سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - Tuesday 26 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تصویب تحریم‌های ایران در مجلس نمایندگان آمریکا

مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم‌های جدید ایران، روسیه و کره شمالی را با اکثریت قاطع آرا تصویب کرد. این طرح که باید دوباره به تصویب سنای آمریکا برسد، سپس برای امضای رئیس جمهوری ایالات متحده به کاخ سفید خواهد رفت.

iran-emrooz.net | Wed, 26.07.2017, 6:20

دویچه وله: مجلس نمایندگان آمریکا طرح تحریم‌های جدید ایران، روسیه و کره شمالی را با اکثریت قاطع آرا تصویب کرد. این طرح که باید دوباره به تصویب سنای آمریکا برسد، سپس برای امضای رئیس جمهوری ایالات متحده به کاخ سفید خواهد رفت.

مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه با اکثریت قاطع آرا طرحی را تصویب کرد که در آن تحریم‌های جدیدی علیه ایران، روسیه و کره شمالی در نظر گرفته شده‌اند.

روز سه‌شنبه (۲۵ ژوئیه/ ۳ مرداد به وقت محلی) ۴۱۹ عضو مجلس نمایندگان آمریکا به این طرح رأی مثبت دادند و ۳ تن با آن مخالفت کردند.

پس از مجلس نمایندگان، سنای آمریکا نیز بایستی دوباره این طرح را به رأی بگذارد. سپس طرح تصویب‌شده برای امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و تبدیل شدن به قانون، به کاخ سفید خواهد رفت.

هنوز روشن نیست که سنای آمریکا چه زمانی طرح تحریم‌های جدید علیه ایران، روسیه و کره شمالی را به رأی خواهد گذاشت. ترامپ نیز به گفته کاخ سفید، هنوز در مورد امضای آن تصمیم نگرفته است.

بر اساس این بسته تحریمی، مجازات‌های تنبیهی تاکنونی علیه روسیه تمدید شده و گسترش خواهند یافت. تحریم‌ها علیه روسیه عمدتا به خاطر مناقشه اوکراین، الحاق کریمه به روسیه و نیز دخالت احتمالی مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ در آمریکا اعمال خواهند شد.

این مصوبه هم‌زمان امکان رئیس جمهوری آمریکا برای لغو تحریم‌های روسیه را محدود می‌کند. ترامپ بایستی در آینده با ارائه گزارشی به کنگره آمریکا نشان دهد که لغو مجازات‌های تنبیهی علیه مسکو به سود منافع ملی آمریکا خواهد بود.

کاخ سفید پیش‌تر نسبت به اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه ابراز نگرانی کرده بود. دمکرات‌ها و نیز شماری از جمهوری‌خواهان آمریکا از روابط بسیار نزدیک ترامپ با روسیه نگران هستند.

اتحادیه اروپا نیز پیش‌تر از تحریم‌های جدید علیه روسیه ابراز نگرانی کرده بود. این تحریم‌ها می‌تواند بر تأمین انرژی کشورهای اروپایی تأثیر منفی بگذارد.

«راهبرد» مقابله با ایران

تحریم‌های جدید علیه ایران نیز در درجه اول به برنامه موشکی جمهوری اسلامی مربوط می‌شوند، اما «نقض حقوق بشر» و «حمایت از تروریسم» نیز از دلایل دیگر آن عنوان شده است.

بر اساس این طرح، افراد و نهادهایی که متهم به نقض حقوق بشر، نقض فروش سلاح‌های سنگین به ایران، دست داشتن در بر هم زدن ثبات منطقه و توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی هستند، در فهرست تحریم‌های جدید ایالات متحده قرار خواهند گرفت.

این طرح که حدود یک ماه پیش در سنای آمریکا در رابطه با تحریم ایران و روسیه تصویب شده بود، سپس با اصلاحاتی به تأیید دمکرات‌ها هم رسید و تحریم‌هایی علیه کره شمالی نیز به آن اضافه شد.

در صورت تبدیل طرح به قانون، وزیران خارجه، دفاع، خزانه‌داری و نیز رئیس اطلاعات ملی آمریکا موظف خواهند شد تا ۱۸۰ روز پس از آن و سپس هر دو سال یک بار «راهبردی» را برای مقابله با آن دسته از فعالیت‌های ایران در «خاورمیانه، شمال آفریقا و فراتر از آن» تدوین کنند که به گفته تنظیم‌کنندگان طرح، تهدیدی برای آمریکا و متحدان اصلی‌اش محسوب می‌شوند.

افراد یا شرکت‌هایی نیز که به توسعه برنامه موشکی جمهوری اسلامی کمک کنند، مشمول تحریم خواهند شد. همچنین رئیس جمهوری آمریکا موظف خواهد شد که با قرار دادن این افراد و نهادها در فهرست تحریم، از ورود آنها به ایالات متحده جلوگیری، دارایی‌هایشان در آمریکا را بلوکه و شریکان تجاری آنان را از جمله با مجازات‌های مالی روبه‌رو کند.

سپاه پاسداران

طبق طرح تحریمی یاد شده، رئیس جمهوری ایالات متحده موظف است ظرف ۹۰ روز فرماندهان و وابستگان به سپاه پاسداران و بازوی برون‌مرزی آن، سپاه قدس را به عنوان «حامیان تروریسم» در فهرست تحریم‌های جدید قرار دهد. بلوکه کردن دارایی‌های این افراد و ممنوعیت مبادلات تجاری و مالی با آنان از تدابیر در نظر گرفته شده در طرح تحریم‌هاست. طرح اما به موضوع مورد مناقشه قرار دادن سپاه پاسداران به فهرست تروریستی آمریکا نپرداخته است.

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران، اخیرا ایالات متحده را تهدید کرده بود که در صورت تحریم سپاه، آمریکا باید پایگاه‌های خود را تا محدوده هزار کیلومتری اطراف ایران برچیند.

نقض حقوق بشر و فروش سلاح

طرح مصوب مجلس نمایندگان همچنین وزیر خارجه آمریکا را موظف می‌کند که ظرف ۹۰ روز پس از قانونی شدن طرح، فهرست «ناقضان حقوق بشر» در ایران را به کنگره ارائه دهد. بلوکه کردن دارایی‌هایی این افراد و نهادها در آمریکا و تدابیری تنبیهی از جمله جریمه‌های مالی برای کسانی که با آنان وارد روابط تجاری می‌شوند، از پیامدهای این فهرست تحریمی است.

فروش سلاح‌های سنگین به ایران نیز مشمول تحریم‌های جدید می‌شود. فروشندگان یا عوامل کمکی در فروش سلاح‌های سنگین مانند تانک، هواپیما و کشتی‌جنگی، هلی‌کوپتر نظامی و سامانه‌موشکی به ایران در فهرست تحریم‌ها قرار خواهند گرفت.

بسته جدید تحریمی آمریکا همچنین تحریم‌های کره شمالی را به خاطر برنامه موشکی و هسته‌ای این کشور تشدید کرده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.