پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

هشدار آمریکا به سوریه: آماده حملات بیشتر هستیم

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هشدار داده است که آمریکا ممکن است حملات بیشتری انجام دهد. خانم هیلی گفت که اگر از سلاح‌های شیمیایی استفاده شود کشورش به نظاره نخواهد ایستاد چون «منافع حیاتی» آمریکا در جلوگیری از گسترش این سلاح‌ها نهفته است.

iran-emrooz.net | Fri, 07.04.2017, 22:54

بی بی سی: در پی بمباران یک پایگاه هوایی ارتش سوریه در واکنش به حمله شیمیایی این هفته در استان ادلب شورای امنیت سازمان ملل شاهد مشاجره اعضا بوده است.

نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد هشدار داده است که آمریکا ممکن است حملات بیشتری انجام دهد.

خانم هیلی گفت که اگر از سلاح‌های شیمیایی استفاده شود کشورش به نظاره نخواهد ایستاد چون «منافع حیاتی» آمریکا در جلوگیری از گسترش این سلاح‌ها نهفته است.

خانم هیلی در یک جلسه اضطراری شورای امنیت گفت: «ما آماده اقدامات بیشتر هستیم اما امیدواریم نیازی به آن نباشد.»

درحالی که روسیه آمریکا را متهم کرد با این اقدام یکجانبه «تروریست‌ها» را در منطقه تشویق می‌کند، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل خواستار خویشتن داری شد.

روسیه همچنین قول داده است دفاع ضدهوایی متحد خود سوریه را تقویت کند.

روسیه می‌گوید درحال بستن خط تماس اضطراری با آمریکاست؛ خط تماسی که برای پرهیز از برخورد هواپیماهای دو کشور در آسمان سوریه برقرار بوده است.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که حمله شیمیایی که باعث مرگ ده‌ها غیرنظامی در روز سه شنبه شد از همین پایگاه انجام شد.

گزارش می‌شود در این حمله که اولین اقدام مستقیم نظامی آمریکا علیه دولت سوریه بود حداقل شش نفر کشته شده اند.

مقام‌های بهداشتی در استان ادلب که مخالفان دولت هستند می‌گویند ۸۹ نفر از جمله ۳۳ کودک و ۱۸ زن در حمله شیمیایی در خان شیخون با گاز اعصاب کشته شدند. سوریه استفاده از گاز اعصاب را رد می‌کند.

جلسه شورای امنیت

ولادیمیر سافرونکوف جانشین سفیر روسیه در سازمان ملل در جلسه روز جمعه شورای امنیت در نیویورک گفت که حمله موشکی «نامشروع» ارتش آمریکا باعث تشویق «تروریست‌ها» در سوریه شده است.

او گفت: «وقتی شما راه خود را می‌روید، به فاجعه‌های وحشتناک در منطقه منجر می‌شود.»

نیکی هیلی در مقابل گفت کشورش دست به این حمله زد تا بشار اسد دیگر هرگز از سلاح‌های شیمیایی استفاده نکند.

او ایران و روسیه را متهم کرد درحالی که دولت سوریه مشغول جنایت بوده در کنارش ایستاده اند.

او گفت: «تقویت اسد فقط به آدم کشی بیشتر منجر می‌شود.»

متیو رایکرافت سفیر بریتانیا گفت که حمله آمریکا واکنشی «مناسب به اقداماتی غیرقابل وصف بود.»

در مورد حمله آمریکا چه می‌دانیم؟

در حدود ۴:۴۰ صبح جمعه به وقت سوریه دو ناوشکن نیروی دریایی آمریکا در دریای مدیترانه ۵۹ موشک کروز توماهاک را به پایگاه هوایی شعیرات در غرب استان حمص شلیک کردند.

به گفته پنتاگون این موشک‌ها هواپیماها، آشیانه‌های آنها، انبارها، ذخایر مهمات و سیستم دفاع هوایی در این پایگاه که در کنترل ارتش سوریه است را هدف گرفتند.

در بیانیه پنتاگون آمده است که از این پایگاه برای ذخیره کردن سلاح‌های شیمیایی استفاده شده و برای جلوگیری از تلفات اقدامات احتیاطی کامل انجام شده است. پنتاگون از جمله می‌گوید ارتش روسیه پیشاپیش باخبر شد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از محل اقامت خود در جنوب فلوریدا گفت که برای جلوگیری از سلاح‌های شیمیایی توسط سوریه تصمیم به این حمله گرفت.

منابع آگاه در دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا که از آنها نام برده نشده به رسانه‌ها گفتند تصور می‌کنند به هنگام سوار شدن سلاح‌های حاوی گاز اعصاب سارین در پایگاه شعیرات خدمه نظامی روسیه آنجا حضور داشتند اما گفتند هنوز نمی‌دانند که آیا روس‌ها از برنامه حمله شیمیایی خبر داشتند یا نه.

ارتش روسیه گفت شمار زیادی از موشک‌های کروز به هدف مورد نظر خود اصابت نکرد.

مشاهدات برخی شهروندان

مطیع زفا که در حدود ۸۰۰ متری از این پایگاه هوایی زندگی می‌کند می‌گوید همراه فرزندانش به طرف پایگاه رفت و مشاهده کرده که «کاملا ویران» شده است.

او تلفنی به بی بی سی گفت: «ما بمب‌های زیادی دیدیم. شب سختی بود. خانه من آسیب دید تقریبا همه شیشه‌ها شکست و بعضی دیوارها ترک برداشت.» او افزود که خانه‌ها در یک طرف پایگاه هم «کاملا ویران شده.»

عمار خضر پرستار در بیمارستان شعیرات گفت حدود ساعت ۳:۳۰ یا ۳:۴۵ صبح با صدای «انفجارهای بلند» از خواب بلند شد. او گفت که بعضی کودکان و سایرین در اثر شکستن شیشه‌ها زخمی شدند اما هیچ غیرنظامی کشته نشد. او گفت که کشته‌ها و آنهایی که جراحات شدیدی برداشتند همگی سرباز بودند و برای مداوا به بیمارستان محل خدمت او منتقل شدند.

رسانه‌های دولتی سوریه می‌گویند که ۹ غیرنظامی در حمله کشته شدند که ۴ نفر کودک بودند. بی بی سی قادر به تایید این اطلاعات نیست. ارتش سوریه گفت که پایگاه خسارات شدیدی دیده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.