جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ - Friday 22 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

«اظهارات روحانی برای مخاطبان جذابیتی نداشت»

برخی رسانه‌های هوادار دولت گفت‌وگوی تلویزیونی شب گذشته حسن روحانی را ناکافی ارزیابی کردند. به نوشته این رسانه‌ها اظهارات او برای مخاطبان جذابیتی نداشت و همگان انتظار داشتند او از موانعی بگوید که دولت با آن مواجه است. در میان رسانه‌های هوادار دولت وبسایت «عصر ایران» اما نظر دیگری درباره گفت‌وگوی شب گذشته روحانی دارد.

iran-emrooz.net | Wed, 03.08.2016, 19:01

دویچه وله: برخی رسانه‌های هوادار دولت گفت‌وگوی تلویزیونی شب گذشته حسن روحانی را ناکافی ارزیابی کردند. به نوشته این رسانه‌ها اظهارات او برای مخاطبان جذابیتی نداشت و همگان انتظار داشتند او از موانعی بگوید که دولت با آن مواجه است.

روزنامه اعتماد که «اصلاح‌طلب» و هوادار دولت روحانی است، از عنوان «کمی شفاف‌تر آقای رییس‌جمهور!» برای گزارش خود درباره گفت‌وگوی شب گذشته رئیس‌جمهور استفاده کرده است.

اعتماد در گزارش خود نوشته است: «روحانی از نبایدِ توهین به مردم گفت، از توهین‌کنندگان نگفت - از کاهش قاچاق گفت، از مبادی قاچاق نگفت، از دستاوردهای مثبت اقتصادی گفت، از موانع و سد راه‌های آن نگفت.»

ارزیابی روزنامه آرمان از گفت‌وگوی شب گذشته حسن روحانی اما بسیار بدبینانه است؛ روزنامه‌ای که هر چند چندان وجهه «اصلاح‌طلبانه» ندارد، اما هوادار دولت حسن روحانی و خط مشی «تدبیر و امید» اوست.

به نوشته این روزنامه، در دقایق اولیه سخنرانی رئیس‌جمهور چهره مخاطبان دلسوز کشور درهم رفته بود. چون آنچه صداوسیما کرد تداعی‌کننده برنامه گفت‌وگوی روحانی با مردم در سال ۹۲ بود که برخی ناهماهنگی‌های صداوسیما موجب پخش آن با تاخیر زیاد شده بود.

به نوشته آرمان امسال هم مجریانی انتخاب شده بودند که اجازه به پایان رسیدن سخنان روحانی را نمی‌دادند و با اظهارنظر در میان اظهارات رئیس‌جمهور رشته کلام را پاره می‌کردند.

هم‌چنین به نظر نویسنده آرمان، روحانی هم آن رئیس‌جمهوری نبود که دیروز حامیان و بیشتر مردم انتظار داشتند. «او دیشب برای خود خط قرمزهای زیادی ترسیم کرده بود که با وعده‌های گذشته او مبنی بر لزوم اطلاع جامعه از تمام اتفاقات همخوانی نداشت. روحانی دیشب آنچه را گفت که برای مردم تازگی نداشت و بارها از سوی او و وزرایش بیان شده بود.»

خلاصه این که به نظر این روزنامه سخنان شب گذشته روحانی انتظارات طرفداران دولت را برآورده نکرد و برای مخاطبان جذابیتی نداشت. روحانی بیش از همه چیزهایی گفت که همه می‌دانستند، در حالی که انتظار همگان از او بیان موانعی بود که دولت با آن مواجه است و تمایل داشتند روحانی از اتاق فکر علیه دولت برای مردم بگوید تا با توجه به این فعالیت‌های تخریبی درباره عملکرد دولت قضاوت کنند.

یک ارزیانی متفاوت

در میان رسانه‌های هوادار دولت وبسایت «عصر ایران» اما نظر دیگری درباره گفت‌وگوی شب گذشته روحانی دارد.

مهرداد خدیر، در یادداشت خود در عصر ایران نوشته است: «هر چند لحن و آهنگ روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی از پاره‌ای انتظارات کمتر بود، اما ۴ هدف یا آرزوی منتقدان و دلواپسان را ناکام گذاشت و سخنی نگفت که خوراک برای منتقدان فراهم کند.»

«منتقدان و دلواپسان» مورد نظر در این یادداشت گروه‌های تندرو هوادار آیت‌الله خامنه‌ای هستند که با هیچیک از سیاست حسن روحانی، به‌ویژه توافق هسته‌ای او با غرب موافق نیستند؛ گروه‌هایی که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ از سعید جلیلی حمایت می‌کردند، اما به سختی شکست خوردند.

به نظر نویسنده عصر ایران، فضای ایجاد شده در برخی رسانه‌ها و محافل، قبل از مصاحبه رئیس‌جمهور نشان می‌داد که «منتقدان و دلواپسان» چهار هدف یا آرزو را از مصاحبه او پی‌گیری می‌کنند: نخست این که با انواع اتهامات و مطالبات و شایعات روحانی را عصبانی کنند. دوم این‌که با توجه به سخنان روز قبل آیت‌الله خامنه‌ای، میان رهبر و رئیس‌جمهور تقابل ایجاد شود. سوم آن که شأن رئیس‌جمهور را در حد یک کاندیدای انتخابات دوره بعد پایین بیاورند و آخر سر اینکه از برجام استغفار کند نه آن که همچنان به آن افتخار کند.

اما به نظر یادداشت‌نویس عصر ایران، حسن روحانی شب گذشته چنان گفت و رفتار کرد که هیچ‌یک از این انتظارات دلواپسان برآورده نشد. خشم نگرفت تا به خاطر این عصبانیت کلامی از دهان او خارج شود که به کار دلواپسان بیاید. سخنی نگفت که تلقی تقابل با خامنه‌ای ایجاد شود. در مقام رئیس‌جمهور سخن گفت، نه کاندیدای بهار ۹۶ و توضیح داد اگر برجام نبود چه اتفاقی می‌افتاد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.