سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - Tuesday 26 May 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Fri, 26.06.2015, 9:49

کمیته بررسی غارت ملی را تشکیل دهید


عصر ایران - بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، عصر ایران در مطلبی تحت عنوان “دولت روحانی کمیته بررسی غارت ملی تشکیل دهد” از رئیس جمهور خواست برای بررسی آنچه در طول ۸ سال بر سر منابع مالی کشور آمده است، کمیته ویژه‌ای تشکیل دهد.

این پیشنهاد، هر چند از سوی کاربران مورد استقبال قرار گرفت ولی دولت روی خوش بدان نشان نداد.

در دو سال گذشته، کمتر روزی بوده است که خبری از فساد مالی گسترده در دولت قبل افشا نشود. فساد ۱۲ هزار میلیارد تومانی در یک پروژه راه آهن، وجود افراد متعددی مانند بابک زنجانی در مجموعه نفت که به بهانه دور زدن تحریم‌ها، نفت کشور را بردند و فروختند و پولش را ندادند، واگذاری‌های خارج از ضوابط شرکت‌ها و ساختمان‌های دولتی به افراد خاص با قیمت‌های نازل، گرفتن وام‌های کلان بانکی بدون ضمانت‌های لازم و بازنگرداندن آنها ، تخصیص ارز دولتی دارو به واردات خودروهای و ... همه و همه تنها نمونه‌هایی از فساد فراگیری است که کشور را فراگرفت و هزاران میلیارد تومان از سرمایه مردم ایران به جیب عده‌ای خاص رفت و طبقه‌ای جدید در کشور ایجاد شد که با پول مردم یک شبه ، راه صد ساله که نه، راه هزار ساله رفتند!

به عنوان مثال در یکی از همین واگذاری‌ها، یکی از بزرگ‌ترین پتروشیمی‌های کشور را که در سطح جهانی شناخته شده است و چندین هزار میلیارد تومان ارزش دارد را به قیمت عجیب و غریب ۱۰۰ میلیارد تومان به یک شرکت خاص فروختند و تازه، آن ۱۰۰ میلیارد تومان را به طور اقساط دریافت کردند(!) و بدین ترتیب “دوستان” با پرداخت ۳۰ میلیارد تومان قسط اول ، صاحب این ثروت افسانه‌ای که متعلق به مردم ایران است، شدند. ۳۰ میلیارد تومان ، قیمت یک پنت ‌هاوس مجلل در شمال تهران است ولی با این پول، یکی از بزرگ ترین پتروشیمی‌های ایران و منطقه را از مردم ایران گرفتند و به دوستان خودشان دادند! (عصر ایران در حال تهیه گزارشی در این باره است و به زودی آن را منتشر می‌کند).

دزدی‌ها، معمولاً به صورت پنهانی صورت می‌گیرند اما آنچنان قبح غارت ریخته شده بود که آشکارا می‌بردند و می‌خوردند و خیال‌شان هم آسوده بود و کار بدانجا رسید که حتی یک دکل نفتی هم از بیخ و بن ناپدید شد!

در ماجراهای پلیسی، کلاهبرداری معروفی وجود دارد که طی آن، فردی به نام ”ویکتور لوستیگ” خود را به عنوان یکی از مدیران دولتی معرفی کرده و برج ایفل را به یک تاجر آهن فروخته بود. اما خریدار نتوانست پیچ و مهره‌های برج ایفل را باز کند و برج را ببرد چون هنگامی که کارگرها خواستند وارد محوطه بشوند و برج را تخریب کنند، مأموران جلویشان را گرفتند و پرده بر افتاد.

اما در ایران، یک دکل نفتی مورد کلاهبرداری رسمی قرار گرفت و بر خلاف برج ایفل، این بار کل دکل را بردند و الان از آن دکل ۷۸ میلیون دلاری خبری نیست! اگر این غارت ملی نیست پس چیست؟!

اکنون خبر جالب و البته دردناک دیگری رسیده است. بعد از دکل، “برج مراقبت” و “باند یک فرودگاه” را هم فروخته‌اند و زمین‌های آن را به یک دهم قیمت به دوستان داده‌اند. آن طور که مدیرعامل پیشین منطقه آزاد قشم گفته «بنچاق سندهای زمین‌های همسایگانی که آن‌سوی خیابان فرودگاه قدیم قشم زندگی می‌کنند، نشان می‌دهد در همان تاریخ، آنها زمین‌هایشان را بین ٨٠٠ تا یک‌میلیون‌تومان فروخته‌اند. اما زمین فرودگاه را به متری ٨٠ هزارتومان یعنی یک‌دهم قیمت واقعی فروخته‌اند».

بی تردید می‌توان گفت که در آن سال‌ها، غارت وسیعی صورت گرفته است و مردم به عنوان مال باختگان بزرگ این غارتگری‌ها، حق دارند از دولتمردان بخواهند کمیته‌ای برای بررسی تمام واگذاری‌ها و معاملات کلان دولت قبل شکل دهند و با همکاری قوه قضائیه که اعلام کرده است عزم برای مبارزه با فساد جزم است، آنچه از جیب ملت به غارت رفته را بازگردانند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.