چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

انتشار گزارش آمانو و اعلام لغو تحریم‌ها در ساعات آینده

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران صبح روز شنبه در راس هیات مذاکره کننده هسته‌ای ایرانی برای حضور در مراسم قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام راهی وین شد. قرار است مراسم پایانی و اعلام اجرایی شدن برجام در مقر سازمان ملل در وین برگزار شود. بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در تهران و مراکز هسته‌ای ایران در آخرین مراحل از راستی‌آزمایی هستند و ممکن است روز اجرای برجام به یکشنبه منتقل شود.

iran-emrooz.net | Sat, 16.01.2016, 7:59

شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۴

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران صبح روز شنبه در راس هیات مذاکره کننده هسته‌ای ایرانی برای حضور در مراسم قرائت بیانیه مشترک اجرای برجام راهی وین شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایسنا به وین، مذاکرات هسته‌ای در دولت یازدهم بعد از سه سال به خوان آخر خود رسیده است. قطاری که در ۱۴ سال گذشته در ایستگاه‌های پایانی و آغازین مسافران و هدایت کنندگان متفاوتی را به خود دیده است.

محمد جواد ظریف به همراه علی اکبر صالحی و معاونانشان برای شرکت در کنفرانس مطبوعاتی با حضور فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده۱+۵ که قرار است دیگر وزیران خارجه کشورهای گروه۱+۵ در آن شرکت داشته باشند به وین سفر کرد. قرار است در این کنفرانس مطبوعاتی بیانیه مشترک ایران و۱+۵ در رابطه با اجرای برجام از سوی ظریف و موگرینی قرائت شود.

بر اساس اطلاع خبرنگار ایسنا، منابع خبری نزدیک به هیات مذاکره‌کننده ایران اعلام کرده‌اند که به احتمال قوی روز شنبه ۲۶ دی ماه روز اجرای برجام خواهد بود. در عین حال با توجه به اقدامات آژانس و برخی مذاکرات فنی باقی‌مانده که هم‌چنان در وین در جریان است روز یکشنبه نیز از پیش‌بینی‌ها برای روز اجرای برجام خارج نیست.

قرار است مراسم پایانی و اعلام اجرایی شدن برجام در مقر سازمان ملل در وین برگزار شود.

بنابر این گزارش، هیات مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان روز شنبه در حالی راهی وین می‌شود که هیات‌های کارشناسی ایران و ۱+۵ ساعات پایانی جمعه شب هم‌چنان در حال رایزنی و گفت‌وگو هستند. در همین حال بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز در تهران و مراکز هسته‌ای ایران در آخرین مراحل از بازراستی‌آزمایی قرار دارند و گزارش راستی‌آزمایی آژانس از اقدامات هسته‌ای ایران طبق برجام را آماده می‌کنند.

بر اساس گزارش رسانه‌های ایرانی و خارجی قرار بود گزارش مذکور تا پایان روز جمعه از سوی آژانس به طور همزمان در اختیار شورای حکام و شورای امنیت قرار گیرد و بعد از آن منوط به تایید اجرای اقدامات هسته ای ایران از سوی آژانس، کشورهای ۱+۵ اقدام به لغو و توقف عملی تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران می‌کنند و به این ترتیب برجام برای یک دوره هشت الی ده ساله کلید خواهد خورد. در عین حال گزارش آژانس به دلایل نامعلوم روز جمعه منتشر نشد و در حال حاضر به روز شنبه موکول شده است.

منابع نزدیک به آژانس از هر گونه اظهارنظر دقیق درباره زمان انتشار این گزارش خودداری می‌کنند.

به گزارش ایسنا، با اعلام پایان یافتن اقدامات هسته ای ایران همه چیز برای اجرا شدن برجام فراهم شده است. بعد از بیست و هشت ماه مذاکرات هسته ای که در دو مرحله اولیه و نهایی پیگیری شد به دقایق پایانی خود نزدیک می شود. ایران و ۱+۵ پس از توافق هسته‌ای ۲۳ تیرماه سال جاری و پس از آنکه روزهای مهم “توافق”، “تصویب” را پشت سر گذاشتیم حالا نوبت به روز “اجرا” رسیده است.

در روز اجرای برجام تمامی تحریم‌های یک جانبه و همه جانبه اروپا و آمریکا و نیز تحریم‌های بین‌المللی شورای امنیت علیه ایران لغو یا متوقف خواهد شد. تحریم‌ها علیه ایران بر اساس ضمیمه ۲ برجام از سوی اروپا لغو و از سوی آمریکا متوقف خواهد شد.

