جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۸ - Friday 23 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

درگیری بسیج با دانشجویان بر سر تصویر میرحسین موسوی

یکشنبه گذشته نصب عکس میرحسین موسوی بر روی بورد انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر موجب واکنش دانشجویان تشکل بسیج دانشجویی شد. این دانشجویان با استفاده از انبر قفلی بورد انجمن اسلامی دانشجویان را شکسته و عکس را از روی بورد برمی‌دارند.

iran-emrooz.net | Tue, 23.05.2017, 5:11

یکشنبه گذشته نصب عکس میرحسین موسوی بر روی بورد انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه دانشگاه امیرکبیر موجب واکنش دانشجویان تشکل بسیج دانشجویی شد. این دانشجویان با استفاده از انبر قفلی بورد انجمن اسلامی دانشجویان را شکسته و عکس را از روی بورد برمی‌دارند.

این رفتار آنها موجب اعتراض دانشجویان شده و تجمعی به‌همین‌دلیل صورت می‌گیرد. اصرار دانشجویان بر قراردادن عکس در بورد انجمن موجب درگیری لفظی بین آنها شده و در نهایت موضوع با دخالت انتظامات دانشگاه خاتمه می‌یابد.

دکتر سیداحمد معتمدی، رئیس این دانشگاه، در گفت‌وگو با ایسنا، از تشکیل هيئت‌منصفه‌ای به منظور رسیدگی به شکایات این دانشجویان خبر داد و گفت: درگیری بین دانشجویان دو تشکل در این هيئت رسیدگی و به شکایات مطروحه پاسخ داده می‌شود.

او در توضیح این اتفاق گفت: «عده‌ای از دانشجویان طرفدار دولت به مناسبت پیروزی دکتر روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با هدف برپایی جشن و خوشحالی در دانشگاه امیرکبیر تجمع می‌کنند و در‌این‌میان دانشجویان پوستر یکی از مسئولین سابق (مهندس موسوی) را در بورد انجمن اسلامی نصب می‌کنند. این اقدام موجب واکنش و در نهایت درگیری بین دانشجویان دو تشکل انجمن اسلامی و بسیج می‌شود که در نهایت درگیری لفظی آنها با کمک نیروهای انتظامات دانشگاه خاتمه می‌یابد و آنها خواستار برگزاری جلسه با ریاست دانشگاه می‌شوند.

او در ادامه گفت: «بعد از خاتمه درگیری دانشجویان دو تشکل بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان ترقی‌خواه، بنده جلسه‌ جداگانه یک‌ساعته‌ای با دانشجویان هر دو گروه برگزار کردم و صحبت‌های این دانشجویان را شنیدم؛ اما نکته‌ای که وجود دارد، این است که تجمع دانشجویان انجمن اسلامی و حامی دولت در پی پیروزی دکتر روحانی و در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری که فرمودند انتخابات ریاست‌جمهوری نوعی پیروزی ملت محسوب می‌شود، در دانشگاه صورت گرفته و اگر این دانشجویان تخلفی هم در نتیجه نصب پوستر یکی از مسئولین سابق انجام داده باشند، باید به وسيله مسئولین دانشگاه رسیدگی شود و این درست نیست که تشکل بسیج دانشجویی خودشان مستقیما وارد ماجرا می‌شدند».

رئیس دانشگاه امیرکبیر تأکید کرد: «بنده معتقد هستم دانشجویان انجمن اسلامی نیز نباید اقداماتی خلاف مقررات دانشگاه انجام بدهند؛ در واقع دانشگاه امیرکبیر یک دانشگاه سیاسی است و دانشجویان همواره در مسائل اجتماعی و سیاسی فعال هستند و باید اقداماتی که در این راستا صورت می‌گیرد، در شأن و جایگاه دانشگاه باشد».

معتمدی به خط‌‌مشی فعالیت‌های سیاسی دانشجویان در دانشگاه امیرکبیر اشاره کرد و گفت: «یکی از خط‌‌مشی‌ها و البته خطوط قرمز دانشگاه برای انجام فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی دانشجویان این است که باید قوانین و مقررات لازم در این زمینه از سوی تشکل‌های دانشجویی رعایت بشود و فعالیت‌های سیاسی آنها موجب برهم‌زدن نظم دانشگاه نشود و همه دانشجویان باید به قوانین و مقررات لازم احترام بگذارند و کاری انجام ندهند که در شأن جایگاه دانشگاه نباشد. در جلسه‌ای که با دانشجویان دو تشکل بسیج و انجمن اسلامی دانشجویان داشتیم، آنها درخواستشان این بود که چرا در اتفاق روز گذشته انتظامات سریع عمل نکرد. باید بگوییم که ما ورود انتظامات به مسائل دانشجویی را در شأن دانشگاه امیرکبیر نمی‌بینیم و دانشجویان نباید حرمت دانشگاه را بشکنند».

به گفته او، دانشگاه امیرکبیر قوانین و مقررات لازم را در همه حوزه‌ها دارد و اگر مسئله و اختلافی هم وجود داشته باشد، لازم نیست که خود دانشجویان حکم صادر و آن را نیز اجرا کنند. در واقع مفهوم جامعه مدنی به این معنی است که هر کسی نمی‌تواند بر حسب تشخیص خود عمل و قضاوت کند و انتظار ما نیز این است که دانشجویان براساس مقررات جامعه مدنی حرکت کنند.

او گفت: «دانشجویان به دلیل اقتضای سنی و شور و هیجان زیادی که دارند، ممکن است اشتباهاتی هم انجام بدهند؛ اما رویکرد ما در دانشگاه این است که اقدام و تصمیمی انجام ندهیم که موجب سرخوردگی آنها شود و باید همه مسائل با تدبیر و اندیشه درست شود».

رئیس دانشگاه امیرکبیر در پایان از تشکیل هيئت منصفه دانشگاه به منظور رسیدگی به اتفاقات دانشجویان خبر داد و گفت: «این هيئت به منظور رسیدگی به شکایات دانشجویان هر دو تشکل انجمن اسلامی و بسیج تشکیل خواهد شد و همه شکایات و خواسته‌های دانشجویان در این هيئت بررسی می‌شود».
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.