دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 20 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

خطاهای فاجعه‌بار ترزا می از نگاه رسانه‌های اروپا

نخست‌وزیر بریتانیا زیر رگبار انتقاد مفسران روزنامه‌های جهان قرار دارد. ترزا می با تجدید انتخابات پارلمانی دست به یک قمار بزرگ سیاسی زد و بازی را باخت. نخست‌ وزیر بریتانیا یک نکته را ندید و آن اینکه او مارگارت تاچر نیست.

iran-emrooz.net | Fri, 09.06.2017, 17:21

دویچه وله: نخست‌وزیر بریتانیا زیر رگبار انتقاد مفسران روزنامه‌های جهان قرار دارد. ترزا می با تجدید انتخابات پارلمانی دست به یک قمار بزرگ سیاسی زد و بازی را باخت. نخست‌ وزیر بریتانیا یک نکته را ندید و آن اینکه او مارگارت تاچر نیست.

ترزا می و مارگارت تاچر
مفسر روزنامه لهستانی «رزکزپوس‌پولیتا» به خطای اصلی و مهم ترزا می‌اشاره می‌کند و می‌نویسد: «ترزا می یک خطای فاحش مرتکب شد. او فراموش کرد که مارگارت تاچر جدید بریتانیا نیست، بلکه نخست‌وزیری است که تنها به طور تصادفی به این مقام رسیده است.

پس از آنکه بوریس جانسون، سخنگوی اصلی طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از پذیرش مسئولیت اداره کشور سر باز زد، محافظه‌کاران ترزا می را برگزیدند و آن هم به این علت که ترزا می موضع روشن و شفافی درباره خروج از اتحادیه نداشت و در عین حال کس دیگری هم در کار نبود.»

شخصیت ناپایدار
مفسر روزنامه «دنیک ان» چاپ اسلواکی بیشتر به ویژگی‌های شخصیتی ترزا می توجه کرده است. او می‌نویسد: «ترزا می تا پیش از برگزاری رفراندوم خواستار ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود. اما پس از رفراندوم، نه تنها وظیفه نخست وزیری را پذیرفت، بلکه حتی به مدافع سرسخت خروج بریتانیا از این اتحادیه بدل شد.

از منظر حرفه‌ای شاید این تغییر قابل فهم باشد، اما این امکان منتفی نیست که بخشی از مردم این تغییر مواضع را نوعی محاسبه‌گری و حرص و طمع به کسب قدرت ارزیابی کرده باشند و آن را نوعی فقدان باورپذیری و ثابت قدمی او بدانند. موضوعی که حداقل در مورد رقیب او در انتخابات، یعنی جرمی کوربین از حزب کارگر صدق نمی‌کند.»

ترزا می ‌و دیوید کامرون
روزنامه «فرانکفورتر آلگماینه» خطای ترزا می، نخست وزیر بریتانیا را با خطای دیوید کامرون، نخست وزیر پیشین این کشور مقایسه می‌کند و می‌نویسد: «دو نخست وزیر، دو تصمیم، دو تصمیمی که زیر پای هر دو را خالی کرد.»

مفسر فرانکفورتر آلگماینه به انگیزه ترزا می درباره برگزاری پیش از موعد انتخابات اشاره می‌کند و می‌نویسد که نخست وزیر بریتانیا با این تصمیم خود مایل بود موقعیت خود و حزبش را تقویت کند. ولی در عمل متوجه شد که این این تصمیم «ایده خوبی نبوده» است.

روزنامه بلژیکی «د تاید» هم در این باره چنین می‌نویسد: «این دومین باری است که محافظه‌کاران بریتانیا پشت سر هم به خود گل می‌زنند. اول نوبت دیوید کامرون بود که با برگزاری همه‌پرسی سال ۲۰۱۶ درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا دست به یک قمار سرنوشت‌ساز زد و شکست خورد. یک سال پس از آن ترزا می با برگزاری پیش از موعد انتخابات پارلمانی به آن امید بسته بود که با کسب اکثریت بیشتر، موقعیت خود را در مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تقویت کند. این بار هم کار به شکست انجامید و این تلاش نافرجام ماند.»

توهم ترزا می
مفسر ، روزنامه آلمانی «زوددویچه» به شعارهای ترزا می در انتخابات اشاره می‌کند و می‌نویسد: «ترزا می تلاش داشت تا ذهن مردم را با شعارهای خود پر کند. غافل از اینکه با افرادی بالغ روبه‌روست.»

مفسر روزنامه انگلیسی «تایمز» بیشتر به شرح ماجرا پرداخته و می‌نویسد که «ترزا می با این انتخابات بر آن بود تا رهبری خود را بر حزبش و همچنین بر بریتانیا تحکیم کند. او بر آن بود به اتحادیه اروپا نشان دهد که در مذاکرات مربوط به خروج بریتانیا از این اتحادیه با یک نیروی قدرتمند و با ثبات روبه‌رو است. هیچ یک از این برنامه‌ها اما متحقق نشد.»

مفسر روزنامه فرانسوی «فیگارو» درباره آینده ترزا می می‌پرسد و می‌نویسد پرسش اصلی روز پس از این انتخابات سرنوشت‌ساز این است که آیا ترزا می‌‌ می‌رود یا می‌ماند؟

مفسر روزنامه سوئدی «داگنز نی‌هیتر» می‌نویسد: «با تجدید بی مورد و غیرالزامی انتخابات پارلمانی ترزا می خطای وحشتناکی را مرتکب شده است. حال، دوستان و یاران حزبی‌اش چاقو‌های‌شان را تیز کرده‌اند و بازار گمانه‌زنی بر سر رهبری جدید حزب رونق گرفته. یک آینده سیاسی پر هرج و مرج در انتظار بریتانیا است.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.