (OVCW) هم مذاکره شود.

منتقد سرسخت پوتین حین یک پرواز داخلی در روسیه در روز ۲۰ اوت بیهوش شد و تاکنون در حالت اغما به‌سر می‌برد. به گفته سخنگوی بیمارستان شاریته، وضعیت ناوالنی پایدار است و در بخش مراقبت‌های ویژه نگه‌داری می‌شود. با وجود این که خطر مرگ او را تهدید نمی‌کند، هنوز نمی‌توان در باره پیامدهای درازمدت مسمومیت او اظهار نظر کرد.

”نوویچک” چیست؟

در دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ در اتحادیه جماهیر شوروی سابق حدود ۱۰۰ گونه ماده “نوروتوکسین نوویچوک” تولید شد که از خطرناک‌ترین سم‌های عصبی تهاجمی به‌شمار می‌روند.

“نووچوک” غالباً به صورت پودر بسیار ریز به‌کار می‌رود، از طریق پوست یا مجاری تنفسی وارد بدن می‌شود و معمولاً طی چند ساعت به مرگ از طریق خفگی می‌انجامد.

تشخیص این سم در بدن بسیار دشوار است و احتمال زنده ماندن قربانیان بسیار کم. حتی پادزهرهای رایج مانند “آتروپین” نیز معمولاً کم‌تاثیر هستند.

اطلاعات کمی در باره این گروه سم‌های عصبی وجود دارد. کارشناسان احتمال می‌دهند، از دو ماده گوناگون تشکیل شده است که ذاتاً غیرسمی هستند و فقط در صورت ترکیب با یکدیگر کشنده می‌شوند.

سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق بریتانیا و دخترش نیز با همین ماده مسموم شده بودند. آن دو به‌سختی جان سالم به‌در بردند.

آمریکا و اتحادیه اروپا مسموم شدن ناوالنی منتقد پوتین را قویا محکوم کردند

آمریکا و اتحادیه اروپا مسموم شدن آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را به‌شدت  محکوم کردند.

کاخ سفید اعلام کرد، خبر تأیید مسموم شدن ناوالنی در آلمان، آمریکا را “بسیار نگران” کرده است. جان آلیوت، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا گفت: «ما با متحدان و جامعه بین‌المللی برای پاسخگو کردن روسیه همکاری خواهیم کرد... مردم روسیه حق دارند که نظراتشان را به طور مسالمت‌آمیز و بدون ترس از مجازات با سموم شیمیایی بیان کنند.»

اتحادیه اروپا نیز مسموم شدن ناوالنی را “به شدیدترین شکل ممکن” محکوم کرد و از روسیه خواست، در مورد این “تلاش برای ترور” تحقیقاتی جامع کرده و مسئولان آن را به پای میز محاکمه بکشاند. 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «استفاده از سلاح‌های شیمیایی تحت هر شرایطی کاملا غیر قابل قبول و ناقض قوانین بین‌المللی است.»Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.