پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مطهری: پورمحمدی درباره اعدام‌های ۶۷ توضیح دهد

مطهری: آیا شایعاتی که درباره اتفاق سال ۶۷ درباره نحوه اجرای حکم امام گفته می‌شود صحت دارد یا خیر؟ جنابعالی که همراه آقایان رییسی، نیّری و رازینی در متن این قضیه بودید باید ضمن توضیح ماجرا، یا می‌فرمودید این شایعه‌ها به هیچ وجه صحت ندارد یا می‌فرمودید ممکن است قصورهایی هم صورت گرفته باشد که در صورت اثبات از خانواده‌های آنها عذرخواهی و جبران خسارت خواهد شد.

iran-emrooz.net | Sat, 27.08.2016, 13:26

علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای خطاب به وزیر دادگستری درباره اظهارات اخیر وی در خصوص فایل صوتی آیت الله منتظری بر لزوم ارائه توضیحاتی در زمینه شایعات مربوط به سال ۶۷ تاکید کرد.

به گزارش ایلنا، متن نامه علی مطهری به مصطفی پورمحمدی به شرح زیر است:

جناب حجت‌الاسلام آقای پورمحمدی دامت برکاته

وزیر محترم دادگستری

با اهدا سلام، به عرض می‌رساند در صحبت خود در ارتباط با انتشار فایل صوتی مرحوم آیت‌الله منتظری، فرموده‌اید: «برخی دنبال تطهیر دشمنان خون‌آشام این ملت هستند که در قساوت و خونریزی به صغیر و کبیر رحم نکردند به طوری که همه افراد در ترس قساوت آنها بودند.»

متأسفانه این، مشکل کشور ماست که مسئولان به جای توضیح یک مسئله و پاسخ به سؤالی که برای برخی اذهان ایجاد شده است، به مغالطه می‌پردازند و از عواطف انسانی و دینی و انقلابی مردم بهره‌برداری می‌کنند و هیچگاه به سؤال مورد نظر پاسخ نمی‌دهند.

در موضوع فایل صوتی مذکور همه مسئولانی که پاسخ دادند صرفا به جنایتکاری منافقین از یک سو و عظمت شخصیت امام خمینی(ره) از سوی دیگر پرداختند و هیچ پاسخی به سؤال ندادند و در واقع توضیح واضحات دادند.

انحراف‌های فکری و جنایت‌های بزرگ منافقین بر همه روشن است و گروه فرقان هم که شخصیتی به عظمت آیت‌الله مطهری را به شهادت رساند شاخه‌ای از منافقین بود. این امر محل بحث نیست. محل بحث این است که با توجه به اینکه از نظر اسلام و در حکومت اسلامی حتی به چنین جانیانی و طرفداران آنها نیز نباید ظلم شود آیا شایعاتی که درباره اتفاق سال ۶۷ درباره نحوه اجرای حکم امام گفته می‌شود صحت دارد یا خیر؟

جنابعالی که همراه آقایان رییسی، نیّری و رازینی در متن این قضیه بودید باید ضمن توضیح ماجرا،  یا می‌فرمودید این شایعه‌ها به هیچ وجه صحت ندارد یا می‌فرمودید ممکن است قصورهایی هم صورت گرفته باشد که در صورت اثبات از خانواده‌های آنها عذرخواهی و جبران خسارت خواهد شد.

این روش برخلاف تفکر رایج که کتمان خطاهای احتمالی را موجب تقویت نظام می‌داند و بلکه نوعی عصمت برای جمهوری اسلامی قائل است، موجب جلب اعتماد بیشتر مردم و استحکام افزون‌تر نظام اسلامی است.

از خدای متعال توفیق الهی روزافزون جناب‌عالی را مسئلت می‌کنم.

با تقدیم احترام - علی مطهری


نامه مطهری به پورمحمدی واکنشی به مصاحبه اختصاصی مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری با خبرگزاری صدا و سیما  است که در آن پورمحمدی انتشار فایل صوتی آیت‌الله منتظری درباره اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۶۷ اظهار نطر کرده است.

خبرگزاری صدا و سیما انتشار سخنرانی آیت‌الله منتظری را اقدامی «تطهیر منافقین» توصیف کرده و پورمحمدی گفته: «متاسفانه همان ساده لوحی و همان جهالت‌ها و گول خوردن‌هایی که در گذشته شاهد بودیم شاهدیم و امام بزرگ ما با هوشمندی از این ساده‌لوحی ها عبور و هشدارها و تصمیمات بجایی را اتخاذ کردند  و ملت ما را به این جایگاه والا رساندند.»

وی گفت: «‌نظام حقوقی و قضایی ایران و مبانی حقوق اسلامی ما کاملا شفاف است؛ ما باید پاسخ دهیم؟ آنها باید جواب دهند که چه جنایتی در حق ملت ما کردند؛ طبق همه اقدامات و نظام حقوقی اگر کسی حرفی دارد بیاید سوال و جواب حقوقی کند.»

پورمحمدی هم‌چنین گفته: «این موجب ناراحتی و به بیانی شرم‌ساری است که عده ای بیایند و از منافقینی که هنوز جنایت هایشان بازگو نشده است و به سزای جنایاتشان نرسیدند در موضع اتهام کمک کنند و بستر اتهام زنی آنها را فراهم کنند.»

پورمحمدی در کنار رییسی، نیّری و رازینی، اعضای هیات مرگ بودند که در سال ۶۷ با چند پرسش از زندانیانی که در حال گذراندن حکم خود بودند، آنها را به چوبه‌های اعدام سپردند. بیش از ۴ هراز نفر در فاصله چند هفته اعدام شدند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.