دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - Monday 17 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شورای نگهبان صلاحیت اصلاح‌طلبان را تایید نکرد

چه کسانی ردصلاحیت‌ شده‌اند؟

از حوزه تهران علی مطهری، محمدجواد حق‌شناس، محسن هاشمی، فاطمه هاشمی، محمود میرلوحی، محمد صوفی، رسول منتجب‌نیا، محسن رهامی، فاطمه مقیمی، عباس علیخانی از ردصلاحیت‌‌شدگان انتخابات دهم مجلس هستند. همه نامزدهای حزب اعتماد ملی از جمله ابوالفضل شکوری، سمیه طهماسبی، نصرت‌الله تاجیک نیز از رد صلاحیت شدگان هستند. از حوزه انتخابیه خراسان رضوی و مشهد، همه چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله غلامرضا انصاری عضو فعلی شورای شهر تهران، ابراهیم اصغرزاده نماینده پیشین مجلس و سیدحسن رسولی استاندار پیشین خراسان تایید صلاحیت نشدند. در بسیاری از حوزه‌های انتخابی حتی یک نامزده اصلاح طلب تایید شده برای رقابت وجود ندارد.

iran-emrooz.net | Sun, 17.01.2016, 7:58

برخی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب‌ در گفت‌وگوهایی جداگانه با ایلنا در رابطه وضعیت تائید یا رد صلاحیت خود از سوی هیات‌های نظارت شورای نگهبان خبر دادند.

تا روز گذشته اخباری از استان‌های مختلف همچون استان آذربایجان شرقی یا استان فارس رسید که این اخبار تایید نشده بودند، اما با پایان مهلت بررسی‌ها، این اخبار به صورت تایید شده در اختیار ایلنا قرار گرفت که اسامی چهره‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب و اصولگرایی که در گفت‌وگو با ایلنا از تایید یا عدم تایید خود در هیات‌های اجرایی خبر دار شده بودند٬ به شرح ذیل است:

اسامی رد صلاحیت‌ شده‌ها

داریوش قنبری از استان ایلام، خبر رد صلاحیت خود توسط هیات نظارت را به ایلنا داد و گفت: اصلاح‌طلبان ایلام اکثرا رد صلاحیت شده‌اند و بنا بر این است که اعتراض خود را تحویل دهیم.

ابراهیم جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری که از حوزه انتخابیه استان کرمان ثبت‌نام کرده بود، نیز از جمله چهره‌هایی است که رد صلاحیت شده است.

همچنین از حوزه تهران علی مطهری، محمدجواد حق‌شناس، محسن هاشمی، فاطمه هاشمی، محمود میرلوحی، محمد صوفی، رسول منتجب‌نیا، محسن رهامی، فاطمه مقیمی، عباس علیخانی از ردصلاحیت‌‌شدگان انتخابات دهم مجلس هستند.

بر اساس گفته‌های اعضای حزب اعتماد ملی به ایلنا، همه نامزدهای این حزب در لیست ردصلاحیت شده‌ها از سوی هیات‌های نظارت هستند که بر این اساس ابوالفضل شکوری، سمیه طهماسبی، نصرت‌الله تاجیک نیز از رد صلاحیت شدگان هستند.

از حوزه انتخابیه خراسان رضوی و مشهد، همه چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله غلامرضا انصاری عضو فعلی شورای شهر تهران، ابراهیم اصغرزاده نماینده پیشین مجلس و سیدحسن رسولی استاندار پیشین خراسان تایید صلاحیت نشدند.

در حوزه انتخابیه کرمانشاه نیز سهراب دل‌انگیزان عضو شورای کرمانشاه کارگزاران، شهاب از بنیاد باران کرمانشاه، جهانبخش امینی، موسوی اجاق، مصطفی محمدی، رئوف قادری از نمایندگان ادوار از دیگر نامزدهای رد صلاحیت شده در انتخابات کرمانشاه هستند.

صید ستار عزیزی و صید احمد عزیزی، قدرت احمدیان، مرضیه نظری نیا و علی ططری از دیگر چهره‌های رد صلاحیت شده در کرمانشاه هستند.

