جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Friday 26 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نویسنده‌ای که جدیدترین کتابش را آتش زد

هادی خوبرو نویسنده بیش از یکصد عنوان کتاب در اعتراض به کاهش سرانه مطالعه و تمایل اندک مردم به خواندن کتاب و درنتیجه؛ اوضاع بد نویسندگان و ناشران، آخرین کتاب خود را به آتش کشید. برخی از ناشران و نویسندگان در یک گروه تلگرامی، این کار را پسندیده وعده‌ای دیگر آن را به شدت تقبیح کردند.

iran-emrooz.net | Sat, 03.06.2017, 11:51

نویسنده بیش از یکصد عنوان کتاب در اعتراض به اوضاع بد نویسندگان و ناشران، آخرین کتاب خود را به آتش کشید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، اخیرا کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در آن یک نویسنده، اقدام به سوزاندن کتاب خود کرده و در توضیحات آن اعلام شد:‌هادی خوبرو نویسنده بیش از یکصد عنوان کتاب در اعتراض به کاهش سرانه مطالعه و تمایل اندک مردم به خواندن کتاب و درنتیجه؛ اوضاع بد نویسندگان و ناشران، آخرین کتاب خود را به آتش کشید.

برخی از ناشران و نویسندگان در یک گروه تلگرامی، این کار را پسندیده وعده‌ای دیگر آن را به شدت تقبیح کردند.

نویسنده‌ای با اشاره به عنوان کتاب‌های این نویسنده، آنها را عجیب و غریب دانسته و گفته است: اشباح و ارواح، جن انسان نما، هیولای هوسرانی، اعدام به دست شیطان و اجساد عریان از جمله این کتاب‌هاست که منتشر شده است.

یک فعال عرصه نشر هم در این باره گفته است: فارغ از اینکه حق با چه کسی است و اینکه آیا فضای نشر و کتاب کشور به سامان هست یا خیر، به نظرم یکی از نکاتی که در حوزه کتاب و کتاب خوانی مغفول مانده، اهمیت بازاریابی است.

وی می‌افزاید: بدون «بازاریابی» آن هم به شیوه صحیح، نمی‌توان انتظار ارتقای فرهنگ کتاب خوانی را داشت و تا فرهنگ کتابخوانی در کشور نهادینه نشود، نمی‌توان انتظار بهبود شرایط برای ناشران و کتاب فروشان و نویسندگان و مترجمان را داشت.

فردی دیگر با انتقاد از این حرکت گفته است: این نویسنده می‌توانست به جای آتش زدن کتاب، دست به کارهای ماندگاری از جمله اهدای کتاب به مدارس یا مراکز فرهنگی و حراج در جمعه بازار بزند، زیرا خودزنی چاره کار نیست و از دست دولت هم کاری برنمی آید.

ناشری هم با بیان اینکه این کار با هدف مطرح شدن نویسنده و برانگیخته شدن حس ترحم مردم برای فروش کتاب‌ها انجام شده است، گفت: این اقدام بسیاری از ناشران، مولفان، نویسندگان و مترجمان را حساس کرد که به دنبال عناوین کتاب‌های این نویسنده بروند که به طور قطع تاثیری مثبت بر برند شخصی وی می‌گذارد زیرا تبلیغ، تبلیغ است و تبلیغ خوب و بد وجود ندارد.

یکی دیگراز مخاطبان این گروه تلگرامی، این اقدام را به دور از فرهنگ دانسته و مدیر یک موسسه فرهنگی هم با تقبیح این حرکت نوشت: درست است که کتاب خریدار زیادی در میان مردم ما ندارد اما نباید کتاب به عنوان یک نماد فرهنگ در جامعه مورد بی احترامی واقع شود.

به اندازه چیپس و پفک برای کتاب تبلیغ شود

هادی خوبرو درباره اقدام خود به خبرنگار فرهنگی ایرنا می‌گوید: اطلاعات و آمار کتاب‌های مرا می‌توان از خانه کتاب استخراج کرد، این کتاب‌ها به اندازه کافی مخاطبان خود را دارد و نیاز به بازارگرمی برای فروش آنها ندارم و به استناد آمار، شمارگان برخی کتاب‌هایم به ۷۰۰ هزار نسخه رسیده است.

