جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - Friday 24 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آیا زاکربرگ سودای ریاست‌جمهوری آمریکا را در سر دارد؟

بنیان‌گذار فیس‌بوک در ماه‌های گذشته اقداماتی کرده که نشان می‌دهند او احتمالا قصد دارد در آینده خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نامزد کند. آیا «رویای زاکربرگ» می‌تواند در سال ۲۰۲۰ نقطه پایانی بر «کابوس ترامپ» باشد؟

iran-emrooz.net | Sun, 22.01.2017, 21:03

دویچه وله: بنیان‌گذار فیس‌بوک در ماه‌های گذشته اقداماتی کرده که نشان می‌دهند او احتمالا قصد دارد در آینده خود را در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا نامزد کند. آیا «رویای زاکربرگ» می‌تواند در سال ۲۰۲۰ نقطه پایانی بر «کابوس ترامپ» باشد؟

مارک زاکربرگ پس از تاسیس فیس‌بوک که تبدیل به قدرتمندترین رسانه موجود در جهان شده، حالا رویاهای بزرگ‌تری را در سر می‌پروراند. در ماه‌ها و هفته‌های اخیر و در حالی که آمریکا در شوک انتخاب دونالد ترامپ به سر می‌برد، زاکربرگ در مسیری قدم گذاشته که به اعتقاد برخی از تحلیلگران ممکن است به نامزدی او در دور آتی انتخابات ریاست‌جمهوری ختم شود.

مجله آتلانتیک چالش ۲۰۱۷ زاکربرگ برای دیدار با مردم در همه ۵۰ ایالت آمریکا تا پایان سال را از جمله نشانه‌های خیز برداشتن زاکربرگ ۳۲ ساله برای ریاست‌جمهوری می‌داند. مجله وایرد هم در هفته‌های اخیر از «کمپین خزنده» زاکربرگ برای رسیدن به مسند ریاست‌جمهوری گزارش داده است.

زاکربرگ در ابتدای سال با لحنی که بوی سیاست از آن به مشام می‌رسد، گفت: «به نظر می‌رسد داریم نقطه عطفی تاریخی را پشت‌سر می‌گذاریم. دهه‌هاست که جهانی‌سازی و پیشرفت تکنولوژی ما را به هم متصل‌تر و تولیدمان را پربارتر کرده، اما به موازات آن زندگی برای بسیاری از مردم دشوارتر شده و حالا در نتیجه این‌ها شاهد شکاف ملموسی در جامعه‌ایم که هرگز در طول عمرم آن را تا این اندازه حس نکرده بودم. باید بازی را طوری تغییر دهیم که همه از آن بهره‌مند شوند.»

زاکربرگ حتی صفحه ویژه‌ای هم با نام «سال سفر» راه‌اندازی کرده تا تصاویر «سفرهای ایالتی» خود را در آن منتشر کند.

یکی دیگر از نشانه‌هایی که مجله وایرد به آن اشاره کرده یکی از کامنت‌های فیس‌بوکی زاکربرگ است که در آن از تغییر نگاهش به ادیان و مذاهب گفته است. زاکربرگ اگرچه در خانواده‌ای یهودی متولد شد، اما به عنوان فردی «خداناباور» شناخته می‌شد که به علم بیش از دین باور دارد. او در آن کامنت گفت که باورهایش تغییر یافته و حالا ادیان را «بسیار پراهمیت» می‌داند. در آمریکا کسی که غیرمذهبی و خداناباور باشد، شانسی برای نشستن بر مسند ریاست‌جمهوری نخواهد داشت.

زمینه‌سازی‌های مارک زاکربرگ برای حضور در دنیای سیاست از سال گذشته آغاز شده است. در مدارکی که آوریل ۲۰۱۶ برای تغییر ساختار خرید و فروش سهام فیس‌بوک ارائه شده، بندی وجود دارد که به گفته رسانه‌ها، زاکربرگ برای گنجاندن آن تلاش بسیاری کرده: این‌که او بتواند حتی در دوران غیبت‌اش از فیس‌بوک و در صورت حضور در پست‌های دولتی، همچنان رای برتر خود را نگه دارد و تا زمانی که ۳۰ درصد یا بیشتر سهام فیس‌بوک را دارد، بتواند کنترل این کمپانی را در دست داشته باشد.

بر اساس این بند، اگر سهام او در فیس‌بوک کمتر از ۳۰ درصد باشد او همچنان می‌تواند بر مسندی دولتی بنشیند، مشروط به این‌که تاییدیه هیئت مدیره فیس‌بوک را داشته باشد. اگر چنین تاییدیه‌ای برای او صادر نشود، او فقط می‌تواند در دوره‌ای دو ساله در دولت حضور یابد.

تا سال ۲۰۲۰ زاکربرگ ۳۶ ساله خواهد بود. بر اساس قانون اساسی ایالات متحده، حداقل سن لازم برای نامزدی در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا ۳۵ سال است. نیک بیلتون، ستون‌نویس سابق تکنولوژی در نیویورک‌تایمز می‌نویسد: «اگر زاکربرگ بخواهد برای تصاحب کرسی ریاست‌جمهوری اقدام کند، کسانی که از حالا با دقت پی‌گیر اقدامات او هستند مبهوت نخواهند شد.» با این حال او گمان می‌کند احتمال نامزدی زاکربرگ در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ بیشتر از ۲۰۲۰ است.

با این همه، نامزدی زاکربرگ در انتخابات ریاست‌جمهوری قطعا پرحرف‌وحدیث خواهد بود و تردیدها و انتقادهای جدی در پی خواهد داشت. شبکه اجتماعی تحت مدیریت او حالا یکی از مهم‌ترین منابع اخبار و اطلاعات است و مهندسان فیس‌بوک می‌توانند با تغییراتی جزئی در الگوریتم‌ها، توجه میلیاردها کاربر را به هرآنچه می‌خواهند جلب کنند.

زاکربرگ با شبکه‌ای که در اختیار دارد و حجم بی‌کران اطلاعاتی که این شبکه از شهروندان سراسر جهان جمع‌آوری کرده، پیشاپیش برنده بازی خواهد بود، اما آیا برد آسان او در انتخابات ریاست‌جمهوری تحمل خواهد شد؟ برای پاسخ به این پرسش باید چهار، یا شاید هشت سالی صبر پیشه کرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.