شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

در سخنرانی امروز ترامپ دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

رکس تیلرسون: آمریکا از برجام خارج نخواهد شد

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید ما تلاش می‌کنیم که کاستی‌های آن (برجام) را اصلاح کنیم و به همین خاطر است که توصیه نمی‌کنیم که کنگره، تحریم‌های ایران را بازگرداند زیرا این یعنی خروج از توافق. دولت ترامپ از کنگره خواهد خواست که یک متمم به قانون «بررسی توافق هسته‌ای ایران» اضافه کند.

iran-emrooz.net | Fri, 13.10.2017, 16:35

به گزارش خبرگزاری فارس، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پیش از اعلام راهبرد جدید دولت این کشور در قبال برجام، در خصوص جزئیات آن با خبرنگاران سخن گفت.

تیلرسون گفته که کنگره آمریکا پس از اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، تحریم‌ها را بازنخواهد گرداند زیرا «این یعنی خروج از توافق.»

وزیر خارجه آمریکا گفته: «ما تلاش می‌کنیم که کاستی‌های آن (برجام) را اصلاح کنیم و به همین خاطر است که توصیه نمی‌کنیم که کنگره، تحریم‌های ایران را بازگرداند زیرا این یعنی خروج از توافق.»

آنطور که وزیر خارجه آمریکا گفته، دولت ترامپ از کنگره خواهد خواست که یک متمم به قانون «بررسی توافق هسته‌ای ایران» اضافه کند؛ متممی که «آستانه‌های ماشه‌ای خیلی سفت و سخت» برای بازگرداندن یکجای همه تحریم‌های هسته‌ای ایران تعریف می کند.

آستانه‌های ماشه‌ای مدنظر دولت ترامپ می‌تواند همه تحریم‌های هسته‌ای ایران را به صورت یکجانبه و با بهانه قرار دادن مسئله‌ای غیرهسته‌ای یعنی برنامه موشکی بالستیکی ایران، بازگرداند.

تیلرسون گفته که در خصوص این مسئله با وزرای خارجه اروپایی و همچنین همتای ایرانی آن‌ها «محمدجواد ظریف» سخن گفته است.

این آستانه‌های ماشه‌ای جدید آمریکا، مانند برخی بندهای نظارتی برجام، زوال‌پذیر نیست و برای همیشه اجرایی خواهد ماند؛ علاوه بر دولت جدید آمریکا که توافق هسته‌ای را بدترین توافق تاریخ آمریکا می‌داند، فرانسوی‌ها هم پیش از این از زوال‌پذیر بودن محدودیت‌های هسته‌ای ایران انتقاد کرده بودند و خواستار شروع مذاکره‌ای جدید برای روشن کردن تکلیف محدودیت‌های ایران در سال‌های پس از ۲۰۲۵ شده بودند.

در متمم جدید همچنین دیگر کنگره نمی‌تواند با رأی نصف بعلاوه یک قانون‌گذاران، تحریم‌های ایران را بازگرداند بلکه باید حداقل ۶۰ نفر از اعضای کنگره به آن رأی مثبت بدهند و این یعنی لزوم همراهی نمایندگان دموکرات با بازگشت تحریم‌های ایران.

وزیر خارجه آمریکا گفته که دیگر طرف‌های برجام نسبت به گزینه انعقاد موافقتنامه‌ای جدید با موضوعیت برنامه موشکی بالستیکی ایران، از خود انعطاف نشان داده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا گفته که رئیس‌جمهور آمریکا در راستای راهبرد جدید خود در قبال ایران، از وزارت خزانه‌داری خواهد خواست که تحریم‌های جدید علیه سپاه پاسداران اعمال کند ولی آنطور که پیش از این شایعه شده بود، این نهاد را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی اعلام نخواهد کرد.

تیلرسون در خصوص علت اتخاذ چنین تصمیمی گفته: «مخاطرات و پیچیدگی‌های مشخصی برای تروریستی اعلام کردن کل نظامیان یک کشور، وجود دارد. چنین تصمیمی، ملزوماتی دارد که ما را در یک جبهه نبرد جدید وارد می‌کند و اقداماتی را کلید می‌زند که لزوماً در راستای منافع نظامی ما نیست.»


به نقل از نیویورک تایمز:
در سخنرانی امروز ترامپ دقیقا چه اتفاقی می‌افتد؟

* او برجام را تایید نخواهد کرد اما از آن خارج هم نمی‌شود.

* ترامپ از کنگره خواهد خواست تا قانون تازه‌ای تصویب کند. در قانون تازه شرایط خروج از برجام باید پیش‌بینی شود مثلا آزمایش موشک بالستیک.

* یکی از شروط قانون جدید برای خروج از برجام می‌تواند گزارش سازمانهای اطلاعاتی آمریکا باشد مبنی بر اینکه ایران در حال ساخت سلاح هسته‌ای است.

* نیویورک تایمز نوشته تا اینجای کار ترامپ در رسیدن به مصوبه‌هایی که دوست دارد مدام شکست خورده است و بعید نیست دوباره شکست بخورد.

* در کنگره بر سر اینکه چگونه باید با ایران و برجام برخورد کرد توافق نظر وجود ندارد و این می‌تواند به یک کشمکش سیاسی تازه تبدیل شود.

* به نوشته نیویورک تایمز هم اکنون در دولت آمریکا نیز بر سر برجام اختلاف نظر جدی وجود دارد و در کاخ سفید موافق و مخالف برجام در جدال هستند.

* در نهایت اینطور که نیویورک تایمز نوشته، رکی تیلرسون و جیمز متیس موفق شده‌اند حرفشان را به کرسی بنشانند و ترامپ را قانع کنند که از برجام خارج نشود.

* در ضمن نیویورک تایمز نوشته از گذاشتن سپاه در لیست تروریستی هم خبری نخواهد بود و به طور کلی تندروهای ضد ایران، چندان راضی نخواهند بود.

* در نهایت مجموع پیش‌گزارش‌ها حاکی است که میزان هجومی بودن سیاست خارجی ترامپ در برابر ایران، به شدتی نخواهد بود که برخی پیش‌بینی می‌کردند.

* گاردین هم نوشته که مقام‌های اروپایی بعد از مطلع شدن از محتوای سخنرانی ترامپ درباره برجام یک نفس راحت کشیدند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.