وی با بیان اینکه بیش از یکصد عنوان کتاب در طول ۱۴ سال نوشته است، می‌افزاید: به استناد خانه کتاب، تنها نویسنده در ایران هستم که رمان در ژانر وحشت می‌نویسم.

این نویسنده ادامه می‌دهد: از اینکه شمارگان کتاب‌های برخی از همکاران و نویسندگان، ۵۰۰ تا یکهزار نسخه است بسیار ناراحت هستم از این رو در اعتراض به اینکه مردم ما کتاب نمی‌خوانند آخرین کتاب خود را (جنی که عاشقم شد) که بیش از ۸۰ هزار نسخه از آن تاکنون منتشر شده آتش زدم.

خوبرو از تبلیغ برای برخی کالاها نظیر چیپس، پفک، شامپو و صابون در شبکه‌های اجتماعی و صدا و سیما گلایه کرده و اضافه می‌کند: چرا برای کتاب این اندازه تبلیغ نمی‌شود و نتیجه چیزی است که اکنون شاهدش هستیم.

نویسنده اشباح و ارواح می‌گوید: زمانی شمارگان یک کتاب ۵۰ هزار و زمانی دیگر ۵ هزار نسخه بود در حالیکه اکنون شاهدیم شمارگان کتاب به ۵۰۰ نسخه رسیده است.

کتاب رایگان خوانده نمی‌شود

خوبرو با بیان اینکه کتاب برخی از نویسندگان به تعداد زیاد و رایگان در اختیار موسسات و نهادهای دولتی قرار می‌گیرد، می‌افزاید: در این صورت نمی‌توان ادعا کرد، چاپ زیاد این کتاب‌ها نشان از کتابخوان بودن مردم دارد بلکه زمانی می‌توان چنین حرفی زد که مردم کتاب را خریداری کرده و سپس بخوانند.

وی با اشاره به اینکه صاحب کتاب‌هایی غیر از ژانر وحشت است، توضیح می‌دهد: تعدادی از کتاب‌های من مانند «عالم برزخ» به عنوان یک کتاب مرجع برای پایان نامه نویسی در حوزه‌های علمیه استفاده می‌شود.

این نویسنده با انتقاد از وضعیت کتاب و کتابخوانی در کشور می‌گوید: بسیاری از هم صنفی‌های من به دلیل کسادی کار و بازار، به فعالیت در فست فود فروشی روی آورده‌اند که این درد بزرگی است.

وی در پاسخ به فردی که پیشنهاد کرده بود، به جای آتش زدن کتاب، این کتاب‌ها به موسسه‌های فرهنگی و یا مدارس اهدا شود، اضافه می‌کند: مخالف این مساله هستم که کتاب رایگان در اختیار کسی قرار گیرد زیرا باور دارم، مردم برای هرچه مفت به دست آید ارزشی قائل نیستند.

خوبرو که یکی از دلایل نخواندن کتاب را گران بودن آن و مشکلات اقتصادی مردم می‌داند، ادامه می‌دهد: طبیعی است وقتی مردم شرایط خوبی از لحاظ اقتصادی نداشته باشند، به دنبال کتاب آنهم با قیمت بالا نخواهند رفت.

وی با بیان اینکه در اعتراض به بی میلی مردم به مطالعه و خرید کتاب، رمان پرفروش خود را قربانی کرده است، قشر نویسنده را ضعیف دانسته و می‌افزاید: اگر قرار است کتابی خریداری و خوانده نشود بهتر است سوزانده شود.

خوبرو که کتاب «آنگاه که عزراییل می‌آید» وی در ۹۰۰ هزار نسخه چاپ شده است، اظهار امیدواری می‌کند که این اقدام وی تاثیر مثبتی در افزایش سرانه مطالعه و میل و اشتیاق مردم به خواندن کتاب داشته باشد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.