شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 23 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

همه واکنش‌ها به کابینه پیشنهادی

سمت و سوی انتقادات از وزرای پیشنهادی روحانی

فعالان سیاسی جناح های مختلف هم لیست معرفی شده را محافظه کارانه توصیف کرده‌اند. / منتقدان می‌گویند رحمانی فضلی یکی از ضعیف‌ترین وزرای کابینه یازدهم بوده است. / نسرین وزیری کارشناس و فعال محیط زیست بیطرف، کلانتری و حجتی را «مثلث تخریب» محیط زیست ایران خوانده است.

iran-emrooz.net | Fri, 11.08.2017, 14:00

فرارو- بازخوردهای اعلام لیست وزرای پیشنهادی دولت ادامه دارد. در این راستا نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی در این باره به اظهار نظر پرداخته‌اند. در فضای مجازی هم کابینه موضوعی داغ به حساب می آید.

به گزارش فرارو، لیست ۱۷ نفره وزرای روحانی و معرفی چند معاون او نتوانسته است افکار عمومی را راضی کند. فعالان سیاسی جناح های مختلف هم لیست معرفی شده را محافظه کارانه توصیف کرده‌اند و هم آن را نشان دهنده تغییر در روند دولت نمی دانند. در این بین به نظر می رسد اصولگرایان از لیست رضایت بیشتری دارند. این مسئله در انتقادهای ملایم جریان اصولگرا از کابنیه پیشنهادی مشهود است.

محمد دهقان عضو فراکسیون ولایی مجلس درابهر تغییرات کابینه گفت: «در بررسی های انجام شده تغییرات تا به الان مثبت است اگر دولت ایستایی را هم تبدیل به پویایی کند مطلوب تر خواهد شد. کابینه دوازدهم به سن اعتدال نزدیک تر شده است و تا حدی جوان تر شده که این هم می تواند نکته مثبتی در کابینه دوازدهم باشد.»

کاظم جلالی از اصولگرایان میانه رو و نزدیک به لاریجانی نیز کابینه را «متوازن» خوانده است. او گفت: «کلیت کابینه دوازدهم مورد تایید است.»

تمام نگرانی اصولگرایان به وزرای پیشنهادی سه وزارتخانه نفت و مسکن  ختم می شود. البته انتقادهایی هم نسبت به معرفی علی ربیعی از جریان اصولگرا به گوش می رسد.

اما در جریان اصلاح طلب چند صدایی وجود دارد. انتقادات اصلاح طلبان پراکنده است. عده ای معتقدند کلیت کابینه محافظه کارانه است اما رد یکی دو  وزیر معرفی شده در مجلس می توان  گفت قابل قبول است.نمایندگان لیست امید در مجلس و فعالان اصلاح طلب از جریان اتحاد ملت از این دسته هستند.

وکیلی عضو فراکسیون امید در این باره گففته است: «شرایط مطلوب حرکت چند قدمی به جلو بود اما در مجموع رویکرد کنونی کابینه دوازدهم خوب ارزیابی می شود.»

عده ای دیگر می گویند وزرای معرفی شده ناشی از مصلحت سنجی روحانی بوده و او محدودیت هایی در این باره داشته است. این عده معتقدند با در نظر گرفتن محدودیت ها می توان از کابینه معرفی شده دفاع کرد. اصلاح طلبان نزدیک به دولت از جمله اعضای حزب کارگزاران همچون غلامحسین کرباسچی از این دسته هستند. اسحاق جهانگیری معاون اول روحانی هم که از اعضای کارگزاران است توجیهات اینچنینی درباره ترکیب وزرای کابینه آورده است.

اما در فضای مجازی تندترین انتقادات به لیست وزرای معرفی شده صورت گرفته است.

بیشترین انتقادات از عدم معرفی وزیر زن است.  این موضوع بیش از هر چیز دیگری ذهنیت فعالان مدنی و بدنه جریان اصلاح طلب را به خود اختصاص داده است. منتقدان می گویند عدم معرفی وزیر زن برای روحانی پسرفت بوده است. حامیان دولت پیش ازاین عقیده داشتند که شهیندخت مولاوردی گزینه به خاطر عملکرد مناسبش در معاونت زنان درد ولت دوازدهم باید به عنوان وزیر معرفی شود. حتی گفته می شد او گزینه وزارت آموزش و پرورش است. مولاوردی معرفی نشد و حتی از در سمت خود در دولت نیز پسرفت داشت و از معاونت و دستیار در امور حقوق شهروندی رسید.

