پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - Thursday 18 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شرایط حساس اصولگرایان

«علی لاریجانی، محمدباقر قالیباف، علی‌اکبر ولایتی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، محسن رضایی، محمدرضا باهنر و علاءالدین بروجردی از چهره‌های اصولگرای غایب در جمع‌های خصوصی و عمومی این روزهای هم‌جناحی‌های خود هستند. در همایش اصولگرایان با عنوان «بصیرت و تجدید میثاق با ولایت» که روز پنجشنبه در مصلای تهران برگزار شد، آیت‌الله یزدی و مصباح هم غائب بودند. گفته شد آیت‌الله مصباح در مسیر بیمارستان بودند و آیت‌الله یزدی هم وضعیت جسمی‌شان مناسب نبود.»

iran-emrooz.net | Fri, 01.01.2016, 22:56

شرق / مهسا جزینی
مشغله کاری آنها آن‌قدر زیاد است که حتی وقتی نخستین نشست سراسری انتخاباتی اصولگرایان را به روز پنجشنبه می‌اندازند هم، باز برای آمدن فرصت ندارند. مشغله کاری آنها آن‌قدر زیاد است که نه‌تنها در این نشست، بلکه در هیچ‌یک از نشست‌های دو سال گذشته، بر محور وحدت هم، فرصت آمدن نداشته‌اند. (غلامعلی حدادعادل، سخنگوی شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان، در نشست خبری روز چهارشنبه، علت حضورنیافتن برخی چهره‌های اصولگرا در شورای مرکزی را مشغله آنها عنوان کرده بود.) علی لاریجانی، محمدباقر قالیباف، علی‌اکبر ولایتی، علی‌اکبر ناطق‌نوری، محسن رضایی، محمدرضا باهنر و علاءالدین بروجردی از چهره‌های اصولگرای غایب در جمع‌های خصوصی و عمومی این روزهای هم‌جناحی‌های خود هستند. در همایش اصولگرایان با عنوان «بصیرت و تجدید میثاق با ولایت» که روز پنجشنبه در مصلای تهران برگزار شد، آیت‌الله یزدی و مصباح هم غائب بودند. گفته شد آیت‌الله مصباح در مسیر بیمارستان بودند و آیت‌الله یزدی هم وضعیت جسمی‌شان مناسب نبود.

خط‌ونشان‌های اصولگرایانه
اصولگرایان به‌شدت دغدغه نرسیدن به فهرست واحد انتخاباتی را دارند. نگران هستند تجربه انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته دوباره تکرار شود؛ و این نگرانی را می‌توان از هشدارهای پی‌درپی و خط‌ونشان کشیدن‌های صریح سخنرانان همایش اصولگرایی برای هم‌جناحی‌های خود دریافت. هشدارهایی با مضامینی مانند «برخی بی‌خود احساس تکلیف می‌کنند و تصور می‌کنند رأی دارند، درحالی‌که با آمدنشان فقط در زمین رقیب بازی می‌کنند» یا اشاره به «خودبینی» و «سهم‌خواهی» و«ترس از وحدت رقیب».

دوسال‌واندی بعد از ناکامی ائتلاف ۱+۲ در انتخابات ۹۲ و برگزاری چندین همایش و سلسه‌جلسات علنی و غیرعلنی و پادرمیانی بزرگان از جامعتین (جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم) و حتی امضای میثاق‌نامه بر سر پیمان‌نشکستن، هنوز نمی‌دانند بر سر قرار آخر، چه کسی می‌ماند و چه کسانی عهد‌شکنی می‌کنند؟ مشخص است که هم اختلاف زیاد است و هم سهم‌خواهی‌ها بسیار. از اظهرمن‌الشمس‌بودن پاپس‌کشیدن برخی چهره‌های اصلی مانند لاریجانی و فراکسیون رهروان ولایت که بگذریم، از انذار و تبذیرهای حدادعادل و موحدی‌کرمانی و تقوی و حتی سعید حدادیان، در روز همایش مشخص است که مشکل به همین مورد لاریجانی محدود نیست، اما صدایش در نیامده است. مانند شایعه پاپس‌کشیدن جبهه رهروان.

