يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Sunday 21 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مصاحبه روزنامۀ لارپوبلیکا با فرانسیس فوکویاما

ترامپ عاشق دیکتاتورهاست و همه چیز را نابود می‌کند

فرانسیس فوکویاما: هیچ یک از روسای جمهور آمریکا در گذشته با رهبران اروپایی به سبک دیکتاتور رفتار نکرده بودند. لیکن ترامپ این کار را انجام داد. زیرا نمی‌داند که دیپلماسی چیست، قادر نیست با رهبران اروپایی دانا و لیبرال ارتباط برقرار کند. برعکس در عربستان سعودی احساس خوبی دارد همچنین در رابطه با پوتین یا السیسی مصری.

iran-emrooz.net | Fri, 02.06.2017, 9:59

«آری متأسفانه روابط میان آمریکا و اروپا به ندرت تا این حد سرد بوده‌اند. تماماً تقصیر دونالد ترامپ است. ما در اجلاس گروه هفت که در شهر تائورمینا برگزار شد، شاهدش بوده‌ایم. رئیس جمهور آمریکا یک فرد بی‌صلاحیت خطرناک است که ثابت کرده است که مشکلاتی جدی با دنیای دمکرات و متعاقباً با اروپایی که تنها به حال خود رها شده، داشته است. این نگران‌کننده‌ترین مسأله برای آیندۀ غرب به شمار می‌آید.».

این بخشی از سخنان فرانسیس فوکویاما، ٦٤ ساله، مورخ و دانشمند بزرگ سیاسی آمریکایی صاحب نظریۀ «پایان تاریخ»، استاد دانشگاه استنفورد و نویسندۀ پژوهش های متعددی در خصوص نظم جهانی و ناظر زیرک سیاست خارجی آمریکا در مصاحبه با روزنامۀ لارپوبلیکا است.

به گزارش انتخاب، بخشی از این مصاحبه در زیر می‌آید:

پروفسور فوکویاما، به چه علت اجلاس گروه هفت تائورمینا چنین وضعیت اسفباری داشت؟ چرا این اجلاس شکافی این چنین عمیق میان آمریکا و اروپا ایجاد کرده است؟
«به این دلیل که شاهد فاجعۀ سیاست خارجی آمریکا بوده‌ایم. هیچ یک از روسای جمهور آمریکا در گذشته با رهبران اروپایی به سبک دیکتاتور رفتار نکرده بودند. لیکن ترامپ این کار را انجام داد. زیرا نمی‌داند که دیپلماسی چیست، قادر نیست با رهبران اروپایی دانا و لیبرال ارتباط برقرار کند. برعکس در عربستان سعودی احساس خوبی دارد همچنین در رابطه با پوتین یا السیسی مصری.»

اکنون چه پیامدهایی متوجه غرب و ناتو خواهد بود؟
«ما در غرب یک جامعۀ دمکراتیک داشته‌ایم که حتی بعد از جنگ سرد نیز به بقای خود ادامه داد. ترامپ ممکن است همه چیز را خراب کند زیرا دیگر با آن ارزش‌های مشترک تاریخی موافق نیست. آنچه از همه‌چیز نگران کننده‌تر است این است. در اجلاس گروه هفت در خصوص دمکراسی، حقوق بشر، مشکلات غربی چیزی نگفت. این فقط راهبردی در گفتگوی با شرکا نیست. ترامپ صرفاً شکاف‌های بسیار عمیقی در ارزش‌های دمکراتیک و در سنت آمریکا با اروپاییان دارد.»

بنابراین اکنون اروپایی‌ها چکار باید بکنند؟ به تنهایی به این موضوع بپردازند؟
«خیر. آنها باید به مذاکره ادامه دهند حتی با فردی همچون ترامپ. آنها باید تصور این را بکنند که رئیس جمهور قادر نخواهد بود وعده‌های بسیاری را عملی سازد زیرا این وعده‌ها غیرواقع گرایانه می‌باشند، به این دلیل که توسط دولت خود وی تضعیف خواهند شد یا به این دلیل که نظام checks & balances («نظارت و کنترل» میان قوای آمریکا) در مقابل ترامپ نیز مقاومت خواهد کرد که این تا حدودی شکست به شمار خواهد رفت. سیاست خارجی آمریکا در درازمدت تفاوت چندانی نسبت به گذشته نخواهد کرد به ویژه در رابطه با موضوع تروریسم.»

ولی مرکل، صدراعظم آلمان به طرز جنجال‌آمیزی گفت که آمریکا دیگر قابل اعتماد نیست و اینکه اروپا باید کم کم به فکر خود باشد.
«اروپایی‌ها محکم بایستند تا اتحادمان را حفظ نماییم. ترامپ یک پدیدۀ گذرا و خاص است و نمایندۀ جامعۀ آمریکا نیست. پدیده‌ای که کاملاً در جهت دیگری حرکت می‌کند. من اعتقادی به استیضاح ندارم. لیکن به نظرم تحقیق اخیر «راشاگیت» اف بی آی در خصوص کوشنر، داماد و مشاور وی بسیار جدی‌تر از تحقیقات قبلی می‌آید. اقتصاد آمریکا تاکنون خوب پیش رفته است لیکن ممکن است به زودی اولین نشانه‌های شکست از خود بروز دهد و چنانچه معلوم گردد که ترامپ ناکارآمد و آسیب رسان است همان گونه که تاکنون مشاهده کرده‌ایم، پایگاه جمهوریخواه ممکن است کم کم تحلیل برود و این حزب در انتخابات میان دوره‌ای سال ٢٠١٨ شکست بخورد و بنابراین متحمل ضربه‌ای جدی علیه ریاست جمهوری‌اش گردد.»

آیندۀ غرب را چگونه می‌بینید؟
«بد. من معتقدم که به دنیایی چندقطبی باز خواهیم گشت. دنیایی که به اواخر قرن نوزدهم شباهت خواهد داشت با وجود آمریکایی که به تک تازی خواهد پرداخت و بنابراین در سطح ژئوپلیتیک شکاف‌هایی ایجاد خواهد کرد. اجلاس گروه هفت پیش از آن در سطح ژئوپلیتیک اهمیت فراوانی را از دست داده بود لیکن ترامپ در تائورمینا مکثی کرد. حتی اگر آمریکا مدار دمکراسی و ارزش‌های غربی را رها سازد، برگزاری یک چنین اجلاسی چه معنایی خواهد داشت؟»

در این صورت چه پیامدهایی در انتظار خواهند بود؟
«چنانچه آمریکا دیگر اعتقادی به اصول خود نداشته باشد، این امر بر کل جهان تأثیر خواهد داشت و نه فقط بر غرب به ویژه در حیطۀ «قدرت نرم» (یعنی توانایی در سیاست خارجی برای کسب نتیجه نه با استفاده از زور بلکه با دیپلماسی و سایر «حربه‌ها» مانند فرهنگ، سیاست و ارزش‌ها). کشورهایی که قبلاً به غرب و آمریکا به عنوان الگو می‌نگریستند، چه واکنشی نشان خواهند داد؟ روسیه همان گونه که دیده‌ایم، تا کنون از این بحران وجدان آمریکا و تا حدودی از اروپا سوءاستفاده کرده است. به طور قطع برای آیندۀ غرب نمی‌توان خوش بین بود.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.