حیدری‌طیب نماینده فعلی کرمانشاه، منوچهری نماینده اورامانات، فتح الله حسینی نماینده قصر شیرین و سرپل، حجت الله دمیاد استاندار احمدی‌نژاد و نادر نوروزی ریس ستاد قالیباف نیز از جمله چهره‌های اصولگرایی هستند که صلاحیتشان برای انتخابات مجلس رد شده است.

از حوزه انتخابیه بوشهر نیز صلاحیت محمد دادفر نماینده پیشین مجلس ششم برای ورود به مجلس دهم تایید نشد.

چند خبر دیگر از رد صلاحیت‌ها:

* حدود ۵۰ نماینده مجلس فعلی رد صلاحیت شدند.

* فاطمه هاشمی: محسن هاشمی انصراف نداده است؛ رد صلاحیتم را تلفنی اعلام کردند.

* استاندار تهران: انتظار این تعداد رد صلاحیت ها نداشتیم. تصور می‌کردم شمار رد صلاحیت‌ها رقم متعادل‌تری باشد انتظار این تعداد رد صلاحیت‌ها را توسط هیات‌های نظارت بر انتخابات نداشتیم.

* حسین مرعشی، رئیس کارگروه استان‌های شورای عالی سیاستگذاری اصلا‌ح‌طلبان: «در خیلی از حوزه‌ها حتی یک کاندید برای ما باقی نمانده است. شورای نگهیان با رد صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت طیف گسترده از نامزدهای اصلاح‌طلب آنها از دور رقابت‌ها خارج کرده است.

* رد صلاحیت همه کاندیداهای حزب اعتماد ملی از حوزه انتخابی تهران ری اسلامشهر شمیرانات و پردیس.

* مرتضی اشراقی نوه آیت‌الله خمینی برای انتخابات مجلس رد صلاحیت شد.

* در بسیاری از حوزه‌های انتخابی حتی یک نامزده اصلاح طلب تایید شده برای رقابت وجود ندارد.

* محمدجواد حق شناس (عضو حزب اعتماد ملی): نپرسید چه کسانی رد صلاحیت شدند، بپرسید چه کسانی تایید شده‌اند!

* استاندار تهران: باید کسی وجود داشته باشد که مردم به او رای دهند!

* گفته می‌شود  عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان استاندار خوزستان به دلیل رد صلاحیت‌های گسترده در این استان استعفا داده است.

* سخنگوی مستعفی شورای نگهبان: سلایق من و آیت‌الله جنتی یکی نیست.

***

اسامی تعدادی از نمایندگان فعلی ردصلاحیت شده در انتخابات مجلس

تعدادی از نمایندگان فعلی مجلس طبق نظر هیات های نظارت بر انتخابات بر استان های مختلف ردصلاحیت شده و یا اینکه صلاحیت آنها احراز نشده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، هیات نظارت بر انتخابات در استان های مختلف با هماهنگی هیات نظارت مرکزی اسامی کاندیداهای تایید صلاحیت نشده را به فرمانداری ها اعلام کرده است و فرمانداری ها نیز این موضوع را به کاندیداها ابلاغ کرده اند.

در بین اسامی کاندیداهای رد صلاحیت و یا عدم احراز صلاحیت نشده نام هایی از نمایندگان فعلی مجلس نیز به چشم می خورد که برخی از این افراد در گفت وگویی با ایسنا عدم تایید صلاحیتشان توسط هیات مرکزی نظارت بر انتخابات را اعلام کردند که این اسامی به شرح زیر است:

- محمد بیاتیان نماینده بیجار
- غلامعلی جعفرزاده نماینده رشت
- سالار مرادی نماینده سنندج
- نعمت الله منوچهری نماینده پاوه
- مجید منصوری نماینده لنجان
- صفر نعیمی رز نماینده آستارا
- سیدهادی حسینی نماینده قائمشهر
- کمال الدین پیرموذن نماینده اردبیل
- محمدسعید انصاری نماینده آبادان
- جواد سعدون زاده نماینده آبادان
- شمس الله بهمئی نماینده رامهرمز
- عبدالله تمیمی نماینده شادگان
- جواد هروی نماینده قائنات
- محمدباقر شریعتی نماینده بهبهان
- محمدمهدی پورفاطمی نماینده دشتی و تنگستان
- ارسلان فتحی پور نماینده کلیبر
- علی مطهری نماینده تهران
- حمید رسایی نماینده تهران
- احمد شوهانی نماینده ایلام
- حجت الله درویش پور نماینده ایذه و باغ ملک
- مهدی موسوی نژاد نماینده دشستان
- محمد دامادی نماینده ساری