تکثر درون جریان اصولگرایی حالا به ترک‌هایی بدل شده است که هر لحظه می‌تواند شیشه وحدت را بشکند، تاجایی‌که دو روز گذشته شایعه‌ای منتشر شد مبنی بر اینکه محمدرضا باهنر، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری، هشدار داده است در صورت ورود سه عضو مشخص از جبهه پایداری (نبویان، رسایی و کوچک‌زاده) به فهرست نهایی مشترک اصولگرایان برای انتخابات مجلس، جبهه پیروان خط امام و رهبری، از ائتلاف بیرون می‌آید. حضورنیافتن باهنر در همایش روز پنجشنبه هم به این شایعه دامن زد. اگرچه نزدیکان باهنر آن را تکذیب می‌کنند و می‌گویند او آخر هفته با خانواده در مسافرت بوده و قرار است در نشست خبری روز دوشنبه، مواضع خود را تبیین کند. روابط‌عمومی جامعه اسلامی مهندسین هم در همین پیوند تکذیبیه صادر کرده است.

آب پاکی ناطق
دفتر علی‌اکبر ناطق‌نوری، شیخ اصولگرایان هم که مدت‌هاست غایب همیشگی نشست‌های این‌چنینی است، روز گذشته بیانیه‌ای صادر کرد و بر همه گمانه‌زنی‌ها و شایعات فعال‌شدن او در انتخابات خط بطلان کشید. در بیانیه دفتر حجت‌الاسلام ناطق‌نوری آمده: «ایشان همچون دوره‌های مختلف تمامی تلاش خود را بر مشارکت حداکثری ملت شریف ایران و همچنین حضور و رقابت گروه‌های مختلف و متنوع سیاسی که به اصل نظام و ولایت فقیه اعتقاد دارند، معطوف داشته و دارد و از هیچ گروه سیاسی خاصی حمایت نکرده و همکاری ندارند».

اخبار و حواشی این روزها در اردوگاه اصولگرایی زیاد است. برای همین حدادعادل هم در همایش روز پنجشنبه، از حاضران خواست به پیام‌هایی که این روزها در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شود وقعی ننهند. او گفت: «در روزهای اخیر که موضوع شکل‌گیری ائتلاف اصولگرایان به وجود آمد، روزی نبوده که هر شش ساعت یک‌بار خبری که حاکی از اختلاف باشد منتشر نشود و اینکه بگویند وحدت وجود ندارد؛ بنابراین به هر خبری که شنیدید اعتماد نکنید. خبرها از مسیر اصولگرایان منتشر خواهد شد. هم با دوستان و هم با رقیبان‌مان باید اخلاقی رفتار کنیم».

سخنگوی ائتلاف اصولگرایان صبح جمعه؛ یعنی فردای روز همایش، به قم سفر کرد تا هم پیش از خطبه‌های نماز جمعه این شهر سخنرانی کند و هم با آیت‌الله مکارم‌شیرازی گفت‌وگو کند. آن‌گونه که ایسنا گزارش داده حدادعادل در دیدار با آیت‌الله مکارم‌شیرازی ضمن تشریح فضای موجود سیاسی برای انتخابات دهمین دوره مجلس، گزارشی از روند تشکیل ائتلاف اصولگرایان ارائه کرد و آیت‌الله مکارم‌شیرازی نیز با اشاره بر لزوم حفظ وحدت، بر پرهیز جریانات و فعالان سیاسی اصولگرا از اختلاف‌افکنی و سهم‌خواهی گفته: امروز باید همه فعالان سیاسی برای حفظ وحدت فداکاری کنند.

خط‌ونشان حدادیان برای بزرگان اصولگرا
همایش اصولگرایان علاوه بر سخنران‌های خود یک مداح داشت؛ «سعید حدادیان». هشداردادن‌ها هم فقط از سوی آیت‌الله موحدی‌کرمانی، حجت‌الاسلام تقوی و حدادعادل نبود. مداح معروف هم به بزرگان اصولگرا هشدار داد حواسشان را جمع کنند. حدادیان بعد از اینکه مداحی‌اش تمام شد، کمی هم سخنرانی کرد و حین سخنرانی کنایه‌ای هم به برخی از چهره‌های این جناح زد. در بین صحبت‌هایش اشاره به این کرد که برخی ندای «هل من ناصر» را شنیدند و کمک نکردند، که حاضران ناگهان شعار سر دادند «ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند». حدادیان خطاب به آنها گفت: «شما که امتحان پس داده‌اید. عرضم برای جای دیگر است. آنهایی که هل من ناصر را شنیدند و سر بزنگاه می‌توانستند با یک سخنرانی از بسیاری مشکلات ما پیشگیری کنند و به میدان نیامدند و امروز مدعیانی آمدند، دوباره اینها را به رخ جامعه می‌کشند. آنها حواسشان را جمع کنند».

