چهارشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۹ - Wednesday 15 July 2020
ايران امروز
iran-emrooz.net | Wed, 08.01.2020, 18:08

ایران به عمد از کشتن آمریکایی‌ها خودداری کرد


دویچه وله فارسی

روز چهارشنبه، ۱۸ دی‌ماه (هشتم ژانویه) خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات دولتی ایالات متحده و اروپا نوشت که ایران نخواسته است، در واکنش به‌کشته‌شدن قاسم سلیمانی در یک حمله هوایی آمریکا به کشتن سربازان آمریکایی اقدام کند.

این خبرگزاری به نقل از سه منبع که “به دستگا‌ه‌های اطلاعاتی نزدیک هستند” ” نوشت، ایران سعی کرده است در حمله‌های موشکی خود حداقل خسارت جانی را به‌بار بیاید و به‌ویژه از کشتن سربازان آمریکایی خودداری کند.

“یک منبع” نزدیک به مقامات آمریکا به رویترز گفته است، در نخستین ساعات چهارشنبه نشانه‌هایی وجود داشته است که حمله‌های ایران به پایگاه‌های الاسد و و اربیل، تلفات جانی نداده است. منابع دیگر از اظهارنظر در این باره خودداری کرده‌اند.

رویترز در ادامه به نقل از منابع خود نوشته است که ایران به‌عمد بخش‌هایی از پایگاه‌ها را مورد هدف قرار داده است که نیرو‌های انسانی حضور نداشته‌اند.

یکی دیگر از منابع این خبرگزاری گفته است، ایرانی‌ها می‌خواستند پاسخ دهند اما از تشدید تنش جلوگیری کنند.

رویترز در ادامه به اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اشاره کرد که گفته است، ایران “پاسخ مناسب” به کشتن سلیمانی را خواهد داد اما علاقه‌ای به بروز جنگ ندارد.

واکنش ترامپ

خبرگزاری رویترز در پایان گزارش خود به واکنش رئیس جمهور ایالات متحده اشاره کرده است، واکنشی که خیلی خونسردانه بود. او در پیامی توئتیری نوشت، “همه چیز” بر وفق مراد است.

ترامپ بعدازظهر چهارشنبه، حین موضع‌گیری عمومی در باره ایران که به‌طور زنده از شبکه‌های تلویزیونی پخش شد، وارد نشدن خسارت جانی در دو پایگاه عراقی را تایید کرد.

او علاوه بر این گفت، ایران در تنش با ایالات متحده در حال عقب‌نشینی است.

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: «این که ما یک ارتش باشکوه و تجهیزات نظامی عالی داریم، به این معنی نیست که باید از آن استفاده کنیم. ما نمی خواهیم از آنها استفاده کنیم.»

ترامپ ضمن اعلام اینکه تحریم‌های بیشتری علیه ایران اعمال خواهد کرد، خواستار همکاری با جمهوری اسلامی در زمینه‌هایی شد که به سود منافع دو کشور است.

او تصریح کرد، ایالات متحده حاضر است با تمامی کسانی که خواهان صلح هستند، صلح کند.

”بحران پایان یافت”

شامگاه چهارشنبه رویترز به نقل از مقتدی صدر، رهبر جنبش صدر عراق نوشت، “پس از موضع‌گیری‌های تهران و رئیس جمهوری ایالات متحده”، بحران به پایان رسیده است.

به گفته این خبرگزاری، صدر از شبه‌نظامیان خواست، صبر پیشه کنند و دست به عملیات مسلحانه نزنند.

روحانی شیعی روز ۱۴ دی در پیامی به مناسبت کشته‌شدن سلیمانی نوشته بود، هدف‌قراردادن سلیمانی “توسط استکبار جهانی” به مثابه حمله به “جهاد، معارضه و روحیه انقلابی بین‌المللی” است، «اما آنها نمی‌توانند در عزم ما و جهاد ما خللی ایجاد کنند.»

روحانی شیعی به گروه‌های مسلح، “به ویژه جیش‌المهدی و تیپ‌های الیوم الموعود” دستور آماده‌باش داده بود.Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.