شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ترامپ در کنگره: نماینده جهان نیستم

ترامپ در این سخنان موضوعاتی چون اصلاح قوانین مالیاتی، بهبود فضای کار و اشتغال زایی، جایگزینی بیمه خدمات درمانی اوباما، تحصیل، امنیت، درمان و دارو، و همچنین مبارزه با تروریسم و امنیت مرزها اشاره کرد. او وعده داد میلیونها فرصت شغلی را به آمریکا بازمی‌گرداند و کارخانجاتی که تولید خود را به آمریکا بازگردانند، مالیات صفر یا نزدیک به صفر خواهند داشت.

iran-emrooz.net | Wed, 01.03.2017, 10:15

صدای آمریکا: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا شامگاه سه شنبه ۲۸ فوریه اولین سخنرانی خود را در کنگره آمریکا ایراد کرد. او در این سخنرانی ضمن دفاع از عملکرد چهل روز گذشته، به برنامه‌های آینده خود اشاره کرد.

این اولین سخنرانی آقای ترامپ برای نمایندگان مجلس و سنای آمریکا از زمانی است که در مقام رئیس جمهوری در ماه ژانویه وارد کاخ سفید شد.

آقای ترامپ در آغاز سخنان خود ضمن محکوم کردن تهدیدهای اخیر به مراکز یهودی آمریکا گفت: «ما کشوری هستیم که در زمان نفرت و تباهی از هر نوعی که باشد، متحد می‌ماند.»

ترامپ گفت: «امروز روز بازسازی روح آمریکایی است.»

آقای ترامپ در این سخنان موضوعاتی چون اصلاح قوانین مالیاتی، بهبود فضای کار و اشتغال زایی، جایگزینی بیمه خدمات درمانی اوباما، تحصیل، امنیت، درمان و دارو، و همچنین مبارزه با تروریسم و امنیت مرزها اشاره کرد.

دونالد ترامپ گفت: «وظیفه ما حفاظت از مردم آمریکا است و در همین راستا از آنان در مقابل تروریسم اسلامی محافظت می کنیم.»

اشاره به ایران

آقای ترامپ گفت: «تحریم های تازه‌ای را علیه نهادها و اشخاصی که از برنامه موشک بالیستیک ایران حمایت می‌کنند وضع کرده‌ام و بر همکاری با متحدمان اسرائیل تاکید کرده‌ام.»

چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا در اولین نطق خود در کنگره این کشور گفت: «ما در حال اصلاح قوانین مالیاتی هستیم که پرداخت مالیات خانواده های طبقه متوسط و همچنین شرکت های کارآفرین را سبکتر می کند.»

او وعده داد میلیونها فرصت شغلی را به آمریکا بازمی‌گرداند و کارخانجاتی که تولید خود را به آمریکا بازگردانند، مالیات صفر یا نزدیک به صفر خواهند داشت.

اصلاح قوانین مهاجرت

دونالد ترامپ گفت قوانین مهاجرت را طوری اصلاح می کنیم که «تنها کسانی وارد کشور شوند که کشور و مردم آمریکا را دوست دارند.» او همچنین بر ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرد و گفت دیواری «بسیار بزرگ» ساخته خواهد شد.

آقای ترامپ گفت برای بازبینی گسترده نظام مهاجرت آمریکا آماده است. او پیش از این موضع سرسختانه ای درباره مسئله مهاجرت اتخاذ کرده بود و در اولین هفته های کار خود در کاخ سفید فرمانی اجرایی منع صدور ویزا برای شهروندان هفت کشور از جمله ایران را صادر کرد که کمی بعد از سوی دادگاه های فدرال لغو شد. او همچنین از زمان کمپین انتخاباتی بر لزوم ساخت دیوار مرزی با مکزیک تاکید کرده است.

آقای ترامپ در جایی دیگر از نطق خود یاد کرد از رایان اوئن سرباز آمریکایی که در یمن جان باخته است. او سپس از همسر اوئن که در سالن حاضر بود درخواست کرد که بیاستد و تمامی حاضران سالن برای مدتی طولانی به افتخار او کف زدند. شماری از سیاستمداران آمریکایی دموکرات و جمهوریخواه این اقدام آقای ترامپ برای یادآوری سربازانی که به خانه برنگشتند را ستوده اند.

جایگزینی بیمه همگانی اوباما

ترامپ ضمن تاکید بر این که دولت در حال کار بر روی جایگزینی بیمه بهداشت و درمان و اصلاح قوانین دارویی است گفت: «از این کنگره می خواهم بیمه همگانی اوباما را لغو و آن را جایگزین کنند تا افراد بیشتری بیمه ارزان تر و خدمات بهتر دریافت کنند. از همه نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات کنگره می خواهم تا به ما در رهایی از فاجعه بیمه اوباما کمک کنند.»

دونالد ترامپ تاکید کرد که تمام نواقص و کاستی ها تعمیر و تصحیح و مشکلات همه خانواده ها برطرف خواهد شد و گفت «چرا با دموکرات ها دست به دست هم ندهیم تا به خاطر آمریکا و مردمش کار را تمام کنیم؟»

آقای ترامپ تاکید کرد هر کودک آمریکایی حق دارد در مدرسه خوب درس بخواند و فضای آموزشی دلخواهش را داشته باشد.