باز هم شرایط حساس کنونی
غلامعلی حدادعادل پنجشنبه با بیان اینکه اصولگرایان فراز و فرودهای این دوره و عوامل پیروزی و شکست را بررسی کنند؛ چراکه شرایط انتخابات امسال از همیشه حساس‌تر است، گفت: «گاهی وقت‌ها به شوخی می‌گویند شما در هر انتخاباتی می‌گویید ما در شرایط حساسی قرار داریم که درست هم می‌گویند. ما هم اگر گفته‌ایم در شرایط حساس قرار داریم، برای این است که همیشه در شرایط حساس قرار داشته‌ایم؛ این انقلاب اسلامی است که شرایط را حساس کرده است. در گذشته بلندگوهای تبلیغاتی بیگانگان و شبکه‌های ماهواره‌ای به مردم اصرار می‌کردند در انتخابات شرکت نکنید و از روز اول آنها انتخابات را تحریم می‌کردند و مردم را تشویق می‌کردند پای صندوق رأی نیایند. مردم هم به سخنان آنها گوش نکرده‌اند و پای صندوق‌های رأی رفته‌اند، الان چه اتفاقی افتاده است که شبکه صهیونیستی من و تو برای انتخابات کشور ما برنامه دارد و هر شب برنامه‌های مختلف می‌گذارد؛ بنابراین وقتی می‌گویم شرایط حساس شده یعنی دیگر صحبت از شرکت‌نکردن مردم در انتخابات نیست. آنها برنامه‌های دیگری دارند و به دنبال مدیریت‌کردن افکار عمومی هستند».

«حدادعادل» افزود: «شرط اول اصولگرایی اخلاص است، اگر ما وارد صحنه انتخابات شدیم، باید برای خدا وارد این صحنه شویم؛ تعصب حزبی با اصولگرایی منافات دارد. اگر حزب و تشکلی را به وجود آوردیم، تشکلمان را برای انقلاب بخواهیم، نه اینکه انقلاب را برای تشکل خودمان. در شرایط حساس کنونی باید تعصبات را کنار بگذاریم و شرط آن این است که در ائتلاف بزرگ اصولگرایان، وابستگی‌های حزبی و تشکلی خود را پشت در ائتلاف بگذاریم و به‌عنوان اصولگرا وارد این ائتلاف شویم، البته این‌طور هست و ما به آینده امیدواریم. اگر کسی این وحدت را بشکند، باید هزینه آن را، هم در این دنیا و هم در آخرت بپردازد؛ چراکه وحدت‌شکنی لطمه بزرگی خواهد بود، اگر برای خدا آمده‌ایم و ثبت‌نام کرده‌ایم، باید آماده باشیم برای خدا هم اگر لازم شد کنار برویم. اگر قرار شد شورای مرکزی ائتلاف اصولگرایان تصمیم‌گیری کند، باید همه تابع باشیم و اگر به بنده گفتند مصلحت این است و وحدت اقتضا می‌کند تو باید کنار بروی، اول کس من خواهم بود، از این رو باید با چنین روحیه‌ای وارد انتخابات شویم تا امکان انتخاب اصلح و پیروزی فراهم شود و باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم».

حدادعادل ادامه داد: «عده‌ای تلاش می‌کنند نه‌تنها انتخابات مجلس شورای اسلامی، بلکه انتخابات مجلس خبرگان را نیز دوقطبی کنند، ما این را درست نمی‌دانیم. باید مراقب باشیم در این دام و چاله‌ها که سر راه انقلاب ایجاد می‌کنند، نیفتیم. مسئله مهم و اوجب واجبات به فرمایش امام‌خمینی، حفظ نظام است».

سخنگوی ائتلاف اصولگرایان با بیان اینکه برای خدمت به کشور، کمک به دولت را ضروری می‌دانیم، افزود: «تضعیف دولت را همان‌گونه که رهبر انقلاب و امام«ره» فرموده‌اند، جایز نمی‌دانیم و معتقدیم در شرایط فعلی مسئله مهم کشور، مسئله اقتصادی است». وی خاطرنشان کرد: با تلاش همه نیروهای دلسوز انقلاب، امیدواریم مجلسی شکل بگیرد که در کنار ملت و پشت سر رهبری باشد و به آرمان‌های امام و اهداف شهیدان جامه عمل بپوشاند».

