سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 21 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ایران در سال ۲۰۱۵:

کاهش آزادی‌ها و افزایش شدید اعدام‌‏ها

سازمان دیده‌بان حقوق بشر امروز در گزارش جهانی سال ۲۰۱۶ خود اظهار داشت نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در طول سال ۲۰۱۵، مرتکبین اصلی نقض حقوق بشر در ایران بوده‏اند. تعداد اعدام شدگان در ایران در مقایسه با سال‏های پیش افزایش شدیدی یافته و بیش از ۸۳۰ تن اعدام گردیده‏اند که اکثر آنها را متخلفین مواد مخدر تشکیل داده‏اند.

iran-emrooz.net | Wed, 27.01.2016, 15:17

ایران: پاسخگو نبودن برای بدرفتاری
کاهش آزادی‏ها و افزایش شدید اعدام‏‌ها

(بیروت، ۲۷ ژانویه ۲۰۱۶) –  سازمان دیده‌بان حقوق بشر امروز در گزارش جهانی سال ۲۰۱۶ خود اظهار داشت نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در طول سال ۲۰۱۵، مرتکبین اصلی نقض حقوق بشر در ایران بوده‏اند. تعداد اعدام شدگان در ایران در مقایسه با سال‏های پیش افزایش شدیدی یافته و بیش از ۸۳۰ تن اعدام گردیده‏اند که اکثر آنها را متخلفین مواد مخدر تشکیل داده‏اند.

مقامات ایران به صورت مکرر بیان آزادانۀ عقاید و اظهار مخالفت را سرکوب کرده‏اند. کاربران رسانه‏های اجتماعی، هنرمندان، و روزنامه نگاران، از جمله خبرنگار ایرانی- امریکایی واشنگتن پست جیسون رضائیان به علت اتهامات امنیتی مشکوک و نامعلوم، با مجازات‏های سختی مواجه هستند. آزادی تجمع و انجمن نیز در طی سال ۲۰۱۵ در امان نماند و مسئولان کشور دانشجویان، آموزگاران و اعضاء اتحادیه‏های کارگری را به علت انجام فعالیت‏های مسالمت امیز مورد مزاحمت قرار داده و آنها را دستگیرکردند. ده‏ها تن از فعالان سیاسی و مدافعان حقوق بشر به دلیل انجام فعالیت‏ های مسالمت آمیز و یا حرفه‏ای شان در بازداشت به سر می‏برند.

سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه در سازمان دیده بان حقوق بشر اظهار داشت «نیروهای امنیتی سال‏های ‏متمادی است که با مصونیت کامل به سرکوب آزادی‏های ‏اساسی و آزار و اذیت مردم در ایران پرداخته‏اند. مقامات ایران  دیرزمانی است که در مجازات مرتکبینِ نقض حقوق بشر که به تعهدات ملی و بین المللی خود نسبت به حقوق انسانی افراد عمل نکرده‏اند، تأخیر نموده‏اند.»

سازمان دیده بان حقوق بشر در بیست و ششممین گزارش سالیانه خود، گزارش جهانی سال ۲۰۱۶ که در۶۵۹ صفحه انتشار یافته است، وضعیت حقوق بشر را در بیش از۹۰ کشور جهان مرور می‌کند. کنت راث، مدیر اجرایی این سازمان در پیشگفتار خود مینویسد که گسترش حملات تروریستی به فراتر از مرزهای خاور میانه و نیز سرازیر شدن سیل عظیم پناهندگانی در اثر سرکوب و منازعات، بسیاری از دولتها را بر آن داشت که با انجام اقداماتی نابه جا به منظور حفظ امنیت خود، به حقوق انسانها لطمه بزنند. همزمان با آن، حکومتهای مستبد در سراسر جهان که از ابراز مخالفتهای مسالمت آمیز  که اغلب توسط رسانههای اجتماعی برجسته میشود، به هراس افتاده بودند، به شدیدترین وجه در دوران معاصر به سرکوب گروههای مستقل مبادرت ورزیدند.

در ایران، زنان در بسیاری از جنبه‏های ‏زندگی خود، از جمله در موارد مربوط به احوال شخصیه از قبیل ازدواج، طلاق، و یا ارث با تبعیض روبرو هستند. در سال ۲۰۱۵ مقامات ایران تلاش کردند تا قوانین تبعیض آمیزی را به اجرا گذارند که از استخدام بانوان در یک سری از بخش‏ها جلوگیری نموده و دسترسی آنان به امکانات تنظیم خانواده را محدود می‏سازد.

اقلیت‏های ‏مذهبی و قومی و نیز پناهندگان و کارگران مهاجر در ایران، چه در برابر قانون و چه  در عمل، با تبعیض روبرو هستند. حکومت ایران به بهائیان که بزرگترین اقلیت غیرمسلمان در این کشور می‏باشند، آزادی مذهب اعطاء نکرد. نیروهای امنیتی مسلمانانی را که به مسیحیت گرویده بودند نیز هدف قرار دادند. دولت ایران همچنین از انجام فعالیت‏های ‏فرهنگی و سیاسی در میان اقلیت‏های ‏قومی  کرد، عرب، و بلوچ جلوگیری کرد.

حدود ۲.۵ تا ۳ میلیون پناهنده و کارگر مهاجر افغان که در ایران به سر می‏برند، از جهت دریافت خدمات اجتماعی با مشکل روبرو هستند. آنها همچنین نسبت به عموم مردم ایران، بیشتر احتمال دارد که به طور خودسرانه  مورد پرس و جو قرار گیرند، و یا توسط مقامات بازداشت شوند؛ و در صورتیکه توسط عوامل دولتی یا خصوصی مورد آزار و اذیت قرار گیرند، حمایتِ قانونیِ چندانی از آنها صورت نمی گیرد.


برای مطالعه گزارش جهانی سال ۲۰۱۶ سازمان دیده بان حقوق بشر، لطفاً از وبسایت زیر دیدن نمائید:
http://www.hrw.org/node/285702

برای مطالعه گزارش‏های ‏بیشتری ازسازمان دیده بان حقوق بشر، در مورد ایران، لطفاً از وب سایت زیر دیدن فرمائید:
http://www.hrw.org/en/middle-eastn-africa/iran

برای کسب اطلاعات بیشتر، لطفاً با افراد زیر تماس بگیرید:

در نیویورک، سارا لی ویتسون (به زبان انگلیسی):
تلفن 7342-213-718-1+ یا ایمیل: .(JavaScript must be enabled to view this email address) ؛ یا توئیتر Twitter: @sarahleah1

در واشنگتن دی سی، اریک گلداشتاین  (به زبان‎ انگلیسی):
تلفن همراه 4736-519-917- 1+  یا ایمیل: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
یا توئیتر Twitter: @goldsteinricky

در واشنگتن دی سی، احمد بن شمسی (به زبان‏های ‏انگلیسی، فرانسوی، و عربی):
تلفن همراه 7973-343-929-1+ یا ایمیل : .(JavaScript must be enabled to view this email address)
توئیتر Twitter: @AhmedBenchemsi
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.