سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 18 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

حرف و حدیث‌ها درباره انتخابات شورای شهر تهران

هنوز هیچ اطلاعات دقیقی از تایید صلاحیت‌های شورای شهر تهران نیست، هرچه هست گفته‌ها و شنیده‌هایی است كه از ردصلاحیت ورزشكاران شورا و الهه راستگو، عضو فعلی شورای شهر تهران حكایت دارد اما خبری از ردصلاحیت در اردوگاه اصلاح‌طلبان نیست و به اعتقاد تعدادی از آنها، این یعنی صلاحیت تمامی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان تایید شده است.

iran-emrooz.net | Sun, 16.04.2017, 6:00

شهروند / نیره خادمی

هنوز هیچ اطلاعات دقیقی از تایید صلاحیت‌های شورای شهر تهران نیست، هرچه هست گفته‌ها و شنیده‌هایی است كه از ردصلاحیت ورزشكاران شورا و الهه راستگو، عضو فعلی شورای شهر تهران حكایت دارد اما خبری از ردصلاحیت در اردوگاه اصلاح‌طلبان نیست و به اعتقاد تعدادی از آنها، این یعنی صلاحیت تمامی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلبان تایید شده است.

اعضای شورا می‌گویند كه گزینه‌های نهایی لیست اصولگرایان از میان ٤٠ تا ٥٠ نفر بیرون می‌آید و گزینه‌های نهایی لیست اصلاح‌طلبان از میان ١٠٠ نفر.

بیشتر از یك ماه به برگزاری انتخابات شورای شهر مانده كه همزمان با انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود؛ انتخاباتی كه به‌رغم اهمیت بالای آن در شهرها هنوز هم زیر سایه انتخاب رئیس دولت است. مثل هر دوره، بازار گمانه‌زنی‌ها درباره تایید و ردصلاحیت‌ها داغ است. چند روزی است كه می‌گویند عباس جدیدی، حسین رضازاده،‌ هادی ساعی و الهه راستگو ردصلاحیت شده‌اند و اعضای شورا هم اگرچه این اخبار را جسته گریخته شنیده‌اند اما به آن قطعیت نمی‌دهند.

غلامرضا انصاری، عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران تنها كسی بود كه  در گفت‌وگو با « شهروند» رد صلاحیت ٤ عضو شورا را عنوان كرد و گفت كه بنده هم شنیده‌ام، ولى هنوز خبر رسمى دریافت نكرده‌ام.

او البته گفت كه در كل با ردصلاحیت‌ها موافق نیستم و آن را ضددموكراتیك دانست:  «باید در این زمینه تجدیدنظر شود ما باید گزینش افراد را به مردم بدهیم. مگر احراز تخلف مالى و اخلاقى مستند به حكم قطعى، در حالی كه رویه ردصلاحیت‌ها همان رویه‌اى بود كه در گذشته از دوره چهارم مجلس به‌صورت استصوابى به وجود آمد و اكثر نخبگان سیاسى و اجتماعى به آن معترض بودند.»

او معتقد است كه كاندیداهای شورای شهر باید در یك چارچوب قانونى به شورا بیایند و كسانی كه می‌توانند آنها را رد یا تایید كنند تنها مردم هستند: «قطعا عقل جمعی از عقل فردی بیشتر است.»

غلامرضا انصاری به ردصلاحیت  یا تایید صلاحیت‌های تاریخی اشاره كرد: «كسی كه دو بار تایید صلاحیت شد و نتیجه آن حالا به‌عنوان جریان انحرافی معرفى مى‌كنند و آقای‌ هاشمی هم یك‌بار ردصلاحیت شد اما در نهایت مردم جواب خود را در مراسم تشییع جنازه تاریخى ایشان دادند و صلاحیت و بصیرتش را تایید نمودند»

به اعتقاد این عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران باید در قانون نظارت استصوابی تجدیدنظر شود: «باید به احزاب فرصت رشد داده شود تا برای انتخابات برنامه ارایه و متناسب با آن نامزدهاى توانمندى كه تحقق عملى شدن آن برنامه را دارند معرفى و در معرض رأى قرار دهند، تا مردم با تضمین احزاب انتخاب خوبی داشته باشند.  ما با هتاكی، فحاشی و ردصلاحیت‌ها و دلواپسى مخالف هستیم و معتقدیم كه مردم باید آن را تایید كنند.»

