دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹ - Monday 25 May 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Wed, 18.09.2019, 21:54

عربستان: به تاسیسات نفتی نه از یمن بلکه از «شمال» حمله شده است

پمپئو:حمله به تاسیسات نفتی اقدامی جنگی از سوی ایران است


یورونیوز: مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه در جریان سفر خود به عربستان سعودی اعلام کرد که حملات شنبۀ گذشته به تاسیسات نفتی این کشور، تامین انرژی جهان را در معرض خطر قرار داده است.

او همچنین با اشاره به گزارش‌ها مبنی بر دست داشتن ایران در این حملات اعلام کرد که این یک «اقدامی جنگی» از سوی ایران است.

وزیر خارجه آمریکا گفت: «خوشحالیم که در جریان این حملات هیچ آمریکایی کشته نشده است. اما هر زمان که با چنین اقدام جنگی مواجه شوید، همیشه خطر روی دادن چنین اتفاقی نیز وجود دارد... این حمله در مقیاسی انجام شد که پیش از این ندیده بودیم.»

او که پیش از فرود در فرودگاه جده با خبرنگاران گفتگو می‌کرد، افزود: «این یک حملۀ ایرانی بود. شما نمی‌توانید باعث ویرانی ۵ درصد از منابع تامین انرژی جهان شوید و سپس فکر کنید که می‌توانید از مسئولیت چنین کاری رهایی یابید. حتی اگر ادعای حوثی‌ها مبنی بر انجام این حملات درست باشد، باز هم در این موضوع تغییری ایجاد نمی‌کند که [حملاتی] با اثر انگشت آیت‌الله، تامین انرژی جهان را به خطر انداخته است.»

آقای پمپئو اعلام کرد که جامعۀ اطلاعاتی اطمینان بالایی در این باره دارد که حوثی‌ها سیستم‌های تسلیحاتی مانند آنچه در این حملات استفاده شد، در اختیار ندارند. او همچنین گفت بر این باور است که محل اجرای این حملات ایران بوده است و نه عراق.

آقای پمپئو افزود: «تا جایی که می‌دانیم تجهیزات استفاده شده در زرادخانه حوثی‌ها وجود نداشته‌اند... موشکهای کروز که در این حملات استفاده شدند را هرگز در آنجا ندیده‌ایم و فکر کنم که اکنون همه چیز روشن شده است. بنابراین جامعۀ اطلاعاتی اطمینان بالایی دارد که این‌ها سلاح‌هایی نیستند که در اختیار حوثی‌ها باشند. این احتمالا مهمترین بخش اطلاعات است.»

وزیر خارجه آمریکا اینگونه ادامه داد: «ما می‌دانیم که ایرانی‌ها این سیستم‌ها را در خارج از کشورشان مستقر نکرده‌اند و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه برای استفاده از این تسلیحات از خاک عراق استفاده شده باشد نیز نیافتیم.»

او حوثی‌ها را دروغگو نامید و گفت که آنها مستقل از تهران عمل نمی‌کنند.


عربستان: به تاسیسات نفتی نه از یمن بلکه از «شمال» حمله شده است

ترکی مالکی، سخنگوی ائتلاف سعودی اعلام کرد که مطابق شواهد موجود حمله روز شنبه به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو از خاک یمن نبوده و از جهت شمال انجام شده است.

آقای مالکی که در نشستی خبری در شهر ریاض سخن می‌گفت، تاکید کرد حملات با استفاده از پهپادها و موشک‌های کروز ساخت ایران انجام شده است.

سخنگوی ائتلاف سعودی با نمایش قطعات پهپادهایی که به گفته او ساخت ایران هستند، گفت که حملات به تاسیسات بقیق با استفاده از ۱۸ فروند از این پهپادها انجام شده است.

او ضمن نمایش تصاویر ضبط شده از حملات روز شنبه افزود، حمله به تاسیسات خریص با استفاده موشک‌های کروز ساخت سپاه پاسداران ایران صورت گرفته است.

به گفته آقای مالکی و بنا بر تصاویری که نمایش داد، تاریخ ساخت این موشک‌ها سال ۲۰۱۹ میلادی درج شده بود. او نام این موشک‌ها را «یا علی» عنوان کرد و آنها را از جدیدترین نوع موشک‌های کروز ساخت سپاه پاسداران ایران اعلام کرد.

سخنگوی ائتلاف سعودی خاطر نشان کرد که در مجموع ۷ موشک کروز به سمت تاسیسات خریص شلیک شده که ۳ فروند از آنها پیش از اصابت به هدف سقوط کرده‌اند.

او سپس با نمایش تصاویر ردیابی‌های اولیه توضیح داد که تمامی حملات از منطقه در شمال عربستان انجام شده ولی با توجه به قطعات متعدد به دست آمده از تسلیحات ساخت ایران تردیدی باقی نمانده که این حملات با پشتیبانی ایران انجام شده است.

آقای مالکی از پاسخ به سوالی در مورد این که مبدا انجام حملات ایران بوده، طفره رفت ولی تاکید کرد که عربستان شواهد موجود را در اختیار کارشناسان سازمان ملل و همپیمانانش قرار خواهد داد و با استفاده از تمامی ابزارهای موجود محل دقیق انجام حملات را مشخص خواهد کرد.

او در پایان یاد آور شد که حملات روز شنبه ضمن به خطر انداختن امنیت انرژی و صلح جهانی نیازمند اتخاذ تدابیر لازم از سوی جامعه بین‌المللی است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.