دولت می گوید برای معرفی وزیر زن محدودیت هایی داشته است، اما این مسئله را به بصورت شفاف توصیح نداده است. با این حال رییس جمهور از افزایش مشارکت زنان در پست های ارشد و میانی وزارتخانه ها می گوید.

عده ای می گویند زنان برای نقش افرینی در قامت وزیر نیازمند کسب تجربه بیشتر هستند، اما فعالان مدنی و حوزه زنان این توجیه را بهانه تراشی قلمداد می کنند. زهرا شجاعی دبیرکل مجمع زنان اصلاح طلب در این باره معتقد است: «اينكه می‌گويند زنان توانمندی نداريم، بهانه است البته محذوراتي برای آقاي رييس‌جمهور وجود داشته است كه ما از اين مساله آگاه هستيم.»

نگرانی به خاطر معرفی وزیر کشور
اما در حوزه وزرای سیاسی و امنیت هم در فضای افکار عمومی دیدگاه های انتقادی کمتری وجود دارد. در این حوزه می توان به وزارتخانه های خارجه، کشور، اطلاعات، دادگستری و وزارت دفاع اشاره کرد وزرای پیشنهادی این وزاتخانه ها ظریف، رحمانی فضلی، علوی، آوایی و حاتمی هستند. افکار عمومی کاملا درک می کند که در میان وزارتخانه های سیاسی و امنیت وزیر خارجه، اطلاعات و دفاع با مشورت رهبر معظم انقلاب معرفی می شود.

از نکات جالب توجه این است که در افکار عمومی رضایت نسبی از انتخاب های صورت گرفته برای این سه وزارتختانه دیده می شود.

همچنین افکار عمومی مطلع است که وزیر دادگستری با مشورت رییس قوه قضائیه انتخاب می شود، درهمین راستا انتقادی به گزینه معرفی شده دیده نمی شود. حتی رضایت نسبی از کنار گذاشتن مصطفی پورمحمدی در این حوزه وجود دارد.

اما انتقادات به معرفی رحمانی فضلی به عنوان وزیر کشور است. اصلاح طلبان پیش از این بارها به روحانی توصیه کرده بودند که وزیر کشور را تغییر دهد، اما او به یار غار علی لاریجانی دوباره اعتماد کرده است.

بدنه جریان اصلاح طلب در شبکه های اجتماعی نیز از این مسئله ابراز نارضایتی کرده اند و با توئیت ها و مطالبی که منتشر می کنند در این باره به رییس جمهور اعتراض می کنند. انها می گویند که این انتخاب با شعار های انتخاباتی روحانی تطابق ندارد.
منتقدان می‌گویند رحمانی فضلی یکی از ضعیف‌ترین وزرای کابینه یازدهم بوده است. آنها اتفاقاتی هم چون نحوه برگزاری انتخابات، حمله به سفارت عربستان، برهم زدن سخنرانی ها در شهر های مختلف، لغو کنسرت ها  و عملکرد ضعیف استانداران و فرماندران برای کنار گذاشتن رحمانی فضلی کافی می دانند.

به نظر می رسد جریان اصولگرا از معرفی رحمانی فضلی رضایت دارد. بااین حال برخی نمایندگان می گویند او کار سختی برای کسب رای اعتماد در مجلس دارد. اگر فراکسیون امید مخالف رحمانی فضلی رای دهد می  توان گفت او کار راحتی برای کسب رای مجلس ندارد.

دیدگاه خنثی درباره وزیر اقتصاد و انتقاد از گزینه وزارت ارتباطات
تغییر دقیقه نودی وزیر پیشنهادی اقتصاد و قرار گرفتن نام مسعود کرباسیان به جای محمد نهاوندیان کمی از بار انتقادات اقتصادی کاسته است. به گفته نمایندگان فراکسیون امید کرباسیان می تواند نظر مثبت این فراکسیون را جلب کند.

نمایندگان اصولگرای مجلس هم انتقاد جدی به گزینه پیشنهادی وزارت اقتصاد نکرده‌اند.

در مورد وزیر پیشنهادی صنعت معدن یعنی محمد شریعتمداری نیز دیدگاه ها مثبت است. او که در دولت اصلاحات نیز وزیر بازرگانی بود، اکنون مورد تائید اصلاح طلبان قرار دارد. اصولگرایان نیز انتقادات جدی به معرفی شریعتمداری نکرده اند.

اما درباره وزیر پیشنهادی ارتبطات و فناوری اطلاعات، انتقادات از سوی فعالان مدنی و برخی اصلاح طلبان مطرح می شود. با وجود اینکه آذری جهرمی جوانترین وزیر پیشنهادی کابینه با ۳۶ سال سن است اما سابقه فعالیت او در وزارت اطلاعات معرفی او را در معرض انتقاد قرار داده است.