حدادعادل در ادامه به سالروز نهم دی اشاره کرد و گفت: «رهبر معظم انقلاب در فتنه نصیحت کردند و همه را دعوت به قانون کردند، اما بعضی‌ها تصور می‌کردند صبر و سکوت ملت نشانه رضایت مردم است و کار به جایی رسید که در روز عاشورا به خیمه حسینی بی‌احترامی کردند و با سوءاستفاده از سرگرم‌بودن مردم به عزاداری، در خیابان‌ها شعار خود را می‌دادند و اینجا تحمل مردم بابصیرت تمام شد. نهم دی، نه بزرگ به فتنه بود و ملت بیداری‌اش را نشان داد و نشان داد که راهش را گم نکرده است و دوست و دشمن را به‌خوبی می‌شناسد و فریب تبلیغات را نخواهد خورد. قدر وحدت را می‌داند و منزلت و جایگاه ولایت فقیه را برای این کشور و نظام به‌درستی می‌شناسد». حجت‌السلام تقوی، رئیس شورای همگرایی اصولگرایان، هم با تأکید بر اینکه اصولگرایان باید خودبینی را کنار بگذارند، گفت: «خدابینی را از خودبینی نمی‌توانیم ببینیم و در نتیجه باید در خودمان تحول و دگرگونی ایجاد کنیم و خودبینی‌ها را کنار بگذاریم که به لطف خدا این اتفاق افتاده است. باید تا پایان کار این روحیه را حفظ کنیم و سهم‌خواهی و منیت‌ها را کنار بگذاریم که البته کنار گذاشته‌ایم و هدف ما نیز همین بوده است. از همه احزاب و گروه‌های اصولگرایی و شخصیت‌هایی که به این جریان علاقه دارند تقاضا داریم به ما کمک کنند تا همه با هم آوای ائتلاف سر دهیم. ما نیاز داریم به مشترکات خود توجه کنیم و از کنار تفاوت‌ سلیقه‌ها با یکدیگر بگذریم. اصولگرا هیچ‌گاه ناامید نمی‌شود و هرگز امید به آینده را از دست نمی‌دهد. ما اگر شکست هم بخوریم که الان البته در موقعیت شکست قرار نداریم، ناامید نخواهیم شد و منافع کلی را بر منافع جناحی و شخصی ترجیح خواهیم داد».

شرایط ویژه  اصولگرایان در شهرستان‌ها
مشخص است که کار در شهرستان‌ها برای اصولگرایان سخت‌تر از تهران است؛ تاجایی‌که تقوی با اشاره به سفرش به یکی از شهرستان‌ها در ماه‌های اخیر، گفت: «در روزهای گذشته به شهرستانی سفر داشتم که جمعیت چندانی ندارد؛ اما برای همین شهرستان ۶۲ نفر کاندیدا شده بودند که تعدادی از آنان نیز اصولگرا بودند و درحالی‌که می‌دانستند رأی نمی‌آورند به صحنه آمده بودند تا رأی اصولگرایان را بشکنند و بی‌آنکه بدانند برای رقیب کار می‌کنند».

البته به نظر آیت‌الله موحدی‌کرمانی، دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، این مشکل صرفا به شهرستان‌ها محدود نیست و گریبان‌گیر تهران هم هست. او که سخنران آخر بود گفت: «فکر می‌کنم در تهران و شهرستان‌ها این معضل برای ما پیش‌ آید که رقیب بر یک کاندیدا به جمع‌بندی برسد؛ اما جناح مقابل دچار چندکاندیدایی شود و آرای اصولگرایی بشکند که البته باید با اخلاص و صدق در رفتارمان مانع‌ این موضوع شویم».

