جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پشت‌پرده تعطیلی «وطن امروز»

قطع کمک‌های رایگان به روزنامه وطن امروز و تصمیم سازمان اوقاف برای پس گرفتن ملک وقفی در اختیار این روزنامه را از مهمترین دلایل توقف فعالیت آن عنوان شده است. روزنامه وطن امروز که از دولت‌های نهم و دهم حمایت می کرد، در حال حاضر، چهار هزار نسخه در روز تیراژ دارد. مهرداد بذرپاش مدیر این روزنامه در انتخابات مجلس دهم از راهیابی به پارلمان بازماند و از لحاظ منابع مالی با اختلال مواجه شد.

iran-emrooz.net | Wed, 27.07.2016, 18:04

یک منبع آگاه، قطع کمک‌های رایگان به روزنامه وطن امروز و تصمیم سازمان اوقاف برای پس گرفتن ملک وقفی در اختیار این روزنامه را از مهمترین دلایل توقف فعالیت آن عنوان کرد.

این منبع آگاه امروز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: ساختمان روزنامه وطن امروز متعلق به سازمان اوقاف و امور خیریه است که رییس وقت این سازمان، بیت المال و اموال وقفی مردم را به صلاح خود در اختیار بذرپاش و روزنامه‌اش قرار داده بود.

وی تصریح کرد: حالا ماجرای ۸ ساله این بذل و بخشش، علنی شده و سازمان اوقاف با آگاهی از ماجرا، ملک وقفی مردم را طلب کرده است.

این منبع آگاه خاطرنشان کرد: روزنامه وطن امروز به علت اجرای حکم تخلیه ساختمان و خروج برخی وسایل، امکان چاپ و انتشار در روز جاری را نداشت و به همین دلیل، منتشر نشده است.

وی یادآور شد: روزنامه وطن امروز با مدیریت مهرداد بذرپاش در دوره دولت قبل و طی سالهای ۸۷ تا ۹۰ با امکانات موسسه ایران و به صورت رایگان چاپ و توزیع می شد و همه هزینه های کاغذ، چاپ و توزیع آن با این موسسه بود اما پس از آن، این روند متوقف و هزینه های چاپ، کاغذ، لیتوگرافی و توزیع روزنامه ’ وطن امروز’ با قیمت تمام شده محاسبه شد اما مسئولان این روزنامه با وجود تعهد و پذیرش بدهی ۸۰۰ میلیون تومانی یادشده، از پرداخت آن خودداری می کنند.

وی گفت: روزنامه وطن امروز که از دولت‌های نهم و دهم حمایت می کرد، در حال حاضر، چهار هزار نسخه در روز تیراژ دارد.

منبع یادشده که خواست نامش فاش نشود، خاطرنشان کرد: نکته قابل تامل در این ماجرا، حمایت ویژه برخی نهادها از روزنامه وطن امروز است به طوری که یک نهاد خاص، هر روز به طور مداوم، چهار صفحه آگهی به این روزنامه می‌دهد و به نوعی، مادرخرج «وطن امروز» محسوب می شود.

وی تصریح کرد: «حالا باید منتظر ماند و دید آیا کسانی که با بیت المال اینگونه برخورد کرده‌اند و این روزها، مدعی عدالت و بازگشت پولهای حرام به بیت المال هستند، اقدامات خود را موجه نشان می دهند یا همچنان در سایه عنایات خاص نهادهای ویژه، دم از پاکدستی می‌زنند!»

گزارش ایلنا درباره تعطیلی وطن امروز

علیرغم ادعای روزنامه وطن امروز مبنی بر «مانع‌تراشی دولت محترم بر سر راه رسانه‌های منتقد»، و قهرمان‌سازی خود و تلقین این موضوع که این روزنامه بخاطر انتقادهایش منتشر نشده است، عدم انتشار آن، هیچ ارتباطی به دولت نداشته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، “وطن امروز”روز چهارشنبه منتشر نشد. روزنامه‌ای که در سه سال اخیر به خاطر تیترهای یک علیه دولت مشهور شده بود، یک‌بار دیگر نیز در اوایل دولت روحانی به خاطر مشکلات مالی انتشار خود را متوقف کرده بود.

با این حال سه شنبه شب مدیران این روزنامه در مطلبی جهت‌دار نوشتند که به خاطر فشار یکی از نهادها روز چهارشنبه منتشر نخواهند شد. برخی گفتند این نهاد شورای عالی امنیت ملی است که بارها به خاطر مطالب خلاف امنیت ملی از این روزنامه شکایت کرده بود، اما واقعیت این بود که بدهکاری این روزنامه به یک نهاد خیریه‌ای عمومی و غیردولتی مانع انتشار وطن امروز شده بود و علیرغم ادعای این روزنامه مبنی بر «مانع‌تراشی دولت محترم بر سر راه رسانه‌های منتقد»، برای قهرمان‌سازی خود و تلقین این موضوع که این روزنامه بخاطر انتقادهایش منتشر نشده است، باید گفت که عدم انتشار آن، هیچ ارتباطی به دولت نداشته است.

ظاهرا از سال ۸۷ تا ۹۰ این روزنامه در دفتر روزنامه ایران منتشر می‌شده است، در سال ۸۸ نیز ستادهای تبلیغاتی احمدی‌نژاد وطن امروز را در شمارگان وسیع و به‌صورت رایگان بین مردم توزیع می‌کردند.

مهرداد بذرپاش مدیر این روزنامه که در دولت قبل مدیر سایپا شده بود، در انتخابات مجلس دهم از راهیابی به پارلمان بازماند و از لحاظ منابع مالی با اختلال مواجه شد.

با این حال روزنامه وطن امروز در جوابیه‌ای که منتشر کرده است، بدهی و همکاری با روزنامه ایران را تایید کرده است و تاکید کرده در یک بازه زمانی، چاپ، فروش و آگهی‌های روزنامه وطن امروز توسط موسسه ایران انجام گرفته است.

در واقع زمان مورد اشاره، همان زمان انتخابات است که بخاطر افزایش تیراژ ناشی از توزیع رایگان بین مردم، وطن امروز از امکانات روزنامه ایران استفاده کرده است و شاید انتظار دارد هزینه روزنامه‌های توزیع شده به صورت رایگان پرداخته شود.

از سویی دیگر در جوابیه وطن امروز آمده است که سازمان اوقاف مالک ساختمان روزنامه وطن امروز بوده و به خاطر اختلاف در رقم اجاره بها، اموال این روزنامه را به خیابان ریخته است.

این روزنامه چندبار هم از سوی قوه قضائیه، هیات منصفه مطبوعات و هیئت نظارت بر مطبوعات اخطار گرفته است.

در این سال‌ها البته وطن امروز سخنگوی غیررسمی جریان مخالف دولت در کشور بود. انتخاب تیتر «بفرمایید شام!» بعد از کشتار پاریس یا انتخاب تیتر «خوشحالی الاغ‌ها» بعد از پیروزی دموکرات‌ها در تصویب برجام مواردی بوده که با اعتراض و واکنش مردم مواجه شده است.

توهین‌های وطن امروز البته گاهی خارج از ادبیات روزنامه‌نگاری بود و موجب رنجش سایر خبرنگاران می‌شد. ضعیف خواندن ظریف یا تمسخر بیماری پادشاه عربستان و مزخرف خواندن سازهای شجریان در تیتر یک از قول یکی دیگر از اساتید موسیقی از جمله رفتارهای این رسانه نزدیک به جبهه پایداری بوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.