طبق قانون این افراد سه روز فرصت اعتراض به شورای نگهبان دارند و شورای نگهبان نیز بررسی‌هایش را در روز ۲۷ بهمن اعلام می‌کند و از روز ۲۹ بهمن تبلیغات رسمی انتخابات آغاز می شود.

***

ردصلاحیت‌ شده‌ها چه کسانی هستند؟

برخی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب‌ در گفت‌وگوهایی جداگانه با ایلنا از وضعیت تائید یا رد صلاحیت خود از سوی هیات‌های نظارت شورای نگهبان خبر دادند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، تا روز گذشته اخباری از استان‌های مختلف همچون استان آذربایجان شرقی یا استان فارس رسید که این اخبار تایید نشده بودند، اما با پایان مهلت بررسی‌ها، این اخبار به صورت تایید شده در اختیار ایلنا قرار گرفت که اسامی چهره‌ها و شخصیت‌های اصلاح‌طلب و اصولگرایی که در گفت‌وگو با ایلنا از تایید یا عدم تایید خود در هیات‌های اجرایی خبر دار شده بودند٬ به شرح ذیل است:

ایلام
داریوش قنبری از استان ایلام، خبر رد صلاحیت خود توسط هیات نظارت را به ایلنا داد و گفت: اصلاح‌طلبان ایلام اکثرا رد صلاحیت شده‌اند و بنا بر این است که اعتراض خود را تحویل دهیم.

از سویی دیگر احمد شوهانی نمایندهٔ دورهٔ نهم مجلس شورای اسلامی نیز رد صلاحیت شده است.

کرمان
ابراهیم جهانگیری برادر اسحاق جهانگیری که از حوزه انتخابیه استان کرمان ثبت‌نام کرده بود، نیز از جمله چهره‌هایی است که رد صلاحیت شده است.

طبق خبرهای دریافتی محمدعلی کریمی از مدیران دولت اصلاحات، محمد فرشاد، مهدی سیاوشی و علی کمساری، جز کسانی هستند که یا صلاحیت آنها احراز نشده یا رد صلاحیت شده‌اند.

تهران
همچنین از حوزه تهران محمدجواد حق‌شناس، محسن هاشمی، فاطمه هاشمی، محمود میرلوحی، محمد صوفی، حجت‌الاسلام رسول منتجب‌نیا، حجت‌الاسلام محسن رهامی، فاطمه مقیمی، عباس علیخانی از ردصلاحیت‌‌شدگان انتخابات دهم مجلس هستند.

بر اساس گفته‌های اعضای حزب اعتماد ملی به ایلنا، همه نامزدهای این حزب در لیست ردصلاحیت شده‌ها از سوی هیات‌های نظارت هستند که بر این اساس ابوالفضل شکوری، سمیه طهماسبی، نصرت‌الله تاجیک نیز از رد صلاحیت شدگان هستند.

از سویی دیگر یک منبع آگاه به ایلنا خبر داد که صلاحیت آقایان محسن مهرعلیزاده، علی مطهری و الیاس حضرتی نیز در هیئت نظارت رد شده است.

همچنین محمدعلی وکیلی مدیر مسئول روزنامه ابتکار، فاطمه راکعی دبیر جمعیت زنان مسلمان نواندیش از کسانی هستند که صلاحیت آنها تایید نشده است.

نام مرتضی اشراقی نوه آیت‌الله خمینی که از حوزه تهران ثبت‌نام کرده بود، در میان کسانی است که صلاحیت آنها احراز نشده است.

همچنین نام مجید فراهانی دبیر کل حزب ندای ایرانیان از دیگر رد صلاحیت شدگان انتخابات مجلس دهم است.

از دیگرسو، مرجان کاووسی، حسن رنجبر، مصطفی کرمی، جمشید گراوند، مریم پورآوا و محسن ابراهیمی نامزدهای حزب اراده ملت در تهران ردصلاحیت شدند.