پاسخ دموکراتها

بنا بر رسم سیاسی در آمریکا، بعد از سخنان رئیس جمهوری که از حزب جمهوریخواه است، یک دموکرات وظیفه سخنرانی پاسخ به رئیس جمهوری را بر عهده گرفت.

استیو بشیر فرماندار سابق کنتاکی از سخنان ترامپ انتقاد کرد و گفت که سیاست های آقای ترامپ به نفع مردم آمریکا نیست و تنها به نفع پولدار هاست. او از سیاست خارجی ترامپ انتقاد کرد و گفت رئیس جمهوری چشم به روسیه بسته است.

وی افزود: وعده دادید قهرمان خانواده‌های کم‌استطاعت باشید اما کابینه‌ای از بازار بورس انتخاب کردید. شما قهرمان وال استریت هستید.

این دموکرات همچنین گفت پرزیدنت ترامپ خطر جدی روسیه را نادیده می‌گیرد و متحدان ما را می‌رنجاند. هر آمریکایی آزادی دوست باید نگران باشد.

بشیر خطاب به پرزیدنت ترامپ تاکید کرد: ممکن است آدمها مخالف شما باشند اما دشمن نیستند. رهبران واقعی هیچوقت اختلاف را گسترش نمی‌دهند.

مقامات کاخ سفید پیشتر گفته بودند که اولین نطق آقای ترامپ در کنگره درباره «حل مشکلات واقعی برای مردم واقعی» است.

در این سخنرانی مقامات ارشد دولتی آمریکا و همچنین وزیران کابینه آقای ترامپ و اعضای خانواده او حضور داشتند.

سخنان رئیس جمهوری آمریکا بارها با استقبال گرم و کف زدن طولانی حاضران در سالن همراه بود.

علی رغم آن که در اغلب موارد نمایندگان و سناتورهای جمهوریخواه کنگره به افتخار آقای ترامپ از جای خود بلند شده و کف می زدند، در مواردی که آقای ترامپ بر موضوعات ملی چون گرامیداشت سربازانی که درجنگ جان باختند و لزوم بهبود تحقیقات پزشکی و همچنین تحصیل تاکید کرد، تمام سالن به افتخار او از جای برخاستند.

برخی واکنش‌‌ها به سخنان ترامپ

میچ مک کانل سناتور جمهوریخواه و رهبر اکثریت سنا پس از سخنرانی دونالد ترامپ در کنگره آمریکا گفت در جریان این اولین سخنرانی، ترامپ در نشست مشترک کنگره «رئیس جمهور» شد.

مک کانل که منتقد توئیت های صریح ترامپ است سخنرانی اخیر او را موفقیتی بزرگ خواند و پیش بینی کرد که میزان مقبولیت ترامپ پس از این در نظرسنجی ها افزایش یابد.

میچ مک کانل گفت «برای کسانی که جمهوریخواه نیستند و به رئیس جمهوری و برنامه اش متعهدند، دونالد ترامپ امشب رئیس جمهور شد و به نظر من این نکته را در نظرسنجی های آینده سی.ان.ان درباره رشد اقبال عمومی خواهیم دید.»

مک کانل بویژه به ادای احترام پراحساس ترامپ به کرین اوئن، همسر رایان اوئن تفنگدار دریایی آمریکا که در یمن کشته شد اشاره داشت.

دونالد ترامپ در جریان سخنرانی خود در کنگره در ستایش از فداکاری های سربازانی که به خانه بازنگشتند از حاضرین خواست تا به خانم اوئن و همسرش ادای احترام کنند و حاضرین در سالن برای مدتی طولانی و ممتد برای او کف زدند.

ون جونز، یک تحلیگر شبکه خبری سی.ان.ان، مشاور سابق باراک اوباما و از منتقدان ترامپ این را از جمله «لحظات خارق العاده ای» توصیف کرده که در صحنه سیاسی آمریکا تاکنون شاهد بوده ایم و تصریح کرد که ترامپ «در آن لحظه بود که رئیس جمهوری آمریکا شد.»

انتقاد دموکراتها

نانسی پلوسی رهبر اقلیت مجلس نمایندگان در بیانیه ای گفت «نطق رئیس جمهوری با واقعیت رفتاری او کاملا تضاد داشت.»

خانم پلوسی گفت: «رئیس جمهوری مانند یک پوپولیست سخن می گوید. او ادعا می کند که آمریکا را امن تر می سازد اما امنیت کشورمان را تضعیف کرده و جنگ ما در مباقب ترور را با رفتارهای خطرناک، بی صلاحیت و غیرقانونی دولتش تضعیف ساخته است.»

سناتور چاک شومر رهبر دموکرات های سنا نیز سخنان ترامپ را پوپولیستی خواند و گفت نحوه حاکمیت او کاملا متفاوت از سخنانش است.

 
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.