بر اساس برجام تحریم‌هایی که از سوی اتحادیه اروپا از روز اجرا لغو می‌شود به شرح زیر است: نقل و انتقالات مالی بین اشخاص و نهادهای اروپایی – فعالیت‌های بانکی - ارایه خدمات بیمه و بیمه اتکایی - ارایه خدمات پیام رسانی مالی (از جمله سوئیفت) - حمایت مالی از تجارت با ایران - تعهد به پرداخت وام‌های بلاعوض - خدمات مالی و وام‌های ترجیحی به دولت ایران - معاملات راجع به اوراق مشارکت دولت ایران و اوراق تضمین شده توسط دولت - واردات و حمل نفت، فراورده‌های نفتی، گاز و فراورده‌های پتروشیمی ایرانی، صادرات تجهیزات با تکنولوژی کلیدی برای بخش‌های نفت و گاز و پتروشیمی - سرمایه گذاری در حوزه‌های نفت و گاز و پتروشیمی - صادرات تجهیزات و تکنولوژی‌های کلیدی صنابع دریایی - طراحی و ساخت کشتی‌های باری - ارایه خدمات پرچم و تعیین وضعیت - دسترسی به فرودگاه‌های اتحادیه اروپا برای هواپیماهای باری ایرانی - صادرات طلا، فلزات گرانبها و الماس - تحویل مسکوکات و اسکناس ایرانی - صادرات گرافیت، فلزات خام و نیمه ساخته مانند آلومینیوم و فولاد و صادرات نرم‌افزار برای یکپارچه سازی فرایندهای صنعتی و لغو فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادها که در ضمیمه ۲ برجام آمده است.

در همین چارچوب ایالات متحده آمریکا منطبق با برجام تحریم های اعمال شده از سوی این کشور درباره ایران را با اجرایی شدن برجام متوقف می کند. سرفصل تحریم هایی که اجرای آنها متوقف می‌شود عبارت است از: معاملات مالی و بانکی با بانک‌ها و موسسات مالی ایرانی مشخص شده در پیوست ۲- معاملات با دولت ایران- ارائه اسکناس دلار آمریکایی به دولت ایران - محدودیت‌های تجارت دوجانبه بر درآمدهای ایران در خارج از کشور شامل محدودیت‌ها بر نقل و انتقال درآمدها - خرید، پذیره نویسی یا تسهیل معاملات راجع به دیون حاکمیتی ایران شامل اوراق قرضه دولتی - خدمات پیام‌رسانی مالی به بانک مرکزی ایران و موسسات مالی ایرانی به نحو مندرج در الحاقیه شماره ۳ پیوست ۲ - خدمات بیمه‌ای یا بیمه اتکائی - (توقف) تلاش برای کاهش فروش نفت ایران - سرمایه گذاری شامل مشارکت در سرمایه گذاری‌های مشترک، کالا، خدمات، اطلاعات، فناوری و دانش و کمک فنی برای بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی - خرید، تحصیل، فروش، حمل و نقل یا بازاریابی نفت، محصولات پتروشیمی یا گاز طبیعی از ایران - صادرات، فروش یا عرضه فراورده‌های نفتی تصفیه شده و فراورده‌های پتروشیمی به ایران - معاملات در حوزه انرژی ایران - معاملات با بخش‌های کشتیرانی و کشتی سازی و عاملان بنادر ایران - خرید و فروش طلا و سایر فلزات گرانبها - خرید و فروش گرافیت، فلزات خام یا نیمه ساخته مانند آلومینیوم، فولاد، زغال سنگ و نرم افزار برای یکپارچه سازی فرآیندهای صنعتی - فروش، عرضه یا انتقال کالاها و خدمات مورد استفاده در ارتباط با بخش خودروسازی ایران - تحریم‌های راجع به خدمات تبعی در مورد هریک از گروه‌های فوق - برداشتن نام افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی به شرح مندرج در الحاقیه ۳ پیوست ۲ از فهرست SDN؛ یا لیست اشخاص تحریمی غیر SDN - لغو دستورات اجرایی ۱۳۵۷۴، ۱۳۵۹۰، ۱۳۶۲۲، و ۱۳۶۴۵ و بخش های ۵ تا ۷ و ۱۵ دستورالعمل اجرایی ۱۳۶۲۸.