دبیرکل جامعه روحانیت مبارز نسبت به غرورگرایی و سهم‌خواهی در میان اصولگرایان برای انتخابات آتی هشدار داد و گفت: «مبادا غرورگرایی و سهم‌خواهی در اصولگرایان وجود داشته باشد. ما باید حالتی داشته باشیم که اگر محصول تصمیم شورای ائتلاف اصولگرایان این شد که انسان‌هایی اصلح انتخاب شدند و از گروه منِ نوعی هیچ فردی در لیست منتخبان نبود ذره‌ای ناراحت نشوم. ما باید تمرین کنیم که سهم‌خواهی را کنار بگذاریم و خودمان را بر این امر متوجه سازیم که اگر اخلاص داشتیم مورد لطف خدا خواهیم بود و اگر به شرکت روی آوریم خداوند به ما عنایتی نخواهد داشت».

دبیرکل جامعه روحانیت مبارز با اشاره به مسئله اختلاف در میان گروه‌های سیاسی در آستانه انتخابات، گفت: «توجه به مسئله اختلاف اهمیت بسیار دارد؛ چراکه ممکن است فردی خود را صاحب رأی ببیند و احساس وظیفه کند و از جانب اصولگرایان در انتخابات شرکت کند؛ اما درنهایت رأی اصولگرایان را بشکند. من می‌گویم که نه احساس کن که رأی‌ داری و نه احساس وظیفه بکن، کنار برو؛ چراکه دراین‌صورت اصولگرایان دچار مشکل خواهند شد. ما باید اخلاصمان را حداقل تا دو ماه دیگر حفظ کنیم و اصولگرایان دچار هوای نفس، منیت و منافع گروهی نشوند که اگر چنین اتفاقی بیفتد؛ یعنی اصولگرایان شکست خواهند خورد».

موحدی‌کرمانی با اشاره به اینکه اگر در عمل خود ذره‌ای غیر از خدا را وارد کنیم دچار شرک خواهیم شد و قطعا ضربه‌اش را خواهیم خورد، افزود: «اگر در عمل خود غیرخدا را وارد کنیم ضربه می‌خوریم و تاکنون نیز هرچه ضربه خورده‌ایم از ناخالصی بوده است؛ چراکه وقتی اخلاص باشد بر سر کرسی مجلس دعوا نخواهیم کرد».دبیرکل جامعه روحانیت مبارز با اشاره به انتخابات مجلس خبرگان، گفت: «امیدواریم امامت مقام معظم رهبری تا ظهور حضرت ولی‌عصر (عج) ادامه داشته باشد و نیازی به انتخاب رهبر جدید برای مجلس خبرگان آتی به‌وجود نیاید؛ اما اگر خدای نکرده اتفاقی برای ایشان پیش آمد باید برای بعد از آن فکر مشخصی داشته باشیم.

مردم کاندیداهای مجلس خبرگان را با شناخت کافی انتخاب کنند. کسانی که برای مجلس خبرگان کاندیدا شده‌اند را بررسی کنند، گذشته آنها را در نظر داشته باشند و اگر آنها را نمی‌شناسند از معتمدان بخواهند که بگویند چه افرادی را برای مجلس خبرگان انتخاب کنند. موحدی‌کرمانی درباره انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم گفت: «هنوز یادمان نرفته است که مجلس ششم چه اوضاعی داشت. مجلس نباید در برابر رهبری قرار گیرد؛ بلکه باید تابع ولایت باشد؛ چراکه هرچه امروز داریم و هرکجا که از پیچ و خم‌های سخت گذشته‌ایم به دلیل تبعیت از ولی امر بوده است».موحدی‌کرمانی در ادامه با اشاره به حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم در سال ۸۸، افزود: «یکی از لطمه‌هایی که همواره به اسلام وارد شده است، این است که عده‌ای حق و باطل را مخلوط کرده‌اند و در فتنه ۸۸ نیز چنین شد. آن دو نفری که پیشگام فتنه بودند سوابق درخشانی در انقلاب داشتند و اگر چنین نبود مردم گول آنها را نمی‌خوردند».

شهاب‌الدین صدر، احمد توکلی، علیرضا زاکانی، حسین‌ الله‌کرم، مهرداد بذرپاش، مجتبی رحماندوست، حسین فدایی، حسین مظفر، مسعود زریبافان، علیرضا حسینی، عبدالحسین روح‌الامینی، زهره طبیب‌زاده، فاطمه آلیا، صادق محصولی، زهره الهیان، ابراهیم کارخانه‌ای، مهدی چمران، حسن بیادی، محمدعلی رامین، محمود فرشیدی و جمعی دیگر از چهره‌های اصولگرا از حاضران در این همایش بودند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.