يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

بازداشت یک شهروند زرتشتی ایرانی-آمریکایی و همسرش

کاته وفاداری، یک شهروند زرتشتی با انتشار نامه‌ای از دستگیری و بازداشت برادر ایرانی-آمریکایی (کارن وفاداری) و همسر برادرش (آفرین نیساری) در اوایل مرداد ماه ۱۳۹۵ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر داده و از آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران خواستار آزادی آنها شده است.

iran-emrooz.net | Fri, 02.12.2016, 8:12

کاته وفاداری، یک شهروند زرتشتی با انتشار نامه‌ای از دستگیری و بازداشت برادر ایرانی-آمریکایی (کارن وفاداری) و همسر برادرش (آفرین نیساری) در اوایل مرداد ماه ۱۳۹۵ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران خبر داده و از آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران خواستار آزادی آنها شده است. او نوشته که طی مدت بازداشت این دو تن، اعضای خانواده با «پاپوش دوزی برای اخاذی مالی، تصرف اموال، و تهدیدات امنیتی» مواجه بوده است.

کارن وفاداری که اقلیت مذهبی زرتشتی است به همراه همسرش آفرین نیساری از اوایل مرداد ماه در زندان اوین به سر می برند در حالیکه طبق آنچه کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری در نامه خود خطاب به رهبر ایران نوشته است وضعیت جسمی این دو زندانی (به خصوص آفرین نیساری) مناسب نیست.

بر اساس یافته‌های کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، خانواده وفاداری پس از بازداشت این دو با امید به اینکه این بازداشت سوء تفاهم است و این زوج به زودی آزاد خواهند شد از اطلاع رسانی درباره این بازداشت خودداری کردند. ماموران اطلاعات سپاه نیز به هر هفته به خانواده اطمینان داده اند که این دو به زودی آزاد می‌شوند اما این وعده‌ها هیچ وقت عملی نشد. وقتی که برخی افراد که هویت آنها برای خانواده ناشناس است طی تماس‌های تلفنی در ازای آزادی این دو خواستار دریافت مبالغ مالی شدند وبه تهدید دیگر اعضای خانواده پرداختند، خانواده وفاداری تصمیم گرفتند که در خصوص این دستگیری و ادامه بازداشت با نوشتن نامه‌ای به رهبر ایران برای درخواست آزادی‌شان، اطلاع رسانی کنند.

کمپین همچنین مطلع شده است که کارن وفاداری و همسرش تا کنون چندین بار طی سه ماه گذشته با اعضای خانواده خود ملاقات کرده‌اند.

کاته وفاداری، خواهر کارن وفاداری که در شهر واشینگتن آمریکا زندگی می‌کند در نامه ای خطاب به رهبر ایران نوشته است ماموران سپاه آفرین نیساری را اوایل مرداد ماه در فرودگاه در حالیکه قصد سفر به خارج از کشور برای شرکت در مجلس ازدواج یکی از بستگانش را داشت، بازداشت کرده و پس از آن از او خواسته اند تا با همسرش تماس بگیرد و از او بخواهد به فرودگاه برود. اما پس از مراجعه کارن وفاداری او نیز بازداشت و هر دو روانه زندان اوین شده اند.

خواهر کارن وفاداری در این نامه توضیح داده که یک روز پس از بازداشت آنها، ماموران این دو را با دستبند به منزل مسکونی شان برده اند، آثار هنری را از در و دیوار منزل کنده اند، برخی را در حیاط خانه خرد کرده اند و برخی را توقیف کرده اند. پس از آن این دو را به گالریشان برده اند و پس از توقیف و شکستن برخی از آثار، گاری را مهر و موم کرده اند.

کارن وفاداری، فارغ التحصیل رشته مهندسی الکترونیک و مدیریت از دانشگاه نیویورک است و دوران دبیرستان نیز دانش آموز مدرسه البرز بوده است. آفرین نیساری نیز فارغ التحصیل رشته معماری از ایران است. کارن وفاداری سه فرزند  دارد که هر سه در آمریکا زندگی می کنند. کارن وفاداری به همراه همسرش در منطقه ده ونک تهران زندگی می کنند و گالری هنری به نام «آن» را اداره می کنند که ماموران پس از بازداشت آنها، گالری را نیز مهر و موم کرده اند.