خراسان رضوی
از حوزه انتخابیه خراسان رضوی و مشهد، همه چهره‌های اصلاح‌طلب از جمله غلامرضا انصاری عضو فعلی شورای شهر تهران، ابراهیم اصغرزاده نماینده پیشین مجلس و سیدحسن رسولی استاندار پیشین خراسان تایید صلاحیت نشدند.

غلامرضا اسدالهی نماینده مردم تربت جام نیز تایید صلاحیت نشده است.

کرمانشاه
در حوزه انتخابیه کرمانشاه نیز سهراب دل‌انگیزان عضو شورای کرمانشاه کارگزاران، شهاب تجری از بنیاد باران کرمانشاه، جهانبخش امینی، موسوی اجاق، مصطفی محمدی، رئوف قادری از نمایندگان ادوار از دیگر نامزدهای رد صلاحیت شده هستند.

صید ستار عزیزی و صید احمد عزیزی، قدرت احمدیان، مرضیه نظری‌نیا و علی ططری از دیگر چهره‌های رد صلاحیت شده در کرمانشاه هستند.

حیدری‌طیب نماینده فعلی کرمانشاه، نعمت‌الله منوچهری نماینده اورامانات، فتح‌الله حسینی نماینده قصر شیرین و سرپل، حجت‌الله دمیاد استاندار احمدی‌نژاد و نادر نوروزی ریس ستاد قالیباف نیز از جمله چهره‌های اصولگرایی هستند که صلاحیتشان برای انتخابات مجلس رد شده است.

بوشهر
از حوزه انتخابیه بوشهر نیز صلاحیت محمد دادفر نماینده پیشین مجلس ششم برای ورود به مجلس دهم تایید نشد.

آنچنان که خبرنگار ایلنا در راهروهای مجلس شنیده، ظاهرا نام سید مهدی پورفاطمی و سیدمهدی موسوی‌نژاد نماینده فعلی دو  حوزه انتخابیه تنگستان و دشتستان نیز در میان تایید صلاحیت شده‌ها قرار ندارد.

خراسان جنوبی
در خراسان جنوبی نیز صلاحیت جواد هروی نماینده فعلی قائن احراز نشد. همچنین محمدرضا آقا ابراهیمی عضو ارشد حزب اتحاد ملت رد صلاحیت شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا علی ‌آهنی از مدیران دولت خاتمی، عابدی نماینده مجلس ششم نهبندان و منصور تاجری از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نیز رد صلاحیت شده‌اند.

به این ترتیب حمید آیتی همسر شهیندخت مولاوردی از چهره‌های اصلاح‌طلب منطقه تنها اصلاح‌طلب تایید صلاحیت شده است.

اردبیل
از حوزه انتخابیه اردبیل نیز علی محمد غریبانی نماینده پیشین اردبیل  و استاندار پیشین استان آذربایجان غربی و ولی آذروش، نماینده مجلس ششم رد صلاحیت شده‌اند.

ضمن اینکه کمال‌الدین پیرموذن نماینده فعلی اردبیل نیز تایید صلاحیت نشده است.

از سویی دیگر نام اکبر نیکزاد، از چهره‌های نزدیک به احمدی‌نژاد نیز در میان رد صلاحیت‌شده‌ها دیده می‌شود.

ناصر نصیری فرماندار استعفا کرده پارس‌آباد مغان و نماینده سابق گرمی نیز برای انتخابات مجلس دهم رد صلاحیت شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا نام حبیب برومند بیله‌سوار و پارس‌آباد مغان نیز در میان نمایندگان تایید صلاحیت نشده دیده می‌شود.

آذربایجان شرقی
شکور اکبر‌نژاد و اکبر اعلمی، نمایندگان سابق تبریز در مجلس شورای اسلامی و مصطفی مولوی رئیس ستاد میرحسین موسوی در انتخابات سال ۸۸ در تبریز مهم‌ترین چهره‌هایی هستند که صلاحیت آنان برای انتخابات مجلس آتی تایید نشده است.

بر اساس شنیده‌های راهروهای مجلس مهناز بهمنی، نماینده سراب و ارسلان فتحی پور و میرهادی قره‌سید نماینده تبریز نیز در این مرحله تایید صلاحیت نشده اند.

