شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مهاجم کلوپ رینا در استانبول به چنگ پلیس افتاد

پلیس استانبول عامل کشتار ۳۹ نفر در جریان حمله تروریستی به کلوپ شبانه رینا در منطقه اورتاکوی استانبول را به صورت زنده دستگیر کرد. مهاجم کلوپ رینا خود را ابومحمد خراسانی معرفی کرده بود اما نام واقعی او عبدالقادر ماشاریپوف و شهروند ازبکستان است.

iran-emrooz.net | Mon, 16.01.2017, 22:31

ایران امروز: پلیس استانبول عبدالقادر ماشاریپوف، عامل کشتار ۳۹ نفر در جریان حمله تروریستی به کلوپ شبانه رینا در منطقه اورتاکوی استانبول را به صورت زنده دستگیر کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، تیم واحد مبارزه با تروریزم پلیس استانبول پس از دریافت اطلاعاتی مبنی بر پنهان شدن عامل حمله تروریستی در خانه‌ای در منطقه اسن‌یورت (Esenyurt) این شهر عملیاتی را اجرا کردند.

در این عملیات پنج مظنون از جمله عبدالقادر ماشاریپوف، یک مرد قرقیز و ۳  زن دیگر دستگیر شدند. یک مرد تبعه عراق و سه زن نیز در این آپارتمان زندگی می‌کردند. یکی از زنان از سومالی، یکی از سنگال و سومی از مصر بوده و گویا قصد داشتند برای پیوستن به داعش به سوریه بروند. تبعه قرقیز دوست و همدست عبدالقادر است.

پسر چهار ساله عبدالقادر ماشاریپوف نیز در همین آپارتمان همراه پدرش بود.

مهاجم کلوپ رینا خود را ابومحمد خراسانی معرفی کرده بود اما نام واقعی او عبدالقادر ماشاریپوف، احتمالا تاجیک اما تبعه ازبکستان است. او متولد ۱۹۸۳ است، به زبان‌های روسی، عربی، چین و ترکی مسلط است، در افغانستان بوده و در آنجا به خوبی آموزش نظامی دیده است.

احتمال داده می‌شود عبدالقادر ماشاریپوف ژانویه ۲۰۱۶ از طریق ایران به ترکیه آمده است. او پس از آمدن به استانبول در محله «باشاک‌شهیر» خانه اجاره می‌کند. در روزهای نزدیک به عملیات کلوپ رینا با یکی دو بار تغییر محل اقامت تلاش کرده خود را مخفی کند. روز حادثه از محله «زیتون‌بورنو» به اورتاکوی و کلوپ رینا می‌رود.

در محل بازداشت ماشاریپوف ۱۹۷ هزار دلار آمریکا،‌ دو تا اسلحه کمری و تعدادی سیم‌کارت پیدا شده است. دو دستگاه پهپاد کوچک نیز در محل اقامت او پیدا شده و که هنوز روشن نیست از این پهپادها چه استفاه‌ای می‌کرده است.

شبکه‌های خبری ترکیه می‌گویند پلیس دست‌کم از سه روز پیش محل سکونت ماشاریپوف را کشف کرده بود و منطقه تحت مراقبت شدید قرار داشت. در نهایت عملیات ورود به آپارتمان برای بازداشت عبدالقادر ماشاریپوف روز دوشنبه ساعت ۲۳ و ۴۰ دقیقه به وقت استانبول آغاز شد.

در عملیات جستجو در ۱۷ روز گدشته دو هزار پلیس شرکت داشتند. در این عملیات ۷ هزار و ۲۰۰ ساعت فیلم بررسی شده است. گستره عملیات جستجو علاوه بر استانبول، شامل شهرهای قونیه، هاتای کایساری و ازمیر نیز بوده است. در این مجموعه عملیات ۱۵۲ خانه بازرسی و ۵۰ نفر بازداشت شدند. ۱۶۸ نفر اتباع خارجی مظنون نیز به اداره‌های مربوطه تحویل داده شدند.


تصویری از عبدالقادر ماساریپوف که رسانه‌های ترکیه پس از بازداشت او منتشر کرده‌اند.


فردی که خانه را اجاره کرده بود


دو تا از زنانی که در محل اختفای عبدالقادر بازداشت شده‌اند


عبدالقادر ماساریپوف در این مجتمع ساختمانی پنهان شده بود

در حمله تروریستی  بامداد یکشنبه یکم ژانویه سال میلادی به باشگاه شبانه رینا در استانبول  دست کم ۳۹ نفر جان خود را از دست داده و حدود ۶۹ نفر نیز زخمی شده بودند.

مهاجم ساعت ۱ و ۱۸ بامداد یکشنبه، اول ژانویه، با کشتن یک پلیس و یک فرد عادی در مقابل در ورودی رستوران رینا، وارد کلوپ شده و به طبقه بالای رستوران می‌رود. او با احاطه‌ای که از طبقه دوم به مهمانان کلوپ داشت، آنها را زیر آتش مسلسل خود می‌گیرد.

مهاجم در دقایق طولانی که به روی مهمانان آتش گشوده از شش خشاب بیش از ۱۸۰ گلوله شلیک می‌کند. شاهدان عینی گفته‌اند مهاجم برخی از مهمانانی را که روی زمین دراز کشیده بودند با شلیک به سر آنها کشته است. بازرسان تحقیق گفته‌اند مهاجم در به‌کارگیری سلاح حرفه‌ای بوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.