شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 23 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ابراهیم رئیسی پیگیر اجرای حکم احمد منتظری بود

همسر احمد منتظری: «آیت‌الله شبیری زنجانی درباره احمد آقا(منتظری) به رهبری نامه نوشته بود و رهبر هم جواب داده بود که این حکم اجرا نشود. وقتی که احمد آقا را گرفتند آقای شبیری خیلی ناراحت و عصبانی شده و گفته بود که وقتی چنین جوابی دادند، چرا عمل کردند. ظاهر قضیه این است که آقای(ابراهیم) رئیسی می‎خواست حکم اجرا شود.»

iran-emrooz.net | Wed, 01.03.2017, 6:46

زهرا ربانی املشی: رهبر خواستار اجرا نشدن حکم احمد منتظری و ابراهیم رئیسی پیگیر اجرای حکم بود

زهرا ربانی املشی، همسر احمد منتظری که روز چهارشنبه چهارم اسفند ۱۳۹۵ بدون «احضار رسمی» و درپی فراخوانده شدن به دادگاه ویژه روحانیت قم بازداشت و یک روز بعد با عنوان «مرخصی هشت روزه» آزاد شد، در مصاحبه با کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که «علیرغم مخالفت وزارت اطلاعات، ابراهیم رئیسی دادستان دادگاه ویژه روحانیت در بازداشت و اجرای حکم ۶ سال زندان احمد منتظری نقش داشته است.» او گفت که «آقای منتظری در طول بازداشت در سلول انفرادی بازداشتگاه اطلاعات قم زندانی بوده‎است.»

ابراهیم رئیسی یکی از مخاطبان اعتراض آیت‌الله حسینعلی منتظری به اعدام‎های سال ۱۳۶۷ در فایل صوتی است که انتشار آن پس از ۲۸ سال در ۱۹ مرداد سال‎جاری سبب محاکمه احمد منتظری شد. ابراهیم رئیسی که در جریان اعدام زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ عضو «هیات مرگ» بود، اکنون «دادستان دادگاه ویژه روحانیت» یعنی همان دادگاهی است که فرزند آیت الله منتظری را به خاطر انتشار فایل صوتی به ۲۱ سال زندان محکوم کرده‎است. علاوه بر این، ابراهیم رئیسی پس از درگذشت آیت الله واعظ طبسی با حکم رهبر جمهوری اسلامی به عنوان تولیت آستان قدس رضوی در مشهد منصوب شد و تا پیش از آن هم معاون اول قوه قضائیه و دادستان کل کشور بود. مصطفی پورمحمدی نیز یکی دیگر از مخاطبان آیت الله منتظری در این فایل صوتی نیز در حال حاضر وزیر دادگستری در دولت حسن روحانی است.

زهرا ربانی املشی، همسر احمد منتظری، روز یک شنبه ۸ اسفند ماه طی گفت و گو با کمپین ضمن اشاره به پی‌گیری آیت‌الله موسی شبیری زنجانی برای «توقف اجرای حکم»، و نامه مراجع تقلید شیعه به رهبر جمهوری اسلامی و پاسخ آیت‌الله خامنه‌ای، گفت: «آیت‌الله شبیری زنجانی درباره احمد آقا(منتظری) به رهبری نامه نوشته بود و رهبر هم جواب داده بود که این حکم اجرا نشود. وقتی که احمد آقا را گرفتند آقای شبیری خیلی ناراحت و عصبانی شده و گفته بود که وقتی چنین جوابی دادند، چرا عمل کردند. ظاهر قضیه این است که آقای(ابراهیم) رئیسی می‎خواست حکم اجرا شود. اما در باطن هرچه که باشد خدا می‎داند. با این حال آقای شبیری دوباره پی‌گیری کردند و احمد آقا آزاد شد.»

