يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

روحانی: فرصت حاصله از برجام دائمی نیست

روحانی: فرصتی که برجام برای ما به وجود آورده است همانطور که ابر بالای سر دائمی نیست، دائمی و ابدی نیست. برجام امروز فرصتی بزرگ برای ملت ما در زمینه جذب فناوری، مسائل اقتصادی، تعامل با جهان، جذب سرمایه‌‌گذاری و وحدت و اتحاد بیشتر در درون کشور به وجود آورده است و چنانچه خدای نکرده عده‌ای معدودی موفق شدند و نگذاشتند که ما به خوبی از این فرصت استفاده کنیم این فرصت دیگر بازنخواهد گشت.

iran-emrooz.net | Thu, 07.04.2016, 11:42

پنجشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵

بخش‌هایی از سخنان حسن روحانی  در مراسم دهمین سالگرد روز  فناوری هسته‌ای به نقل از «ایسنا»

*‌ سال ۹۴ سالی تاریخی و به یادماندنی برای ملت ایران و حتی در تاریخ دیپلماسی جهان خواهد بود؛ چراکه ما در این سال به جهانیان اعلام کردیم که باید به قدرت نرم بیشتر از قدرت سخت توجه داشت. در سال ۹۴ همه جهانیان دیدند که منطق، استقلال و میز مذاکره به قدرت سخت، تهدید و فشار پیروز است.

* بی‌تردید موفقیت مذاکره کنندگان کشور در سال گذشته به عنوان یکی از مهمترین رویدادهای دیپلماسی کشور در قرن اخیر بوده است.

* اعتدال به ما می‌گوید که نه همه جا به دیگران اعتماد کنید و نه همه جا به دیگران بدبین باشید؛ اعتدال به ما می‌گوید که این گونه نیست که همه مسائل صرفا با مذاکره حل شود اما این چنین نیز نخواهد بود که با مذاکره نتوانیم هیج یک از مسائل مهم را به نتیجه برسانیم.

* افراط همه جا برای ما مضرر است به ویژه در اندیشیدن و تفکر کردن. بزرگترین ضرر خود را به جامعه می‌آفریند.

*‌ در تفکر افراطی هیچ‌گاه نباید با آژانس بین‌المللی اتمی و سازمان ملل همکاری کرد. این تفکر حتی به ما می‌گوید که به هیچ کس و حتی همسایگان و دوستان نیز اعتماد نکنید این در حالی است که اندیشه اعتدال به ما می‌گوید رویکردمان باید رویکردی معتدل باشد. هم باید با دنیا سخن بگوییم و هم باید برای خود اتکایی خود تلاش کنیم.

* اما رویکرد اعتدالی به این معناست که هم باید به فناوری‌های خود تکیه کنیم و هم برای پیشرفت فناوری با دنیا همکاری کنیم. ما باید هم از استعدادهای خود استفاده کنیم و هم باید از تجربیات دیگران استفاده کنیم و با دیگران در تعامل باشد.

* همکاری کشورها موجب افزایش سرعت پیشرفت و تعالی می‌شود. اساس پیشرفت یک ملت اعتدال است و دنیای اسلام نیز بر این پایه استوار است. ما ملت وسط هستیم و اعتدال را می‌پذیریم و پذیرفته‌ایم و معتقدیم که با اعتدال می‌توان با هزینه کمتر از مسیری مستقیم‌تر و کوتاه‌تر به مقصد رسید.

* معنای اعتدال آن است که رویکرد ما نسبت به جهانیان رویکردی متوازن و میانه باشد؛ چراکه ما نمی‌توانیم صد درصد به دیگری اعتماد کنیم و صد در صد نسبت به یکی دیگر بدبین باشیم.

* در توافق هسته‌ای مبنای هیچ کدام از طرفین بر صد در صد اعتماد نیست.‌ در توافق هسته‌ای با دنیا نه بنای ما نسبت به ۱+۵ بر مبنای اعتماد صد در صدی است و نه بنای آن‌ها بر این مبناست؛ بلکه مبنای طرفین بر راستی‌آزمایی است و گام به گام با نظارت دقیق نسبت به همدیگر کار را پیش می‌بریم.

* طرفین مذاکره کننده همواره در حال نظارت دقیق نسبت به یکدیگر هستند. مگر می‌شود کسی بگوید که من نسبت به کشوری دیگر چشم بسته چک سفید صادر می‌کنم و هیچ نظارت و توجهی بر آن ندارم.

* ما باید در مقام عمل، اعتماد آفرینی کنیم. دشمنان ما در طول سالهای گذشته همواره ایران هراسی را در دنیا تبلیغ کرده‌اند و متاسفانه گاهی نیز این موضوع را در ذهن برخی جامعه به باور رسانده‌اند. در همین راستا کار دولت تدبیر و امید طی دو سال و نیم فعالیت‌ خود بر این مبنا بوده که ایران هراسی را به شکست منجر کند و به گونه ای عمل نماید که دنیا نسبت به ایران و ملت بزرگ ایران اعتماد کند.

* نباید امروز کلام ما مجددا ایران هراسی شکست خورده ای که از بین رفته است را زنده نماید زیرا ما برای هیچ کشوری تهدید محسوب نمی‌شویم.

