يكشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - Sunday 24 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

زمستان سرد بی‌شناسنامه‌ها در سیستان و بلوچستان

همزمان با فصل سرما، حدود پنجاه هزار نفر از محروم‌ترین ایرانیان در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران به دلیل نداشتن شناسنامه از دریافت نفت سفید محروم شده‌اند. استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار افراد بدون شناسنامه در ایران را دارد.

iran-emrooz.net | Wed, 07.02.2018, 7:04

همزمان با فصل سرما، حدود پنجاه هزار نفر از محروم‌ترین ایرانیان در استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران به دلیل نداشتن شناسنامه از دریافت نفت سفید محروم شده‌اند.

یکی از زنان ساکن منطقه همت آباد در شهر زاهدان گفته است به دلیل نداشتن شناسنامه، همسر و فرزندانش از یارانه و کوپن نفت محروم شده‌اند و و به دلیل عدم توانایی در خرید نفت، اغلب اوقات زمستان را با سرماخوردگی سپری می‌کنند. گل‌ بی بی روز هفدهم بهمن به خبرگزاری ایلنا گفت: «من شناسنامه دارم اما همسر و فرزاندنم شناسنامه ندارند، ما کوپن نفت نداریم و چون درآمدی هم نداریم نمی‌توانیم نفت بخریم و در فصل زمستان اکثرا گرفتار بیماری سرماخوردگی هستیم.»

استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار افراد بدون شناسنامه در ایران را دارد که اغلب به دلیل حاشیه‌نشینی یا زندگی عشایری موفق به گرفتن شناسنامه نشده‌اند یا قبلا نیازی به آن نداشته‌اند و اکنون با گسترش شهرنشینی با مشکلات زیادی روبرو شده‌اند. به گفته نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی بین بیست هزار تا پنجاه هزار شهروند بی شناسنامه تنها در شهر زاهدان زندگی می‌کنند که از کلیه امکانات دولتی و خدمات عمومی محروم شده‌اند و حتی گاه با آنان مانند یک تبعه خارجی غیرقانونی رفتار می‌شود.

طی پنج سال گذشته معضل شهروندان بی شناسنامه بارها در رسانه‌ها مطرح شده و مسئولان حکومتی و دولتی بر لزوم حل آن تاکید کرده‌اند و تعدادی نیز موفق به گرفتن شناسنامه شده‌اند اما به دلیل طولانی بودن روند بوروکراسی و پیچ‌ و خم‌های اداری و موانع قانونی تا کنون راه حل فراگیری برای این مشکل پیدا نشده است.

نفت سفید تنها منبع انرژی و تولید گرما و بعضا نور برای حاشیه‌نشینان استان سیستان و بلوچستان در زمستان‌های سرد و خشک این منطقه است. اما علاوه بر مشکل افراد بدون شناسنامه، تعدادی از ساکنان این منطقه با وجود داشتن شناسنامه از داشتن بعضی امکانات مانند یارانه نفت محروم شده‌اند. یکی از ساکنان این منطقه نیز به خبرگزاری ایلنا گفته است: «همسرم سالهاست فوت شده و فرزندانم هم شناسنامه دارند، بارها برای دریافت کوپن نفت مراجعه کرده‌ام اما جوابی نگرفتم و به اجبار زمستان را با خرید نفت آزاد آن هم بشکه‌ای ۲۵۰ هزارتومان که فقط گرمای ۱۵ روز خانه ما را تامین می‌کند، پشت سر می گذاریم.»

علیم یارمحمدی، نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی با اعتراف به این که دستگاه‌های متولی تاکنون نتوانسته‌اند اقدام موثری برای رهایی افراد بی شناسنامه در سیستان و بلوچستان از وضعیت نابسامان بی نفتی در فصل زمستان انجام دهند، از مسئولان دولتی خواسته است برای رفع موقتی این مشکل، مازاد نفت این استان را بین افراد بی‌شناسنامه توزیع کنند: «تا زمان تعیین تکلیف افراد بی‌شناسنامه، باید با آنان مانند یک هموطن برخورد شده و پیگیری بسته های حمایتی برای این افراد در دستور کار دستگاه های دولتی قرار گیرد، با توجه به سهمیه نفت مناسبی که به استان اختصاص یافته این میزان نفت مازاد بر نیاز مردم بوده  می تواند میان افراد بی شناسنامه‌ای که مشخص شده هستند توزیع شود.»

در حالی‌که نماینده مردم زاهدان از اختصاص سهمیه نفت خوب به استان سیستان و بلوچستان خبر داد، فرماندار سراوان، یکی از شرقی‌ترین شهرهای ایران و هم‌مرز با پاکستان گفت به دلیل کاهش سهمیه نفت این شهر، حتی افراد دارای شناسنامه نیز با کمبود نفت مواجهند. درویش نارویی به خبرگزاری ایلنا گفت: «با وجود کاهش سهمیه نفت سراوان افراد شناسنامه‌دار این شهرستان هم با کمبود نفت مواجهند چه برسد به افراد بی شناسنامه.»

خبرگزاری ایلنا نوشته است تماس‌های فراوانی با مدیر شرکت ملی پخش فراورده های نفتی سیستان و بلوچستان برای آگاهی از وضعیت و مشکلات توزیع نفت در بین مردم استان داشته اما تاکنون موفق به دریافت پاسخ از سوی مدیر عامل این شرکت نشده است.

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران که با کشورهای پاکستان و افغانستان همسایه است، با دو میلیون و هفتصد و پنجاه و پنج هزار تن جمعیت، یکی از محروم‌ترین استان‌های ایران محسوب می‌شود و علاوه بر مشکل شهروندان بدون شناسنامه به دلیل فقر و خشکسالی و عدم توجه دولت به نقاط حاشیه‌ای، با معضلات زیادی مانند بیکاری، قاچاق مواد مخدر، قاچاق سوخت و همچنین رشد گروه‌های بنیادگرای اسلامی روبرو است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.