شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ - Saturday 11 July 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Fri, 10.11.2017, 12:45

بوریس جانسون اظهاراتش درباره نازنین زاغری را اصلاح کرد


وزیر امور خارجه بریتانیا در تلاش برای اصلاح اظهاراتش درباره نازنین زاغری گفت: لندن هیچ تردیدی ندارد که خانم زاغری تنها برای گذراندن تعطیلات به ایران سفر کرده بود.

به گزارش ایسنا، بوریس جانسون وزیر امور خارجه بریتانیا که هفته گذشته اظهارات بحث برانگیزی را درباره نازنین زاغری، شهروند دوتابعیتی ایرانی - بریتانیایی بیان کرده بود، با انتشار بیانیه‌ای خطاب به کمیته روابط خارجی پارلمان بریتانیا تلاش کرد تا اشتباه خود را در این زمینه اصلاح کند.

بنا به گزارش پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه بریتانیا، جانسون در بیانیه خود آورده است:

من باید پارلمان را مطلع کنم که با آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران درباره پرونده خانم نازنین زاغری - راتکلیف گفت‌وگو کردم. من ناراحتی خود را نسبت به رنج کشیدن وی و بی‌گناهی خانواده‌اش ابراز کرده و امیدوارم که راه حلی سریع حاصل شود.
من همچنین نگرانی خود را درباره اینکه اظهارات هفته گذشته من در کمیته روابط خارجی مشکلی برای پرونده خانم زاغری ـ راتکلیف ایجاد کرده است، اعلام کردم.

دولت بریتانیا هیچ تردیدی ندارد که نازنین زاغری زمانی‌که سال گذشته در ایران بازداشت شد، تنها برای گذراندن تعطیلات به این کشور سفر کرده بود.

من خاطر نشان کردم که با دیدگاه ایران مبنی بر اینکه آموزش خبرنگاری یک جرم است، مخالفم و نمی‌خواستم به اتهامات ایران مبنی بر اینکه خانم زاغری - راتکلیف در چنین فعالیت‌هایی مشارکت داشته، اعتباری بدهم. من می‌پذیرم که اظهارات من می‌توانست شفاف‌تر باشد و از انجام این شفاف‌شازی خرسندم.

آقای ظریف نیز به من گفت که هر تحول جدیدی در این پرونده ارتباطی با اظهارات من در پارلمان ندارد و وی به تلاش برای یافتن راه‌حلی بر اساس دلایل بشر دوستانه ادامه خواهد داد. من قرار است در هفته‌های آینده به ایران سفر کنم که درباره پرونده‌های کنسولی‌مان گفت‌وگو خواهم کرد.»

وزیر امور خارجه بریتانیا هفته گذشته در پارلمان گفت که نازنین زاغری در ایران آموزش خبرنگاری می‌داده است. این در حالی است که خانواده وی و دولت بریتانیا تاکنون تاکید داشتند که نازنین زاغری تنها با هدف دیدار با خانوده‌اش به ایران سفر کرده بود.

این اظهارات جانسون با واکنش‌های زیادی از سوی رسانه‌های بریتانیایی و خانواده زاغری مواجه شد. آنها گفتند که چنین اظهاراتی پرونده این شهروند دو تابعتی در ایران را با مشکل مواجه خواهد کرد. همسر نازنین زاغری با انتشار اطلاعیه‌ای از وزیر امور خارجه بریتانیا خواست سخنان خود را پس بگیرد.

خانم زاغری از فروردین ۱۳۹۵ به اتهام «تلاش برای براندازی نرم» در زندان به‌سر می‌برد. قوه قضائيه ایران او را به ۵ سال زندان محکوم کرده و با تقاضای تجدیدنظر وکیل این شهروند ایرانی - بریتانیایی مخالفت کرده است.

نازنین زاغری در آستانه نوروز ۹۵ همراه کودک دوساله‌اش برای دیدار با خانواده و گذراندن تعطیلات نوروزی، به ایران سفر کرده بود اما ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران در فرودگاه تهران بازداشت شد. گابریلا دختر او که هنگام بازداشت مادرش ۲۲ ماهه بود از همان زمان نزد والدین نازنین  نگهداری می‌شود.

خانم زاغری تا پیش از دستگیری در بنیاد خیریه تامسون - رویترز مشغول به کار بود و مدیریت برخی از پروژه‌های این نهاد را برعهده داشت.

بازداشت، محاکمه و محکومیت نازنین زاغری موج گسترده‌ای از اعتراض و انتقادها را در پی داشت و بسیاری از شخصیت‌های بین‌المللی و سازمان‌های حقوق بشری خواستار آزادی او شده‌اند.

اطلاعات سپاه پاسداران ایران پیگیر اصلی بازداشت و محاکمه نازنین زاغری است. ریچارد راتکلیف اتهام‌های اقامه‌شده علیه همسرش را «فانتزی ساخته شده توسط مقامات سپاه پاسداران ایران» می‌داند و آنها را رد می‌کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.