آنطور كه او گفته حرف از ردصلاحیت افراد دیگر نیست اما قطعا تا دوم اردیبهشت آمار تایید صلاحیت‌ها اعلام خواهد شد و در نهایت هم شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان وارد تطبیق شاخص‌ها با نامزدها براى حضور در لیست خواهد شد تا بر این اساس لیست نهایى جبهه اصلاحات مشخص شود.

محمد سالاری، رئیس كمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر هم به «شهروند» می‌گوید كه هیچ عضو اصلاح‌طلبی ردصلاحیت نشده است به‌خصوص افرادی چون مرتضی الویری یا محسن ‌هاشمی كه از چهره‌های شناخته شده شهری‌اند.

«علی نوذرپور»، معاون سابق دهیاری و شهرداری‌های وزارت كشور هم به «شهروند» می‌گوید كه تا جایی كه اطلاع در دست است اعضای شاخص اصلاح‌طلبان تایید صلاحیت شده‌اند.

اقبال شاكری كه عضو اصولگرای شورای شهر است اما خیلی خوش‌بین‌تر به ماجرای تایید صلاحیت‌ها نگاه می‌كند: «شایعاتی در مورد ردصلاحیت‌ها هست اما این فرآیندی است كه در دوره‌های قبلی هم طی شده است و تا زمانی كه هیأت نظارت مركزی این موضوع را قطعی اعلام نكند نمی‌توان درباره آن حرف زد ضمن اینكه اصولا بعد از روند رسیدگی به اعتراضات نتایج قطعی مشخص می‌شود و قطعا ردصلاحیت‌ها حل‌وفصل می‌شود.»

ابوالفضل قناعتی، دیگر عضو اصولگرای شورا هم به تایید صلاحیت‌ها خوش‌بین است:  «هنوز فرآیند قانونی تایید صلاحیت تمام نشده است و تازه پرونده‌ها به هیأت نظارت رفته پس نمی‌توان درباره آن قطعی صحبت كرد اما احتمالا همه تایید می‌شوند چون در نهایت این مردم هستند كه باید برای شورا تصمیم بگیرند.»

محمد حقانی، عضو دیگر اصلاح‌طلب شورا هم می‌گوید تا دو روز آینده تكلیف ردصلاحیت‌ها تا حدی معلوم می‌شود در حالی كه پرویز سروری، عضو اصولگرای شورا درباره ردصلاحیت بیش از ٦ نفر حرف می‌زند  اما نامی از آنها نمی‌برد.

با وجود این گمانه‌زنی‌ها البته رضا تقی‌پور، سخنگوی شورای شهر تهران و عضو اصولگرای شورا در گفت‌وگو با «مهر» تلویحا ردصلاحیت بعضی اعضا را تایید كرده است: «شنیده شده بعضی از اعضای فعلی شورای شهر تهران از سوی هیأت نظارت بر انتخابات شوراها رد شده‌اند که این جای تعجب دارد. امیدواریم هیأت رئیسه مجلس نظارت کاملی بر انتخابات شورا داشته باشد.»

همزمان با این حرف‌ها علی جنگروی، رئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات شهرستان تهران هم در این باره به «ایلنا» اینطور گفته است:  «هر نقل قول یا اظهارنظر درباره رد یا تأیید صلاحیت داوطلبان شورای شهر را تا قبل از اعلام نظر هیأت نظارت تأیید نمی‌کنیم. نتایج بررسی‌های هیأت اجرایی درباره صلاحیت داوطلبان محرمانه است.»

از لیست‌ها چه خبر؟
مسأله مهم دیگری كه در این چند روز بازار حدس و گمان برای آن داغ است لیست گروه‌های مختلف در این انتخابات است. ظاهرا اصلاح‌طلبان به دنبال تخصص‌گرایی كه قدم‌های نخست آن در لیست دوره چهارم انتخابات شورا برداشته شد حالا یك رویه ارزیابی ثبت‌نام‌كنندگان برای ورود به لیست را دارند؛ رویه‌ای كه قرار است در نهایت از میان ١٠٠ چهره شاخص كه ثبت‌نام كرده‌اند به لیست نهایی برسند در حالی که اصولگرایان لیست نهایی را از میان ٤٠ تا ٥٠ نفر تعیین خواهند كرد.

