سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - Tuesday 26 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

جزییات مرگ ۴ کولبر و نجات ۶ نفر در بهمن

١٦ نفر بودند، ١٦ کولبری که به راه زده بودند. راهی که در این فصل از ‌سال در هر پیچش خطری کمین کرده و یک لحظه غفلت غیرقابل جبران است. آنها شبانه از روستا بیرون زده بودند تا از بیراهه به سمت مرز بروند. راهی که خیلی زود روی آنها بسته شد. در یک لحظه همه چیز زیرورو شد. بهمن آمد و آنها را با خود به پایین دره برد.

iran-emrooz.net | Sun, 29.01.2017, 9:22

١٦ نفر بودند، ١٦ کولبری که به راه زده بودند. راهی که در این فصل از ‌سال در هر پیچش خطری کمین کرده و یک لحظه غفلت غیرقابل جبران است. آنها شبانه از روستا بیرون زده بودند تا از بیراهه به سمت مرز بروند.  راهی که خیلی زود روی آنها بسته شد. در یک لحظه همه چیز زیرورو شد. بهمن آمد و آنها را با خود به پایین دره برد.

به گزارش شهروند، بهمن جان ٤ نفر از اعضای این گروه را گرفت و ٦ نفر از آنها را هم راهی بیمارستان کرد تا سفر این گروه از کولبران روستای بیوران علیا خیلی زود پایان تلخی داشته باشد. موج سرما و سامانه بارشی که چند روزی آب و هوای ایران را تحت‌تأثیر قرار داده است. به‌طوری که  بارش سنگین برف باعث شده تا در برخی مناطق ارتش برای کمک به مردم گرفتار در برف وارد عمل شود.
٤ جوان کولبر زیر برف جان دادند

این حادثه تلخ شنبه شب در منطقه سرچشمه قره‌دان از روستای بیوران علیا از توابع شهرستان سردشت رخ داد. یکی از نقاط برف‌گیر منطقه که به دنبال ورود سامانه بارشی به کشور چند روزی است درگیر برف و کولاک است. ساعت ٢١ شنبه  ١٦ نفر از اهالی این مناطق گرفتار بهمن شدند که با حضور نیروهای امدادی تعدادی از آنها از زیر برف نجات پیدا کردند. عملیات امداد و نجات محبوس‌شدگان بهمن سردشت با کمک تعدادی از اهالی روستاهای اطراف و یک قلاده سگ زنده‌یاب باعث نجات ٦ نفر از مرگ حتمی شد، اما اقدامات انجام شده و حضور نیروهای داوطلب مردمی برای نجات جان ٤ کولبر جوان این منطقه بی‌نتیجه بود. تا این حادثه دلخراش با مرگ علی محمدنژاد ۱٨ساله، هیوا ابراهیمی۲۲ ساله، شیرزاد عبدالهی ۲۷ ساله و محمد حمزه‌زاده ٢١ ساله  به پایان برسد.

بهمن جان ٤ نفر را گرفت
عبدالله‌زاده، رئیس هلال‌احمر منطقه سردشت درباره جزییات این حادثه به«شهروند» گفت: «حدود ١٦ نفر در نزدیکی روستای  بیوران علیا در منطقه سرچشمه قره‌دان گرفتار بهمن شدند که این حادثه متاسفانه باعث مرگ ٤ نفر شد. تعدادی از این افراد که موفق شده بودند خودشان را از ریزش بهمن نجات دهند، با اقوام خود در روستا تماس می‌گیرند و حادثه را اطلاع می‌دهند.» او ادامه داد: «حوالی ساعت ٩ شب شنبه بود که نیروهای هلال‌احمر سر صحنه حاضر شدند و با استفاده از یک قلاده سگ زنده‌یاب و کمک اهالی منطقه موفق شدند تا ٩ نفر را از زیر برف خارج کنند و تحویل عوامل اورژانس دهند، اما متاسفانه ٣ نفر از آنها جان‌شان را از دست داده بودند.» رئیس هلال‌احمر سردشت درباره آخرین آمار تلفات این حادثه هم توضیح داد: «عملیات جست‌وجو و نجات در این منطقه به دلیل شرایط بد آب و هوایی از شنبه شب  تا ساعت ٤ بامداد یکشنبه ادامه داشت که طی آن پیکر ٣ تن از قربانیان این حادثه از زیر برف خارج شد. یکی دیگر از قربانیان این حادثه هم با اعلام مفقودی خانواده‌اش ظهر دیروز توسط عوامل هلال‌احمر از زیر بهمن خارج شد.»

اطلاع‌رسانی به موقع و نجات جان ٦ نفر
یکی از اعضای  شورای شهر سردشت درباره نحوه مطلع شدن نیروهای امدادی از وقوع این حادثه به «شهروند» گفت: «خوشبختانه ٣ نفر از اعضای این گروه توانسته بودند خودشان را نجات بدهند و موضوع را به اهالی منطقه و نیروهای امدادی اطلاع دهند.اگر این اطلاع‌رسانی توسط این سه نفر صورت نمی‌گرفت قطعا این حادثه دلخراش تلفات بیشتری داشت.» او ادامه داد:  «نیروهای امدادی هلال احمر، دهیار بیوران علیا و نیروهای مردمی بلافاصله خودشان را به محل حادثه رساندند. همچنین نیروهای اورژانس به همراه سه دستگاه آمبولانس از طرف مرکز درمانی شهرستان سردشت  بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند. به دلیل بارش شدید برف و کولاک کار امدادرسانی به سختی انجام می‌شد.»

وخامت حال یکی از مصدومان حادثه
در همین حال رئیس بیمارستان امام خمینی سردشت از انتقال ١٠ نفر از حادثه‌دیدگان ریزش بهمن به این مرکز درمانی خبر داد و گفت:  «تیم‌های فوریت‌های پزشکی و امدادگران هلال‌احمر شنبه و یکشنبه مجموعا ١٠ نفر را به بیمارستان انتقال دادند که از این تعداد٤ نفر در محل فوت شده بودند. شش نفر دیگر هم بستری و تحت مداوا هستند که حال یکی از آنها وخیم است.» سامان کتابچیان همچنین درباره اقدامات نیروهای امدادی اورژانس هم گفت: «با اطلاع از وقوع حادثه سه دستگاه آمبولانس و شش نفر از تکنیسین‌های فوریت‌های پزشکی در دقایق اول حادثه ریزش بهمن در محل مستقر شدند و نسبت به امدادرسانی و انتقال مصدومین اقدام کردند.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.