منتقدان می گویند معرفی یک چهره امنیتی برای وزارتخانه‌ای که با ارتباطات، رسانه و فضای مجازی رابطه تنگاتنگی دارد، اشتباهی فاحش است. آنها تاکید دارند که  آذری جهرمی بار امنیتی کابینه را افزایش می دهد. عده ای هم به جوان و بی تجربه بودن او انتقاد کرده اند. 

ناامیدی فعالان محیط زیست
معرفی  حبیب الله بی‌طرف برای وزارتخانه نیرو با انتقاد شدید فعالان محیط زیست همراه شده است. آنها می گویند بیطرف در دوران تصدی وزارت نیرو در دولت اصلاحات به خاطر سیاست‌هایش صدمه جدی به محیط زیست وارد کرده است.

نام بیطرف با «سد سازی» و «انتقال» آب گره خورده است. در روزهای اخیر فعالان محیط زیست نامه ای از عیسی کلانتری در سال ۸۲ منتشر کرده اند که نشان می دهد کلانتری در آن سال به رییس جمهور وقت نسبت به سدسازی های وزارت نیرو انتقاد می کند و هشدار می دهد که این سیاست ها باعث خشک شدن دریاچه ارومیه و بروز یک فاجعه محیط زیستی می شود. اتفاقی که چند سال پس از آن رخ داد و دولت ایران مدت هاست درگیر حل و فصل بحران محیط زیستی دریاچه ارومیه است.

همچینین نام بیطرف با ساخت سد پر حاشیه و بحث برانگیز “گتوند” نیز پیوند خورده است. کارشناسان ساخت این سد را یک خطای بزرگ مهندسی  و محیط زیستی می دانند. بیطرف در طراحی و ساخت این سند نقش داشته است. سدسیوند پرحاشیه سیوند هم از یادگارهای مدیریتی بیطرف است. منتقدان معرفی بیطرف برای تصدی وزارت نیرو را در تناقض با شعارهای روحانی در حوزه محیط زیست می دانند.

از نکات جالب توجه این است که گفته می شود عیسی کلانتری،  که زمانی از منتقدان جدی سیاست های بیطرف بود اکنون ممکن است به عنوان رییس سازمان محیط زیست منصوب شود. این اتفاق نشان دهنده عدم وجود هماهنگی میان نیروها در کابینه خواهد بود و مشخص نیست که کلانتری و بیطرف چگونه با یکدیگر کنارخواهند آمد.

البته عیسی کلانتری نیز از متهمان بحران محیط زیست ایران است، او در دوران سازندگی وزیر کشاورزی بود که به عقیده منتقدان در کنترل منابع آبی موفق عمل نکرده است.

فعالان محیط زیست حتی  معرفی حجتی به عنوان وزیر پیشنهادی کشاورزی را هم نقد می کنند. آنها معتقدند حجتی که در دوران اصلاحات نیز وزیر کشاورزی بود نتوانسته است منابع آبی ایران را با سیاست های درست حفظ کند.

نسرین وزیری کارشناس و فعال محیط زیست بیطرف، کلانتری و حجتی را «مثلث تخریب» محیط زیست ایران خوانده است.

نگرانی جدی و بی‌تفاوتی نسبت گزینه وزارت آموزش و پرورش!
در مورد وزارتخانه فرهنگی به طور ویژه وزارت آموزش و پروروش نگرانی های جدی وجود دارد. برخی نمایندگان اصلاح طلب معتقدند او شانس زیادی برای کسب رای اعتماد مجلس را ندارد.

ناظران و فعالان حوزه فرهنگ نیز او را گزینه قوی و مناسب برای حل بحران های وزارت آموزش و پروروش نمی دانند. آنها حتی معتقدند بطحایی در حاشیه های ایجاد شده در وزارت آموزش پروروش پیرامون فساد مالی در دوران وزارت فانی بی تقصیر نبوده است.

با این حال کلا نگاه نسبت به وزارتخانه های فرهنگی بی تفاوتی است. صادق زیباکلام می گوید: «هیچ فرقی ندارد که وزیر آموزش و پرورش زیباکلام باشد یا حسین آقا سوپری محله ما.»

درباره وزیر پیشنهادی فرهنگ نیز نگاه ها خنثی است. با این حال گفته می‌شود  فعالان حوزه نشر از گزینه پیشنهادی رضایت دارند. آنها معتقدند عباس صالحی در ۴ سال اخیر فعالیت در وزارت فرهنگ موفق عمل کرده است. اما در کل ناظران معتقدند با صالحی اتفاق مهمی در فرهنگ رخ نخواهد داد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.