این زوج در ابتدای بازداشت در سلول‌های انفرادی بند دو– الف زندان اوین وابسته به سپاه پاسداران بودند و پس از مدتی به همراه چندین تن دیگر در اتاقی گروهی بازداشت خود را سپری می کنند.  اتهامات آنها از سوی دادستان تهران در رسانه ها برگزاری مهمانی های مختلط و داشتن مشروب در منزل عنوان شده است با این حال دادستان تهران اشاره ای به زرتشتی بودن کارن وفاداری نکرده و اینکه مهمانی مختلط و داشتن مشروبات الکلی در آیین زرتشتی تعریف دیگری دارد.

بازداشت کارن وفاداری به عنوان اقلیت مذهبی زرتشتی باعث تنش و نگرانی زیادی در میان جامعه کوچک زرتشتی ایران شده است. خانواده کارن وفاداری از خانواده های سرشناس زرتشتی در تهران است. بیمارستان فیروزگر تهران توسط جد این خانواده وقف جامعه ایرانی شده است.

خانم وفاداری در این نامه با اشاره به اظهارات عباس جعفر دولت آبادی، دادستان تهران، در تاریخ ۱۲ مرداد ماه، چند روز پس از بازداشت آنها نوشته است که این مقام قضایی «دو ملیتی، مشروبات الکی، شرکت در مجالس مختلط و با اتباع خارجی» را اتهامات برادر و همسر برادرش عنوان کرده است در حالیکه «اینها نفی حقوق شهروندی، تعرض به منزل شخص و محل کسب است.»

جعفری دولت آبادی، دادستان تهران روز ۱۲ مرداد ماه با اشاره «به کشف محل برگزاری مجالس مختلط از سوی دو ایرانی با تابعیت مضاعف» گفته بود خانه ای کشف شده که برای برگزاری مجلس مختلط و برای فساد برای برخی دیپلمات های کشورهای خارجی و ایرانیان مرتبط مهیا شده بوده است. دادستان تهران حتی گفته بود که در این منزل چهار هزار لیتر مشروب الکلی کشف شده است. جعفری دولت آبادی پس از اشاره به کشف چهار هزار لیتر مشروب گفته بود: «امروز دشمنان انقلاب در مور فساد و فحشا سازمان یافته عمل می کنند و این اقدام ضابطان، از ان جهت که پیشگیرانه بوده و نشان از اشراف دستگاه های اطلاعاتی و ضابطان بر امور شهر دارد، قابل تقدیر است.»

اظهارات دادستان تهران نقض صریح اصل ۱۳ قانون اساسی است که تصریح می‌کند: «ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی تنها اقلیتهای دینی شناخته می‏‌شوند که در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلیمات دینی بر طبق آیین خود عمل میکنند.»
کاته وفاداری در انتقاد به صحبت های دادستان تهران در نامه اش نوشته است: «برای اقلیت مذهبی همانند زرتشتی تفاوتی میان مشروبات الکلی و مثلا سکنجبین نمی باشد. هر دو از محصولات مورد استفاده در خانه و زندگی است. زرتشتی در سوگواری شراب می نوشد و یا در ایان دیگر و اعیاد متعدد آیین ما حضور و صرف مشروت در آن امری عادی است. بازداشت به دلیل صرفا داشتن مشروبات الکی در منزل، نقض مقررات جامعه چند آیین و ذهبی، و اصول عرف بوده، و احترام به آداب و سنن همگان امری ضروری است.»

کاته وفاداری همچنین در مورد اتهام میهمانی مختلط با حضور اتباع خارجی نوشته است:‌ «ترکیب میهمانان هر کسی به کار و کسب و زندگی او بستگی دارد. ایراد به ترکیب میهمانان کارن و آفرین به عنوان اتهامات از سو دادستانی محترم بی اساس است. زندگی و کار و کسب معمولی افراد باید در امان باشد.»