* ایران نسبت به هیچ کشوری نه تهدید می‌کند و نه برنامه تهدید و فشار دارد. ایران در طول ۳۷ سال پس از انقلاب اسلامی نه به کشوری تجاوز کرده است و نه کشوری را تهدید کرده بلکه فقط هنگامی که به کشورمان حمله و تجاوز شد از خود دفاع کرده است.

* باید ایران صاحب قدرت باشد. ‌هر کشوری در برابر تهدیدات احتمالی باید قدرت خود را تقویت کند. ما نیز در همین راستا به قدرت هوشمندانه معتقد هستیم.

* قبول داریم که روزگار، روزگار همه چیز است اما در عین حال ما برای هیچ کشوری تهدید نیستیم و علیه هیچ کشوری برنامه‌ریزی نکردیم و نخواهیم کرد و امنیت همسایگان و منطقه را امنیت خود می‌دانیم. در همین راستا هرگونه قدرت نظامی و تسلیحاتی ما در کشور برای ایجاد امنیت در کشور و منطقه است و همه همسایگان ما باید توجه کنند که برنامه ایران حمایت از آن‌ها و کشورهای اسلامی است و اگر کشوری فکر می‌کند که ایران تهدید محسوب می شود در محاسبات خود دچار اشتباه شده است.

* ایران در طول دو قرن گذشته هیچ‌گاه به کشوری تجاوز نکرده و در آینده نیز به کشوری تجاوز نخواهد کرد. ایران کشوری است که از حقوق خود به خوبی دفاع می‌کند و هر آنجا که لازم باشد با استفاده از قدرت نرم افزاری و سخت‌افزاری خود استفاده می‌کند.

*‌ ما به همه فناوری‌ها و همه هنرمندی‌های هنرمندان خود؛ چه آنکه این هنرنمایی در میدان هسته‌ای باشد و چه در میدان فناوری دیپلماسی کشور باشد، افتخار می‌کنیم.

* اگر دانشمندان هسته‌ای کشورمان و همه دانشمندان بزرگ کشور به خاطر خدماتشان در علم و فناوری در میان مردم محبوب هستند، همه دیپلمات‌های ما نیز برای دفاع درست از حقوق کشور محبوب ملت محسوب می شوند.

* دکتر ظریف مخترعی نبوده که اختراعی داشته باشد. دکتر ظریف هنرمندی بود که پای میز مذاکرات به بهترین وجه با یاران خود از حقوق ملت ایران دفاع کرده است.

* مردم با انتخاب خود در خرداد سال ۹۲ راهی را هموار کردند که برجام حاصل شد. مردم با وحدت، اتحاد و انسجام و حمایت و رای خود در خرداد ۹۲ راه را برای برجام هموار کردند و به دولتی رای دادند که رویکردش نسبت به جهان تعامل سازنده بوده است.

* اگر رویکرد تعامل سازنده با دنیا نبود، ما به جایی نمی‌رسیدیم اما ملت به دولتی رای داد که در مذاکرات جهانی تفکرش برد- برد بود و چنانچه که ما به دنبال برد – باخت در این مذاکرات بودیم ۹۰ سال دیگر نیز پیروز نمی شدیم و به موفقیت دست پیدا نمی کردیم.

* ملت ایران گام نخست را برداشتند و رهبری مقتدر و فرهیخته نیز در خرداد سال ۹۲ و با راهنمایی‌های خود و حق‌الناس شمردن آرای مردم و هم‌چنین در جریان مذاکرات هسته‌ای و هدایت ها و حمایت‌ها و تدبیر خود گام بعدی را برداشتند.

* سال ۹۴ سال فرصت سازی بود و امروز روز استفاده از فرصت‌های به وجود آمده است.

* فرصت حاصله از برجام دائمی نیست. فرصتی که برجام برای ما به وجود آورده است همانطور که ابر بالای سر دائمی نیست، دائمی و ابدی نیست. برجام امروز فرصتی بزرگ برای ملت ما در زمینه جذب فناوری، مسائل اقتصادی، تعامل با جهان، جذب سرمایه ‌گذاری و وحدت و اتحاد بیشتر در درون کشور به وجود آورده است و چنانچه خدای نکرده عده ای معدودی موفق شدند و نگذاشتند که ما به خوبی از این فرصت استفاده کنیم این فرصت دیگر بازنخواهد گشت.

* امروز باید با به کارگیری همه هنرمندی خود از فرصت به وجود آمده برای تعالی و پیشرفت کشور استفاده کنیم.

*‌ پسابرجام برای فناوری هسته‌ای نیز فرصت آفرین بوده و امروز ما می‌توانیم UF6 و آب سنگین بفروشیم و کیک زرد بخریم. ما امروز با همکاری با کشورهای دنیا از جمله ۱+۵ قادر خواهیم بود که در تامین سوخت راکتور قدرت خود اکتفا شویم.

* اگر کسی گمان می‌کند که علم و فناوری دارای مرز هستند اشتباه می‌کنند حتی اگر کسی فکر می‌کند در دنیای امروز اقتصاد و سیاست مرز دارند، نیز در اشتباه است. امروز باید از همه جهان و ارتباطات صحیح و درست با جهان به ویژه دوستان و همسایگان استفاده کنیم و بهره ببریم و بهره برسانیم نه اینکه اقدام به ایجاد ترس و رعب کنیم زیرا درشت‌گویی و حرف بی‌پایه زدن هنر نیست.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.