به گزارش ایسنا، تحریم‌های گسترده بین‌المللی، چند جانبه، یک جانبه و ملی در نه سال گذشته بعد از حدود دو سال مذاکره مستمر ضمن حفظ حقوق هسته‌ای کشور قرار است برداشته شود تا زنجیرها از پای اقتصاد و زندگی مردم برداشته شود؛ تحریم‌هایی که در ۶ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متبلور شد. در اثر تحریم‌هایی که در این سال های اخیر علیه ایران وضع شد، اقتصاد ایران لطمات و هزینه‌های فراوانی را متحمل شد و در مقابل برخی کشورهای همسایه از این وضعیت ایران نهایت استفاده را کردند.

از دیگر مهم ترین اثرات توافق هسته‌ای خارج شدن ایران از بند ۷ منشور سازمان ملل متحد است که در تاریخ روابط و حقوق بین‌الملل یا با جنگ و کودتا این هدف به دست آمده یا تغییر رژیم‌ها. اما در تاریخ حقوق بین‌الملل تجربه ایران نخستین موردی است که یک کشور بدون درگیری نظامی، جنگ، مداخله نظامی یا تغییر رژیم و تنها در پرتو مذاکرات حقوقی، سیاسی و فنی توانسته خود را از فصل ۷ منشور سازمان ملل خارج سازد.

به گفته بسیاری از کارشناسان مذاکرات هسته‌ای ایران و ۵+۱ هرچند صرفا در حوزه هسته ای و حل و فصل این موضوع بود اما تاثیر آن تنها در این بخش خلاصه نمی شد بلکه نتایج و آثار آن توانست پارادایم مطرح در عرصه روابط بین‌الملل در حوزه مذاکرات استراتژیک و بین‌المللی (مواجهه یک کشور جهان سوم با قدرت‌های جهانی) را تغییر دهد. علاوه بر این آثار این مذاکرات در حل و فصل مسایل منطقه به ویژه در بحران سوریه قابل کتمان نیست و می تواند در آینده نزدیک این روند در صورت قوام یافتن، شرایط استراتژیک در منطقه را بر هم زند.

حسن روحانی اولین مسوول رسیدگی به پرونده هسته‌ای ایران در اوایل دهه ۸۰ بود و بعد از بیش از یک دهه دوباره قرعه به نام وی خورد. اما این بار در کسوت رییس جمهور نه یک مقام امنیتی. هر چند روحانی سال های ۹۲ تا ۹۴ آن روحانی سال های ۸۲ تا ۸۴ نیست اما او بعد از ۱۴ سال با همان گام های آرام و حساب شده که روزی در مقام دبیری شورای عالی امنیت ملی مسوولیت پرونده هسته ای را پذیرفت طی سه سال گذشته برای پایان دادن به بحران ساختگی هسته ای گام برداشت. او با تمام فراز و نشیب های داخلی و بین المللی و انتقادهای داخلی به مراتب شدیدتر از گذشته از سد یکی از مهم ترین پرونده های بین المللی ایران بعد از انقلاب عبور کرد.


دیدار ظریف و موگرینی در وین / شنبه ۱۶ ژانویه ۲۰۱۶

ظریف: تحریم‌ها امروز لغو خواهد شد

وزیر خارجه ایران گفت: معتقدیم برجام انجام می شود و پیش می‌رود و از فرصت‌های اقتصادی و دیپلماسی آن استفاده خواهد شد.

به گزارش  ایسنا، محمد جواد ظریف صبح روز شنبه در بدو ورود به وین در پاسخ به این پرسش که برداشته شدن تحریم‌ها چقدر بعد از روز اجرا تضمین شده است گفت: کسانی هستند که همیشه صلح را تهدید موجودیت‌شان می دانند و اینها همیشه مخالف بوده و به این مخالفتشان ادامه خواهند داد

او گفت: امروز روز خوبی برای مردم ایران است و تحریم‌ها امروز لغو خواهد شد.

وی افزود: همچنین امروز روز خوبی برای منطقه است. منطقه ما از سایه یک درگیری بی مورد که می توانست نگرانی ایجاد کند با برجام رها شده و می تواند بدون غبارهای خطرناک که به دلیل تبلیغات منفی علیه برنامه هسته ای شکل گرفته حرکت صلح طلبانه ایجاد کند.

وزیر خارجه ایران گفت: امروز یک روز خوب برای دنیاست چراکه ثابت شده مشکلات مهم را می توانیم از طریق دیپلماسی حل کنیم نه تهدید و فشار و قطعا از این جهت امروز روز مهمی است.

وزیر امور خارجه گفت: امروز علاوه بر اعلام اجرای برجام گفت و گو هایی هم با آمانو ،کری و موگرینی خواهم داشت.

وزیر امور خارجه گفت: امروز با ارائه گزارش مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی برجام اجرایی خواهد شد و پس از آن یک بیانیه مشترکی برای اعلام شروع برجام منتشر می شود. گزارش مدیر کل برجام را اجرایی خواهد کرد اما برای اعلام اهمیت این واقعه بیانیه ای هم خوانده خواهد شد.