محمد پورحسن عضو ارشد حزب اتحاد ملت، سونیا اندیش، منیژه موسوی، نازیلا آصفی و زهرا ساعی از زنان اصلاح‌طلب استان و  بهرام سرمست و مصطفی تیزکار نیز رد صلاحیت شده‌اند.

مازندران
از حوزه انتخابیه ساری محمد دامادی نماینده فعلی ساری در مجلس، یوسف‌ نژاد معاون مستعفی وزیر اقتصاد و امور دارایی و از چهره‌های اصلاح‌طلب و همچنین سید رمضان شجاعی کیاسری دیگر نماینده ساری در مجلس رد صلاحیت شده‌اند.

همچنین عبدالله حسینی چهره شاخص انتخابات مجلس  و از چهره‌های محبوب و نزدیک به دولت در آمل رد صلاحیت شده است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا نام مقداد نجف‌نژاد نماینده فعلی بابلسر و عضو هیئت مدیره استقلال در میان تایید صلاحیت شده‌ها دیده نمی‌شود و صلاحیت سیدهادی حسینی نماینده قائم شهر نیز به دلیل عدم التزام به اسلام رد شده‌است.

گیلان
از حوزه انتخابیه رشت نیز غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی و حسن تامینی لیچانی نمایندگان فعلی رشت ردصلاحیت شده‌اند. همچنین در راهروی مجلس شنیده می‌شود صفر نعیمی رز نماینده فعلی آستارا در مجلس نیز رد صلاحیت شده است.

همدان
از  استان همدان خبر می‌رسد بسیاری از چهره‌های اصلاح‌طلب و نزدیک به دولت روحانی رد صلاحیت شده‌اند. اسامی آقایان علی حسینی نماینده مجلس ششم نهاوند، محمد کاظمی نماینده مجلس ششم ملایر و داستان سابق تهران، فاضل شهبازی، استاندار کردستان در دولت احمدی‌نژاد و حیدریان عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی پزشکان. افخمی عضو ارشد حزب اتحاد ملت همدان در میان رد صلاحیت شده‌های استان همدان دیده می‌شود.

نام احمد رهبری نماینده سابق همدان و فردین روزبهانی عضو حزب اتحاد ملت از ملایر نیز در میان رد صلاحیت شده‌های انتخابات دیده می‌شود.

فارس
به گزارش خبرنگار ایلنا حجت الاسلام سیدرضی حسینی المدنی نماینده اصلاح‌طلب دوره سوم مجلس شورای اسلامی در لامرد و مُهر و قاسم مقیمی پزشک و فعال سیاسی اصلاح‌طلب هم رد صلاحیت شدند و همچنین سیدمحسن علوی فرزند ارشد وزیر اطلاعات دولت تدبیر و امید و  محمد باقر عامری نیا و بهرام طاهری و نیز عدم احراز صلاحیت شده‌اند.

همچنین علیرضا فیروزی، محمود رضایی، حجت‌الله شرفی، غلامحسین بردبار، محمود حسن‌پور، مجتبی روستا- بهاره مجیدی و رامین حسینی از چهره‌های اصلاح‌طلب در استان فارس هستند که رد صلاحیت شده‌اند.

اصفهان
به گزارش خبرنگار ایلنا در اصفهان نیز تا این لحظه هیچ خبر موثقی از تایید چهره‌های اصلاح‌طلب منتشر نشده است.

همچنین بر اساس اخبار گرفته شده توسط خبرنگار ایلنا، تمامی نامزدهای اصلاح‌طلب نجف آباد رد صلاحیت شدند.

فتح اله معین، استاندار سابق خوزستان و عضو فعلی شورای شهر اصفهان، حسن مختاری، مهدی حرّی، علی محمد ایزدی و فتح‌الله غیور گزینه‌های اولیه برای قرار گرفتن در لیست اصلاح‌طلبان نجف آباد بودند.

به این ترتیب از ۵۰ نفر کاندیدا‌ها. نجف آباد و تیران و کرون فقط ۸ نفر تایید شدند، مضاف بر اینکه کلیه اصلاح‌طلبان سمیرم هم رد صلاحیت شده‌اند.