محمد سالاری، رئیس كمیسیون معماری شورای شهر درباره روند رسیدن به لیست نهایی توضیح داد: «پرسشنامه‌هایی درباره رزومه ثبت‌نام‌كنندگان در سایت شورای‌عالی اصلاح‌طلبان قرار گرفته است و افراد براساس شاخص‌ها می‌توانند رزومه خود را منعكس كنند و یك كارگروه بی‌طرف هم قرار است با بارم‌بندی رزومه را انجام دهند. ممكن است كه حدود ٧٠٠ تا ١٠٠٠ كاندیدای اصلاح‌طلب طی دو یا سه مرحله ارزیابی به میزان ٤٠ تا ٦٠ نفر برسد. این افراد در جلسه شورای سیاست‌گذاری به رأی گذاشته می‌شوند تا در نهایت گزینه‌های اصلی مشخص شوند.»

محمد مهدی تندگویان، عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان هم به «شهروند» می‌گوید كه جلسات شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان برگزار می‌شود و درحال جمع‌بندی امتیازات هستند:  «از میان تمام افرادی كه ثبت‌نام كرده‌اند ما در مورد ١٠٠ نفر شاخص حرف می‌زنیم كه سوابق مشخص و قابل بحثی دارند یا جزو نیرو‌های جوان هستند باید ببینیم طبق فرمت‌ها چه امتیازی می‌گیرند بعد در باره لیست تصمیم بگیریم.»

اقبال شاكری، عضو اصولگرای شورا هم درباره لیست نهایی اصولگرایان می‌گوید كه از میان ثبت‌نام‌كنندگان اطلاعات ٤٠ تا ٥٠ نفر از افراد برای لیست اصولگرایان آماده شده است: «افراد اصلی با توجه به ملاك‌هایی كه برای شورای شهر پیش‌بینی شده است از بین این تعداد برای لیست نهایی مشخص می‌شود.»

البته به اعتقاد او فعلا انتخابات ریاست‌جمهوری التهاباتی ایجاد كرده و انتخابات شورای شهر را تحت‌الشعاع قرار داده است اما برای رسیدن به اطلاعات قطعی باید تا نیمه اول اردیبهشت صبر كنیم. قناعتی هم لیست‌هایی كه در فضای مجازی منتشر شده است را رد می‌كند: «جزییات لیست مشخص نیست اما احتمالا خانم راستگو در لیست اصولگرایان است چون ٤‌سال با اصولگرایان همراه بوده است. افراد متنوعی با توجه به ماموریت‌های مورد نیاز شهری و شورا برای لیست انتخاب می‌شوند.»

چه كسانی سر لیست می شوند؟
بعد از همه گمانه‌زنی‌ها درباره رد و تایید صلاحیت‌ها یا لیست‌ها سرلیست گروه‌های مختلف موضوع مهم دیگری است كه در نهایت ریاست و نحوه اداره شورای شهر را مشخص خواهد كرد. تا همین حالا مهدی چمران، متحمل‌ترین گزینه‌ای است كه همچنان به‌عنوان سرلیست اصولگرایان مطرح است و اقبال شاكری هم تلویحا آن را تایید می‌كند در حالی اصلاح‌طلبان فعلا دو گزینه محتمل‌تر در این باره دارند؛ احمد مسجدجامعی و محسن ‌هاشمی كه به عقیده علی نوذرپور هر دو افرادی متخصص و مصلح هستند كه در مدیریت شهری از سابقه طولانی برخوردارند: «شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان قطعا بعد از احراز صلاحیت‌ها بررسی درباره سرلیست‌ها را در دستور كار قرار می‌دهد.» در چند روز گذشته یك شایعه جالب هم دهان به دهان می‌چرخید آن هم ارایه لیست اصلاح‌طلبان با دو سرلیست بود اما محمد حقانی، عضو اصلاح‌طلب شورا این موضوع را به‌طور كامل رد كرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.