دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 20 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شروط کشورهای تحریم کننده قطر برای پایان تحریم‌ها

عربستان، امارات، مصر و بحرین شروط خود برای پایان تحریم و محاصره قطر اعلام کردند که کاهش سطح روابط دیپلماتیک با ایران، اخراج نظامیان ترکیه و تعطیلی شبکه الجزیره در میان این شروط است.

iran-emrooz.net | Fri, 23.06.2017, 9:00

عربستان، امارات، مصر و بحرین شروط خود برای پایان تحریم و محاصره قطر اعلام کردند که کاهش سطح روابط دیپلماتیک با ایران، اخراج نظامیان ترکیه و تعطیلی شبکه الجزیره در میان این شروط است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه یمن پرس، این شروط توسط کویت تحویل مسئولان دوحه شده و به قطر ۱۰ روز فرصت داده شده تا آنها را اجرایی کند تا سطح تحریم‌های کشورهای مذکور و محاصره قطر پایان یابد.

در این فهرست درخواست آمده است:

- قطر باید سطح روابط دیپلماتیک خود با ایران را رسما کاهش دهد.

- قطر باید تمامی پایگاه‌های نظامی ترکیه در خاک خود راببندد.

- قطر باید روابط خود با “سازمان‌های تروریستی، طایفه‌ای و ایدئولوژییک” و در راس آنها اخوان المسلمین، داعش، القاعده، فتح الشام و حزب‌الله را قطع کند و آنها را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار دهند.

- قطر باید تمامی عناصر تروریستی را که در خاک این کشور حضور دارند به کشورهای ذیربط تحویل دهد.

- قطر باید شبکه الجزیره و کانال‌های تابع آن را تعطیل کند.

- قطر باید به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها و تعدی به منافع خارجی آنها پایان دهد.

- قطر باید خسارت‌هایی که در این مدت به چهار کشور مذکور وارد کرده را بر اساس مکانیسمی که در آینده تدوین می‌شود، جبران کند.

- قطر باید در راستای انسجام و وحدت با همسایگان خود در خلیج فارس و جهان عرب در زمینه نظامی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی حرکت کند و معاهده‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ ریاض را اجرایی کند.

- قطر باید فهرست تمامی گروه‌های مخالفی که در چهار کشور مذکور مورد حمایت قرار داده مشخص کند و نوع این کمک‌ها را نیز بیان کند.

- قطر باید تمامی شبکه‌های اطلاع رسانی که قطر به شکل مستقیم و غیر مستقیم از آن حمایت تعطیل کند.

- قطر باید ظرف ۱۰ روز موافقت خود را با این درخواست‌ها اعلام کند و الا از سوی کشورهای صادر کننده به عنوان مخالفت با آن تلقی می‌شود.

- کشورهای عضو در سال اول به شکل ماهانه اجرای بنود این توافق توسط دوحه را بررسی می‌کنند و در سال دوم هر سه ماه یکبار به این اقدام دست خواهند زد و پس از آن به مدت ۱۰ سال به شکل سالانه اجرای آن بررسی خواهد شد.

***

قطر: در یک محاصره ناعادلانه قرار گرفته‌ایم

عبدالرحمان بن محمد آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر در گفتگو با بخش عربی شبکه تلویزیونی24 فرانسه در ارزیابی بحران دیپلماتیک قطر با برخی کشورهای خلیج، اظهار داشت: «قطر در یک محاصره ناعادلانه و غیر قابل توجیه قرار گرفته است. ولی ما با آن مبارزه خواهیم کرد.»

وی در ادامه افزود:

ما باید برای رفع این مجازات گروهی علیه قطر پیش از مطرح کردن تقاضاهای شان٬ دلایل اعمال تحریمها را بدانیم.

ما از تلاشهای ترکیه در خصوص ارسال کمک‌ها تشکر می‌کنیم.

از طریق رسانه‌ها از برخی اتهامات و ادعاها مطلع شدیم، ولی هنوز علت اصلی و پشت پرده اقدامات صورت گرفته علیه قطر را نمی‌دانیم.

به نظر ما تمامی این تهامات واهی بوده و مبنا و پایه و اساس قانونی ندارد.

قطر از حماس و گروه اخوان حمایت نمی کند، زیرا قطر یک حزب سیاسی نیست. حماس در دوحه یک دفتر نمایندگی دارد و قطر از اقدامات در راستای دستیابی به توافق ملی در فلسطین حمایت می کند.

همچنین در مورد مصر نیز حامی حکومت مشروع مصر است، نه گروه الاخوان. موضوع انتساب محمد بن سلمان به ولیعهدی عربستان سعودی یک مسئله داخلی است و ربطی به قطر ندارد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.