خانم ربانی املشی به نقل از همسرش، احمد منتظری، به کمپین گفت: «احمد آقا می‌گفت او را با چشم بند از دادگاه ویژه روحانیت به اطلاعات قم برده‎اند و در اطلاعات قم زندانی بوده و از مسیرهایی که برده بودند متوجه شده بود که اطلاعات قم بوده است. می گفت ساعت ۸ شب آمدند گفتند که بیایید بالا. با چشم بند بردند بالا و می‎گفت مامور اطلاعاتی که آنجا بوده گفته ما از اول می‎گفتیم حکم اجرا نشود اما آقایان می‎گفتند اجرا شود. ظاهرا خودشان با همدیگر تفاهم نداشتند در این مساله. یعنی وزارت اطلاعات نمی‎خواست حکم اجرا شود ولی دادگاه ویژه می‎خواست حکم را اجرا کند.»

احمد منتظری پس از آنکه در ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ فایل صوتی اعتراض پدرش آیت‌الله حسینعلی منتظری قائم مقام وقت رهبری به اعدام‌های سال ۱۳۶۷ در وب سایت و کانال تلگرام رسمی بیت الن مرجع تقلید فقید منتشر شد بارها به دادگاه ویژه روحانیت قم احضار و روز ۲۸ مهر ماه در این دادگاه به سه اتهام محاکمه شد و در ۷ آذر ماه طی حکمی از سوی این دادگاه به ۲۱ سال حبس محکوم شد. او به اتهام اقدام علیه امنیت ملی به ۱۰ سال حبس، به اتهام افشای اسرار نظام به ۱۰ سال حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس از طریق انتشار این نوار محکوم شد. این حکم روز یکشنبه هفتم آذر ماه ۹۵ به آقای منتظری ابلاغ شد. بر اساس آنچه در حکم نوشته شده بود، به دلیل «ارزش و حرمت خون برادر شهید» و «سن و سال و وضعیت خاص وی و فقد سابقه محکومیت کیفری، با احصای میانگین حداقل و حداکثر مجازات‌های در مقام اجرا» فقط شش سال حبس اجرا می‌شود و ۱۵ سال این بخش مورد عفو واقع شد. احمد منتظری برادر «شهید محمد منتظری» است.

آقای منتظری روز چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ درحالی پس از فراخوانی به دادگاه ویژه روحانیت قم و بدون «احضار رسمی» بازداشت شد که به حکم «شعبه ۵ دادگاه ویژه روحانیت» اعتراض کرده بود. پس از بازداشت احمد منتظری، روز پنج شنبه ۵ اسفند ماه زهرا ربانی املشی، همسرش، به کمپین گفت: «اصلا حکم دادگاه تجدیدنظر به ایشان ابلاغ نشده و بدون اینکه به ایشان حکمی ابلاغ شود، بازداشت کرده‎اند.»

احمد منتظری شامگاه پنج شنبه ۵ اسفند ماه پس از ۲۴ ساعت بازداشت به «مرخصی هشت روزه» اعزام شد و خانم ربانی املشی روز یکشنبه ۸ اسفند ماه ۱۳۹۵ به کمپین گفت که «آزادی احمد منتظری به صورت مرخصی ۸ روزه و بدون وثیقه صورت گرفته است.» او گفت: «در ایران برای دادن مرخصی، وثیقه می‎خواهند اما از احمد آقا وثیقه نخواستند. همین طور گفتند بروید خانه. البته گفته‎اند ۸ روز مرخصی است. من وقتی شنیدم برای احمد آقا چنین اتفاقی افتاده خیلی خوشحال شدم ولی ما  می‎خواهیم درباره همه این طور اعمال شود. چرا باید در مملکت این طور باشد که یکی بگوید برو یکی بگوید نرو، این بی قانونی است. آقای عبدالفتاح سلطانی با آن وضعیت بیمار زندان است و این ظلم علی‎السویه است. یک نفر اعتصاب غذا می‎کند او را آزاد می کنند. یک نفردیگر اعتصاب می‎کند آزاد نمی‎کنند و در حد مرگ می‎رود. همه اینها ظلم است و آدم را آزار می دهد.»

