جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 19 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

رئیس اتاق بازرگانی: دولت صنعت را تعطیل کرده است

رئیس اتاق بازرگانی تهران: دولت نمی‌گذارد بخش خصوصی رشد کند در حالیکه دستگاه‌های خصولتی آزاد هستند اما بخش خصوصی را آزاد نمی‌گذارند و آن را رانت‌خوار و زالو صفت می‌دانند. بخش خصوصی را در حد مغازه‌های بقالی دونبش می‌دانند و بیش از این قبول ندارند زیرا می‌ترسند که بخش خصوصی قدرت پیدا کند و در سیاست دخالت کند.

iran-emrooz.net | Thu, 15.12.2016, 17:57

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران, روز پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ در بیست و یکمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران از دولت  یه دست انتقاد کرد گفت: دولت نمی‌گذارد بخش خصوصی رشد کند در حالیکه دستگاه‌های خصولتی آزاد هستند اما بخش خصوصی را آزاد نمی‌گذارند و آن را رانت‌خوار و زالو صفت می‌دانند.

بخش‌هایی از سخنان خوانساری که «خبرگزاری دانشجو» گزارش کرده است:

* طی ۳ سال گذشته با بانک مرکزی جلساتی را داشته‌ایم و در این مورد با آقای طیب‌نیا، جهانگیری و سیف صحبت شده است که نرخ ارز را سرکوب می‌کنید، اما باز به این صحبت‌های بخش خصوصی توجه نشد و همچنان با ارز مبادله‌ای نرخ ارز سرکوب می‌شود.

* خطاب به شریعتمداری معاون اول رئیس جمهور: ارز مبادله‌ای برای واردات کاغذ دیواری می‌دهید، به ماکارونی که ما صادرکننده آن هستیم، ارز مبادله‌ای نمی‌دهید.

* ارز در بازار آزاد ۳۹۰۰ تومان و در بودجه ۳۳۰۰ تومان پیشنهاد شده، آیا این مشکل مجلس است؟ آیا این مشکل قوه قضاییه است؟ خود دولت است که تصمیم می‌گیرد.

* ۳ سال است که همه فریاد می‌زنند تأمین اجتماعی صنعت را تعطیل کرده، این موضوع با آقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور مطرح شد، نامه مفصلی در این ارتباط نوشته شد، آقای ربیعی قول پیگیری آن را دادند، اما بعد از گذشت یک و نیم سال هنوز اتفاقی نیفتاده است.

* فساد بیداد می‌کند و یک نفر هم مسئول رسیدگی نیست. آیا مجلس مسئول است؟ یا قوه قضاییه مسئول این موارد است؟

* دولت ۱۹ هزار میلیارد تومان در سال از شرکت‌های حقوقی مالیات اخذ می‌کند که ۱۰ هزار میلیارد تومان آن بورسیه است و ۹۶۰۰ میلیارد تومان آن هم از شرکت‌های حقوقی اخذ می‌شود.

* ۶ هزار میلیارد تومان هم از بخش تجاری اخذ می‌شود و ۳ هزار میلیارد تومان مالیات از بخش صنعتی اخذ می‌شود. ما پیشنهاد داده‌ایم تا این ۳ هزار میلیارد تومانی که به عنوان مالیات از بخش صنعتی دریافت می‌شود با ممیزی طرف نشود و اجازه دهند، تا به دلیل آنکه رشد صنعت در سال ۹۴ منفی بوده اظهارنامه آنها مورد قبول واقع شود.

* این موضوع را با آقایان جهانگیری، طیب‌نیا و تقوی‌نژاد مطرح کرده‌ایم و همه پذیرفته‌اند، اما هنوز تصمیمی در مورد آن اتخاذ نشده است. مقصر کیست؟ آیا مجلس و قوه قضاییه مقصر است؟ خب معلوم است که دولت تصمیم می‌گیرد، دولت صنعت را تعطیل کرده است.

* دولت ملوک الطوایفی اداره می‌شود، سازمان برنامه از هیچ چیزی سر در نمی‌آورد، آیا این مشکل بخش خصوصی است؟

* صدور کارت بازرگانی بر عهده اتاق بود که دستور اصلاح آن را به ما دادند و پیشنهادمان را ۸ ماه پیش به دولت ارائه دادیم که به تازگی دولت اعلام کرده که وظیفه صدور کارت بازرگانی توسط ۲ نماینده از صنعت و یک نماینده از بازرگانی صورت گیرد و بعد هم برای تصمیم آخر به وزارت صنعت ارجاع شود، آیا با این کار بخش خصوصی پیشرفت می‌کند؟

* شما [حسن روحانی] به رئیس جمهور مالزی ماهاتیر محمد اشاره کردید که باید بدانید وی از بخش خصوصی کشورش دفاع می‌کند اما هنوز آقای روحانی حاضر نشده با بخش خصوصی جلسه داشته باشد و حتی در جلسه تقدیر از بخش خصوصی اسم شرکت کیسون را نیاورد در حالیکه ما می‌بینیم اردوغان رئیس جمهور ترکیه به ایران می‌آید و شرکت‌ها را به اسم کوچک صدا می‌زند.

* مسئولان ما جرأت عکس گرفتن با مسئولان بخش خصوصی را ندارند. در سفرها هواپیمای بخش خصوصی از دولتی جدا است.

* مالیات و تأمین اجتماعی بخش خصوصی را فشل کرده است و با این شرایط کدام عقل سالم حاضر است در ایران سرمایه‌گذاری کند در حالیکه می‌بینیم سرمایه‌گذاری از سال ۹۰ منفی است.

* ۲ سال است که دولت می‌خواهد مجوزهای زائد را حذف کند اما می‌بینیم که هر روز در تعرفه‌ها دست برده می‌شود که اینها همه فساد است، آیا می‌دانید با تغییرات و بالا و پایین بردن تعرفه‌ها هست و نیست یک نفر از بین می‌رود؟

* مشکلات بخش خصوصی حل نمی‌شود. ای کاش حداقل یکبار جواب نامه‌هایی را که ما به معاون اول رئیس جمهور نوشتیم را می‌گرفتیم.

* دولت نمی‌گذارد بخش خصوصی رشد کند در حالیکه دستگاه‌های خصولتی آزاد هستند اما بخش خصوصی را آزاد نمی‌گذارند و آن را رانت‌خوار و زالو صفت می‌دانند.

* همانطور که آقای ناطق نوری گفتند تمام دولت‌های ما چپ‌گرا هستند. بخش خصوصی را در حد مغازه‌های بقالی دونبش می‌دانند و بیش از این قبول ندارند زیرا می‌ترسند که بخش خصوصی قدرت پیدا کند و در سیاست دخالت کند.

* متأسفانه ۲ نفر از اعضای اتاق در مورد مالیات اظهار نظر کردند که پس از آن دیده شد به حساب‌های شخصی آنها رفتند و حساب‌های شخصی آنها را کنترل کردند حتی گردش مالی ۱۰ سال قبل آنها نیز بررسی شد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.