يكشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ - Sunday 27 September 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Sat, 11.07.2020, 20:16

نرگس محمدی در زندان زنجان به کرونا مبتلا شده است


تقی رحمانی همسر نرگس محمدی فعال حقوق بشر و سخنوی کانون مدافعان حقوق بشر  شامگاه شنبه ۲۱ تیرماه / ۱۱ ژوئیه خبر زیر را به نقل از خانواده نرگس محمدی در کانال تلگرام خود منتشر کرد:

«نرگس محمدی در زندان زنجان به کرونا مبتلا شده است.

نرگس محمدی به لحاظ مشکلات گوارشی غذای بی‌کیفیت زندان را نمی‌تواند تحمل کند. او چند بار عمل جراحی سنگین داشته و بنا به دستور پزشک معالجش باید در رژیم غذائیش پروتئین به قدر کافی و لازم داشته باشد. دکتر به او رژیم غذائی پروتئین‌دار داده است و این دستور پزشک، در اختیار  دادستان تهران قرار گرفته است اما تأسف‌بار اینکه دادستان در برابر بازجو و یا به قول خودشان ضابط پرونده، قدرت و اراده‌ای برای اجرای قانون و دستورات پزشک معالج زندانی را ندارد  و او را به تبعیت از اراده بازجوی پرونده،  از حقوق قانونی مندرج در آئین نامه اجرائی سازمان زندانها و از جمله از برخورداری از تغذیه مناسب و خوردن گوشت! محروم کرده است.
نرگس طی این ۶ ماه که به زنجان منتقل شده با نان و ماست  یا نان و گوجه و پیاز تغذیه شده است.

مسئولین زندان زنجان حتی حاضر نیستند به هزینه و با پول خودِ زندانی مواد غذائی مورد نیازشان را تهیه و در اختیارشان قرار دهند و مسئول مربوطه در پاسخ به سفارش نرگس برای تهیه گوشت و مواد غذائی مورد نیازش به هزینه خودش، به او می‌گوید می‌خواستی جرم نکنی. ما به تو گوشت نمی‌دهیم!!!

نرگس که سالهاست با بیماری ریوی دست و پنجه نرم می کند وضعیتش در این روزها به دلیل ابتلایش به کرونا وخیم‌تر و خطرناک تراز قبل شده است.

نبود امکانات و تغذیه مناسب، وضع جسمی وی را به شدت وخیم کرده. بدن درد و ضعف و از دست دادن وزن توان او را کمتر از پیش نموده و با این حال نیز هیچگونه توجهی به تغذیه ایشان نمی‌شود.

علائم ویروس کرونا از جمله درد شدید عضلانی، بی‌حالی مفرط، از دست دادن حس بویایی در بدن نرگس بروز پیدا می‌کند ولی با بی‌توجهی مسئولین زندان وضعیت او وخیم‌تر شده است تا اینکه بر اثر اعتراض خانواده مجبور به انجام تست کرونا شده‌اند. مسئولین زندان و دادستان زنجان او را از حق اخذ نتیجه تست هم محروم کرده و در بی‌خبری کامل نگه داشته‌اند.

نرگس که از تاریخ ۹ تیر علائم ابتلا به کرونا را دارد هیچ‌گونه دارو و درمانی نگرفته است. ۱۲ نفر از مبتلایان از جمله نرگس صبح امروز قرنطینه شده‌اند و افراد سالم از بند خارج گردیده‌اند.

در اعتراض نرگس به معاون زندان، ایشان اعلام کرده‌اند می‌خواستید مجرم نباشید و زندانی نشوید.»Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.