وی درباره برنامه های امروز خود گفت: دیدار با مدیر کل آژانس را دارم اعلام اجرای برجام و دیدار های دو جانبه با خانم موگرینی و احتمالا با سایر وزرای خارجه از جمله آقای کری دیدار خواهیم داشت.

ظریف گفت: این ملاقاتها برای اطمینان از اجرای صحیح برجام است مخصوصا با توجه به اقدامات وسیعی که آمریکا‌یی‌ها اعلام کردند انجام داده اند.

وی در پاسخ به این که بعد از اجرای برجام ایران چه اهداف و اقداماتی را در منطقه دنبال می‌کند گفت: بعد از اجرای برجام زمینه خوبی ایجاد می شود برای همکاری گسترده تر در منطقه برای خطر عمده ای که منطقه ما را تهدید می‌کند و آن هم خطر تروریست و افراط گرایی است. ما این آمادگی را داریم و امیدواریم که سایر همسایگان ما در منطقه و جامعه بین الملل برای مبارزه با این معضل همکاری را داشته باشند .

وزیر خارجه در پاسخ به این پرسش که فکر می‌کنید برجام تا پایان زمان خود با موفقیت اجرا شود؟ گقت: تاکید داریم منفعت همه در این است برجام کاملا اجرایی شود و همه به آن متعهد باشند البته روش ما بر احراز و رصد کردن نحوه پایبندی سایر کشورها است اما عقل حکم می کند کشورهایی که مدت زیادی را صرف این سند کردند با اقدامات نسنجیده باعث نشوند نتیجه مذاکرات به هدر رود.


وزارت خارجه آمریکا: اصلی‌ترین تعهد ما رفع تحریم‌هاست

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که یکی از دلایل سفر جان کری به لندن دیدار با همتای عربستانی‌اش و گفت‌وگوی با وی درباره تنش‌های اخیر ریاض با تهران بوده است.

به گزارش ایسنا، جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری روز جمعه خود در پاسخ به سوالی درباره‌ی اینکه آیا ایران تعهداتش را طبق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تکمیل کرده و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش راستی آزمایی خود را در این زمینه روز شنبه ( امروز) ارائه خواهد داد و یا نه؟ گفت: من در جایگاهی نیستم که به طور قطع بگویم آژانس گزارشش را منتشر می‌کند. برای پاسخ به این سوال باید به آژانس رجوع کنید. اما تا آنجایی که می‌دانم ایرانی ها بسیار بسیار تلاش کرده‌اند تا تمام تعهدات خود را تکمیل کنند. هر چند باز هم این وظیفه آژانس است که درباره ی تکمیل راستی آزمایی تعهدات ایران گزارش دهد و خود باید در این باره تصمیم گیری کند.

وی درباره‌ی سفر اخیر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به لندن گفت: وزیر در این سفر با عادل الجبیر همتای عربستانی‌اش و رهبران مختلفی از سراسر جهان دیدار و درباره‌ی موضوعات روز دنیا گفت و گو کرد. هدف کری از دیدار با وزیر امور خارجه عربستان علاوه بر موضوعات بین‌المللی، نقش کنونی در روابط تهران و ریاض بوده است. سوریه نیز یکی از موضوعات دیدارهای کری با مقامات جهان در لندن بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا درباره‌ی اجرای برجام و اتفاقاتی که در آمریکا و در راستای انجام تعهداتش قرار است صورت گیرد، بیان کرد: همزمان اعلام آغاز با اجرای توافق هسته‌ای، ما نیز در آمریکا باید اطلاعیه‌های مرتبط را صادر کنیم و واضح است که اصلی ترین اقدامی که ما باید در روز اجرای برجام انجام دهیم، رفع تحریم‌ها است.

کربی درباره‌ی عادی سازی روابط واشنگتن با تهران پس از اجرای توافق هسته‌ای گفت: ما در حال حاضر روابط دیپلماتیک با ایران نداریم و من هیچ چشم اندازی برای آن در آینده نزدیک نمی‌بینم. ما اکنون درباره‌ی آن صحبت نمی‌کنیم و تمرکز ما روی اجرای توافق است.

وزیران امور خارجه ایران و آمریکا به علاوه فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار است امروز (شنبه) در وین با یکدیگر دیدار و آغاز اجرای برنامه جامع اقدام مشترک را پس از گزارش آژانس در خصوص تکمیل اجرای تعهدات ایران طبق این توافق اعلام کنند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.