بیت آیت الله حسینعلی منتظری روز چهارشنبه ۴ اسفند ماه ۱۳۹۵ با انتشار بیانیه‌ای «درباره اجرای حکم بازداشت حجت الاسلام احمد منتظری» اعلام کرد که «به دنبال انتشار فایل صوتی مربوط به دیدار آیت الله منتظری با هیأتی که عهده دار اعدام‎های تابستان ۱۳۶٧ بودند و برخوردهای غیرمنصفانه و شانتاژهای رسانه ای و مغلطه گری حتی کسانی که بسیاری از مردم به آنها دل بسته بودند،صبح چهارشنبه حجت الاسلام احمد منتظری بدون هیچ گونه احضاریه رسمی به دادگاه ویژه روحانیت فراخوانده شد و پس از ساعتی اطلاع داد که: ماندگار شده ام.»

در این بیانیه، بیت آیت الله منتظری صلاحیت دادگاه را زیر سئوال برده و به صراحت از «دادگاه ویژه روحانیت» به عنوان دادگاهی «فراقانونی» یاد کرده و نوشته است: «این دادگاه فراقانونی که به فرموده پیر روشن ضمیری که خود را منتسب به ایشان می دانیم به ابزاری در دست مقامات برای انجام خواسته‌های آنها بدل شده است، و اساس تاسیس آن برای مطامع سیاسی باب طبع قدرتمداران بوده است، به هیچ وجه صلاحیت قضاوت و دخالت در اموری را که خود متصدیان آن از متهمان این قضایا می باشند، ندارد.»

همان روز دادگاه ویژه روحانیت قم نیز با انتشار بیانیه‌ای دلیل بازداشت احمد منتظری را «اجرای حکم» عنوان و اعلام کرد که «در پی اقدامات آقای احمد منتظری مبنی بر تضعیف مبانی نظام مقدس جمهوری اسلامی و اهانت، افترا و دروغ پردازی های متعدد وی  نسبت به معمار کبیر انقلاب حضرت امام خمینی و یادگار عزیز ایشان و همچنین تطهیر و حمایت» از «مجاهدین خلق» و نیز «همنوایی با استکبار جهانی»، در دادگاه بدوی محاکمه و زندان محکوم شد و پس از آن در دادگاه تجدیدنظر به «شش سال حبس قطعی محکوم شد و محکومیت وی در تاریخ ۴ اسفند ۱۳۹۵ اجرا» شده است.

«فایل صوتی» که احمد منتظری اکنون به خاطر انتشار آن بازداشت و زندانی شده، مربوط است به جلسه ۲۴ مرداد ۱۳۶۷ آیت الله حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت آیت الله خمینی، با چند تن از مقامات عالی رتبه قضایی وامنیتی موسوم به «هیات مرگ». آیت الله حسینعلی منتظری در این فایل صوتی اعدام‌های مرداد ماه ۱۳۶۷ را جنایت خوانده و گفته است: «بزرگترین جنایتی که در جمهوری اسلامی شده و تاریخ ما را محکوم می‎کند به دست شما انجام شده و شما را در آینده جزو جنایتکاران در تاریخ می نویسند.»

آیت‌الله منتظری در این فایل صوتی گفته است: «می خواهم ۵۰ سال دیگر برای آقای خمینی قضاوت نکنند و بگویند آقای خمینی یک چهره خونریز، سفاک و فتاک بود.» در آن جلسه چهار مقام قضایی به اسامی حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی و ابراهیم رئیسی حضور داشتند و مخاطب آبت الله منتظری بودند. این چهار تن اعضای گروهی بودند که در مورد حیات و مرگ چندین هزار زندانی سیاسی در سال ۱۳۶۷ تصمیم گیری کردند. این فایل صوتی بعد از انتشار در روز ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ با درخواست وزارت اطلاعات از سایت آیت الله منتظری حذف شد اما احمد منتظری به دلیل انتشار آن در دادگاه ویژه روحانیت قم محاکمه و زندانی شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.