علی اکبرابرقویی نژاد، قدرت الله نوروزی فرماندار اسبق اصفهان، علی یارمحمدیان عضو حزب اتحاد ملت، مرتضی مبلغ معاون وزیر کشور دولت خاتمی، محمد آقایی عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان اصفهان، نسرین صحراییان همسر شهید و کمال جلال الدینی عضو ارشد اتحاد ملت نیز رد صلاحیت شده‌اند.

همچنین به گزارش خبرنگار ایلنا، خبر عدم احراز صلاحیت مجید منصوری بیدکانی نماینده فعلی لنجان در مجلس و محمد فیروزی نماینده مردم نطنز نیز در راهروهای پارلمان شنیده می‌شد.

محسن صرامی فروشانی نماینده فعلی خمینی‌شهر و احمد بخشایش اردستانی نماینده فعلی اردستان نیز رد صلاحیت شده‌اند.

کردستان
در راهروهای مجلس شنیده می‌شود که حامد قادرمزی نماینده فعلی قروه و سالار مرادی نماینده سنندج و امید کریمیان نماینده مریوان در مجلس شورای اسلامی نیز در میان رد صلاحیت‌شده‌های انتخابات قرار دارند.

آذربایجان غربی
به گزارش ایلنا، ظاهرا نام محمدقسیم عثمانی نماینده فعلی بوکان در میان تایید صلاحیت شده‌ها قرار ندارد.

قم
به گزارش خبرنگار ایلنا در قم، صلاحیت محمدرضا اسماعیلی مقدم و صحفی از چهره‌های اصلی اصلاح‌طبان قم نیز رد شده است.

خوزستان
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، در راهروهای مجلس شنیده می‌شود جواد سعدون زاده نماینده فعلی آبادان  و محمدباقر شریعتی  نماینده فعلی بهبهان و حجت‌الله درویش‌پور نماینده ایذه در مجلس شورای اسلامی نیز در میان رد صلاحیت‌شده‌های انتخابات قرار دارند.

برخی منابع از رد صلاحیت ولی‌الله شجاع‌پوریان نماینده سابق بهبهان و عضو شورای شهر تهران در انتخابات اهواز خبر می‌دهند.

چهارمحال و بختیاری
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا صلاحیت جلیلی سرقلعه نماینده لردگان نیز رد صلاحیت شده است.

گلستان
به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا محمد جواد نظری مهر  نماینده فعلی بندرگز و بندرترکمن و عبدالکریم رجبی نماینده مینودشت نیز رد صلاحیت شده‌اند.

زنجان
از استان زنجان، احمد حکیمی‌پور عضو کنونی شورای شهر تهران از چهره‌های رد صلاحیت‌شده برای انتخابات مجلس دهم است.

مرکزی
در استان مرکزی صلاحیت علی یوسفی رییس ستاد میرحسین موسوی در استان مرکزی و مشاور استاندار احراز نشد.

جعفر صفری مشاور استاندار، مرتضی سورانه، اسماعیل نادری از حوزه شازند، بهمن اخوان و همچنین دانش منفرد نمایندگان ادوار، رد صلاحیت شدند.

***

سوال تاج‌زاده درباره رانت خواری سیاسی مدعیان اصولگرایی

با اعلام نظر شورای نگهبان در رابطه با کاندیداها، تکلیف چند مسئله باید روشن شود:

* یکی این که چقدر حرف های رهبر جدی بوده و راه را برای حضور همه سلیقه ها در انتخابات گشوده است؟

* دوم این که عملکرد ایشان چقدر مطابق با اظهارات سردار مشفق است زمانی که انتخابات دور هشتم را مهندسی می کردند؟

* سوم این که اصول گراها چقدر حاضرند روش رانت خواری ناشی از حذف رقیب و یک اسبه شدن مسابقه را برتابند و یا چقدر به این روش اعتراض می‌کنند؟

* چهارم این که صدا و سیما اجازه نقد عملکرد هیأت های نظارت را می دهد یا این هم تبدیل می شود به خط قرمز و تنها اجازه حمایت یک طرفه از بگیر و ببندها داده می‌شود؟
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.