يكشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - Sunday 18 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

واکنش تند سخنگوی کاخ سفید به اظهارات خامنه‌ای

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اظهارات روز سه‌شنیه خامنه‌ای گفت: «اگر ایران متوجه نیست که رئیس‌جمهور جدیدی سرکار آمده، خودش را مسخره کرده است... این رئیس جمهور به نظاره نخواهد نشست تا ایران تخطی یا نقض ظاهری توافق مشترک را به رخ بکشد. فکر می‌کنم آیت‌الله تشخیص خواهد داد که رئیس تازه‌ای وارد شده.»

iran-emrooz.net | Tue, 07.02.2017, 21:59

شان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اظهارات روز سه‌شنیه خامنه‌ای گفت: «اگر ایران متوجه نیست که رئیس‌جمهور جدیدی سرکار آمده، خودش را مسخره کرده است.»

به گزارش بی‌بی‌سی، اسپایر روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن در جریان نشستی خبری هشدار داد که دولت آمریکا ممکن است در صورت ادامه «رفتار کنونی» ایران دست به اقدامات تازه بزند اما آنها را پیشاپیش اعلام نخواهد کرد.

آیت‌الله خامنه‌ای صبح سه‌شنبه در دیدار با فرماندهان و پرسنل نیروی هوایی گفت: «ترامپ می‌گوید از من بترسید. نه؛ مردم پاسخ این حرف‌ها را در [راهپیمایی] ۲۲ بهمن خواهند داد و نشان می‌دهند ملت ایران چه موضعی در برابر تهدید می‌گیرد.»

خامنه‌ای افزود: «از این آقایی که آمده (ترامپ) متشکریم. تشکر به‌خاطر اینکه زحمت ما را کم کرد؛ چهره‌ واقعی آمریکا را نشان داد. آنچه که ما در سی و چندسال می‌گفتیم فساد سیاسی، اقتصادی و اخلاقی و اجتماعی در دستگاه حاکمه آمریکا. این آقا آمد در دوره‌ انتخابات و بعد از انتخابات این را علنی و عریان کرد.»

این اولین بار بود که خامنه‌ای بعد از به آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ، به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا، درباره او اظهار نظر می‌کرد.

اسپایسر گفت: «این رئیس جمهور به نظاره نخواهد نشست تا ایران تخطی یا نقض ظاهری توافق مشترک را به رخ بکشد. فکر می‌کنم آیت‌الله (رهبر ایران) تشخیص خواهد داد که رئیس تازه‌ای وارد شده.»

ترامپ مکررا از سلف خود باراک اوباما به خاطر نرمش در برابر ایران و توافق اتمی با این کشور، برجام، انتقاد کرده است.

سخنگوی کاخ سفید گفت: «او (دونالد ترامپ) هر وقت لازم بداند تدابیری در پیش خواهد گرفت. رئیس جمهور همچنین بارها روشن کرده که پیشاپیش نخواهد گفت این اقدامات چه خواهد بود، و هیچ گزینه‌ای را نادیده نمی‌گیرد.»

ترامپ هفته پیش گفته بود هنگام بررسی تدابیر در برابر ایران گزینه نظامی را رد نمی‌کند.

رئیس جمهور آمریکا، کمتر از یک هفته پیش در توییتی گفته بود: «ایران با آتش بازی می‌کند. من به مهربانی اوباما نیستم.»

او در توئیت دیگری نوشت: «ایران نفس‌های آخرش را می‌کشید و در آستانه فروپاشی بود، تا اینکه آمریکا به میان آمد و با توافق هسته‌ای به این کشور زندگی دوباره‌ای به آنها بخشید: ۱۵۰ میلیارد دلار.»

دولت آمریکا اخیرا ۱۳ شخص و ۱۲ نهاد را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرده است. ۸ نفر از اشخاص و پنج مورد از نهادها ایرانی هستند. به گفته وزارت دارایی آمریکا بعضی از آنها با سپاه پاسداران ارتباط دارند.

ترامپ همچنین توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی را یکی از بدترین توافق‌هایی که در تاریخ امضا شده نامیده است.

دونالد ترامپ در اوایل مبارزات انتخاباتی‌ خود گفت اگر رئیس جمهور شود این توافق را ملغی خواهد کرد و با چند برابر کردن تحریم‌ها، برای توافقی مذاکره خواهد کرد که مثل اولی «مایه خنده» نباشد.

هر چند که او بعدا لحن ملایم‌تری را پیش گرفت و اعضای پیشنهادی کابینه او هم با وجود انتقاد از توافق هسته‌ای با ایران گفته‌اند که آن را حفظ خواهند کرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.