خواهر کارن وفاداری در دفاع از مهمانی ها نوشته است:‌«برای ما، به سبب آیین و عرف، میهمانی هایمان می تواند مختلط باشد،  و صد البته، مهمانی های «خالص»، خالی از امتزاج مرد و زن که از سوی ادیان و سنت های دیگر همانند شیعه، انجام می شود، برای ما محترم است.»

کاته وفاداری همچنین در این نامه در اعتراض به اظهارات حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر درباره برادر و همسر برادرش نوشته است که پس از اظهارات این نماینده مجلس، بسیاری از افراد ناشناس طی تماس تلفنی یا مراجعه به منزل اقوام با تهدید از آنها می خواسته اند اخاذی کنند.

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین شهر در تاریخ ۲۵ آبان ماه در صحن علنی مجلس با اشاره به بازداشت ۱۲ دو تابعیتی و آوردن نام برخی از آنها گفت: «یک زوج جوان با نام کارن و آفرین با تابعیت دوگانه وارد کشور شدند. بروید اطلاعاتشان را دربیاورید ببینید چه بر سر هنرمندان و اشخاص نامدار در این کشور می آورند. در برخی مراکز مشروب به وسیله لوله کشی میل می شود و فیلم ‌آن را می گیرند و بعد تهدید می کنند و باج خواهی می کنند که اگر همکاری نکنید اینها را منتشر می کنیم.»

خواهر کارن وفاداری در انتقاد به صحبت های این نماینده مجلس خطاب به رهبر نوشته است: «واضح است که تحمیل اتهام باج خواهی به فعالیت یک گالری هنری صرفا برای ساکت کردن هنر و بستن محمل های هنری است و هدف ارعاب اهل هنر را دنبال می کند.»

او اضافه کرده است: «درفاصله زمانی که از این بازداشت ها می گذرد تهدید تلفنی و یا حضوری افراد ناشناس برای اخاذی مالی و تهدیدات امنیتی علیه وابستگان خانوادگی زندانیان صورت می گیرد که با اظهاراتِ نماینده محترم شاهین شهر به طرز چشمگیری افزایش یافته است. در حقیقت، اتهامات علنی شده از سوی نماینده محترم شاهین شهر در مجلس جوهر این بازداشت را روشن کرده است:  پاپوش دوزی برای اخاذی مالی، تصرف اموال، و تهدیدات امنیتی.  می بینیم که این برای کارن و آفرین بسیار بد است که باید چنین رنجی را تحمل کنند.  لیکن برای دستگاه امنیتی-قضائی نیز بسیار زشت است.  این بازداشت ها، پاپوش دوزی و تهمت زدن به منفعت هیچ کس نیست و به تندرستی جامعه لطمه می زند.»

او در بخش دیگری از نامه خود به رهبر ایران با اشاره به تهدید بازجوها و اینکه به برادر و همسر برادرش گفته اند آنها از تمام کارهایش فیلم دارند، نوشته است: «این که ما از تمام وجود و زندگی و کار شما فیلم و نوار داریم، تعرض به حریم منزل است.» او در ادامه نوشته تفاوت در سبک زندگی، دلیلی برای بازداشت این دو نفر نیست. این که شخصی را در فرودگاه بازداشت کنند، روز بعد به منزل برده و به سبب آیین متفاوت و سبک زندگی عرفی متهم به فساد کنند تهمتی بیش نیست و با عقل سلیم جور در نمی آید. بازداشت بر این اساس بر طبق اعلامیه دادستان محترم تهران که در سایت ها انتشار یافته کاملا بی اساس و خلاف قانون است.»

خانم کاته وفاداری با اشاره به آسیب زدن به آثار گالری «آن» و پلمب کردنش و تاکید بر حقوق شهروندی نوشته است: «اینکه آثار هنری در این گالری مطابق میل، سلیقه و یا باورهای این یا آن نیست دلیل بازداشت کسی نیست. دلیل خرد کردن آثار هنری نیست. تعدد این تاسیاست و کالاهای هنری ارائه شده، تامین کننده ذوق و خواست سلیقه ها و خواست های متفاوت شهروندان است.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.