شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سناتور لیندسی گراهام:ولیعهد عربستان روانی و خطرناک است

لیندسی گراهام، از رهبران برجسته جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا پس از استماع گزارش جینا هسپل، رییس سازمان سیا، درباره نحوه قتل جمال خاشقچی، گفته از نظر او محمد بن سلمان، «روانی و خطرناک» است. سناتور باب کورکر گفته «ذره‌ای شک ندارم که این قتل با دستور محمد بن سلمان شکل گرفته است»

iran-emrooz.net | Tue, 04.12.2018, 22:19

بی بی سی: لیندسی گراهام، از رهبران برجسته جمهوری‌خواهان در کنگره آمریکا پس از استماع گزارش جینا هسپل، رییس سازمان سیا، درباره نحوه قتل جمال خاشقچی، گفته از نظر او محمد بن سلمان، «روانی و خطرناک» است.

این سخنان که مشابه آن از سوی چند سناتور برجسته دیگر کنگره آمریکا هم طرح شده، دقایقی پس از آن مخابره شده که جینا هسپل، رییس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، در یک جلسه محرمانه، گزارش و نظرات خود درباره نحوه قتل جمال خاشقچی را برای سناتورها تشریح کرد.

سناتور گراهام که در یک سال گذشته رابطه دوستانه و نزدیکی با دونالد ترامپ برقرار کرده پس از این جلسه به خبرنگاران گفته: «محمد بن سلمان از نقشه قتل جمال خاشقچی پیشاپیش خبر داشته است.»

آقای گراهام همچنین گفته از نظر او ولیعهد عربستان که در حقیقت کنترل قدرت در این کشور را در دست دارد «روانی و خطرناک» است.

«من او را در حد یک شریک قابل اعتماد برای ایالات متحده نمی‌بینم... تلاش خواهم کرد که در کنار همکارانم بیانیه‌ای تهیه کنیم که در آن محمد بن سلمان را یک تهدید ارزیابی کنیم که می‌تواند باعث هرج و مرج در منطقه شود... من نمی‌توانم از فروش تسلیحات (به عربستان) تا زمانی که او (محمد بن سلمان) مهار نشده حمایت کنم.»

«ذره‌ای شک ندارم که ولیعهد دستور داده»

همزمان سناتور باب کورکر، یکی دیگر از جمهوری خواهان برجسته کنگره آمریکا که ریاست کمیته روابط خارجی سنا را هم بر عهده دارد، روز سه‌شنبه پس از جلسه با رییس سازمان سیا گفت: «ذره‌ای شک ندارم که این قتل با دستور محمد بن سلمان شکل گرفته، اگر او (ولیعهد عربستان) در یک دادگاه محاکمه می‌شد ۱۵ بار محکوم می‌شد».

آقای کورکر گفته او هم چون سناتور گراهام برای تهیه یک بیانیه در محکومیت این اقدام تلاش خواهد کرد و تاکید کرده: «دولت باید این را به شدت محکوم کند و پس از آن هم باید تاوان آن (از سوی عاملان) پرداخت شود».

آقای خاشقچی سه ماه پیش (دوم اکتبر) پس از ورود به کنسول‌گری عربستان در استانبول توسط تیم ویژه‌ای از ماموران امنیتی عربستان به قتل رسید. جسد این روزنامه‌نگار منتقد هنوز پیدا نشده اما دادستانی عربستان هم همچون دولت ترکیه تایید کرده که تیم قتل آقای خاشقچی جسد او را مثله و به قصد امحاء به هم‌دستان محلی‌شان داده‌اند.

سازمان سیا در جمع‌بندی نهایی که درباره این قتل تهیه کرده نتیجه گرفته تصمیم به قتل جمال خاشقچی نمی‌توانسته بدون اطلاع و اذن محمد بن سلمان، ولیعهد جوان صورت گرفته باشد.‌

اما عربستان می‌گوید محمد بن سلمان از این قتل خبر نداشته و در همین رابطه ۱۱ نفر را محکوم کرده که به گفته عربستان اعضای یک تیم خودسر بوده‌اند.

***

گزارش صدای آمریکا از حضور «جینا هسپل» در سنا
سناتورها می‌گویند ولیعهد سعودی در قتل دست داشته است

«جینا هسپل» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، روز سه شنبه به رهبران سنا در مورد پرونده قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی، گزارش داد.

جمال خاشقجی که در آمریکا در تبعید خودخواسته به سر می برد، اکتبر گذشته پس از ورود به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه کشته شد.

جینا هسپل با گروه کوچکی از سناتورها، از جمله رئیس کمیته امنیت ملی سنا، دیدار کرد.

سناتورهای هر دو حزب از عدم حضور جینا هسپل در یک جلسه پیشین که پشت درهای بسته در مورد قتل خاشقجی برگزار شد، خشمگین بودند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و جیم متیس وزیر دفاع آمریکا، پیشتر سعی کردند که سناتورها را از تنبیه عربستان با محدود کردن حمایت آمریکا از جنگ تحت رهبر عربستان در یمن منصرف کنند.

رند پال، سناتور جمهوری‌خواه که بارها از اقدامات عربستان انتقاد کرده است، در سخنانی خواستار این شد که اطلاعات در مورد نقش ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی با همه سناتورها در میان گذاشته شود و این اطلاعات محدود به گروه خاصی از سناتورها نشود.

باب کورکر، یک سناتور دیگر جمهوری‌خواه نیز روز سه شنبه پس از گزارش سیا در سخنانی گفت، اگر در مورد قتل خاشقجی دادگاهی با حضور هیئت منصفه برگزار شود، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در «۳۰ دقیقه» به جرم قتل محکوم شناخته خواهد شد.

لیندزی گراهام سناتور دیگر جمهوری‌خواه نیز پس از جلسه گفت، گزارش سیا تایید کرد که شاهزاده سعودی، محمد بن سلمان، دستور قتل خاشقجی را داده است.

او گفت تا زمانی که محمد بن سلمان در قدرت است نمی تواند از فروش سلاح به عربستان دفاع کند. لیندزی گراهام با اشاره به جایگاه ارزش های آمریکایی در جهان گفت، محمد بن سلمان به روشنی منطقه را بی ثبات کرده است و او را دیوانه خواند.

لیندزی گراهام به خبرنگاران گفت، روشی وحشیانه‌ای که خاشقجی به قتل رسید، و او نمی‌تواند آن را با خبرنگاران در میان بگذارد، نشان می‌دهد که محمد بن سلمان چگونه فردی است.

پیشتر گزارش های رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند که سیا نتیجه گرفته است قتل خاشقجی به دستور محمد بن سلمان انجام گرفته است؛ اما مقامات عربستان این موضوع را رد کرده اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.