">
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - Monday 22 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نامزدهای پیاده‌شدن از قطار روحانی

بحث‌هایی تقریبا جدی برای جابه‌جایی دو وزیر و یك معاون رییس‌جمهور در جریان است. بر این اساس به نظر می‌رسد محمدرضا نعمت‌زاده، محمود گودرزی و مسعود سلطانی‌فر در صف اول تغییرات كابینه قرار بگیرند. محمدرضا نعمت‌زاده كه از روز اول منتقدانی سرسخت در مجلس داشت بعد از كمتر از دو سال در طیف حامیان دولت هم منتقدانی جدی پیدا كرده است. او دیگر برای این طیف‌ها رییس ستاد انتخاباتی نامزد پیروز سال ۹۲ نیست.

iran-emrooz.net | Sun, 17.05.2015, 9:20

روزنامه اعتماد
در حالی‌كه چند روزی است خبرهایی از احتمال تغییر در كابینه حسن روحانی به میان آمده است، سخنگوی دولت این تغییرات را طبیعی خواند و گفت: «طبیعی است كه رییس‌جمهوری در مقام ارزیابی عملكرد و برای تقویت كابینه خود، تغییراتی اعمال كند.»

این سخنان نوبخت پس از موضع‌‌گیری‌های حسن روحانی،  سخنان معاون اول او و اظهارات اخیر حسا‌م‌الدین آشنا احتمال تغییرات را تقویت می‌كند.

حسن روحانی در سفر دو هفته پیش خود به شیراز گفته بود كه «اگر نیاز به ترمیم كابینه باشد انجام می‌دهیم.» یك هفته بعد از آن سفر، معاون اول رییس‌جمهوری هم همین اظهارنظر را به شكل دیگری تكرار كرد. اسحاق جهانگیری گفت: «جایی كه رییس‌جمهور به ضرورت برسد، تغییر می‌دهد.»

اما آنچه گمانه‌زنی‌ها درباره تغییرات كابینه را جدی كرد سخنان حسام‌الدین آشنا در گفت‌وگو با نشریه اندیشه‌پویا بود كه از تغییرات دولت، رفتن برخی استانداران و برخی وزرا خبر داد. او گفت: «برخی سفرهای استانی برای تیم رییس‌جمهور روشن كرد كه برخلاف تصور اولیه برخی استانداران توانایی كافی برای اداره استان ندارند. لذا تغییرات در دولت اتفاق خواهد افتاد، هم در سطح وزرا و هم در سطح استاندارها.»

مشاور رییس‌جمهور البته وقتی با موج واكنش‌ها به این مصاحبه مواجه شد در گفت‌و‌گو با «اعتماد» گفت كه حرف‌هایش بیشتر جنبه شخصی داشته است اما كسانی كه آشنا را می‌شناسند و البته از روابط او با رییس‌جمهور بااطلاع هستند سخت باور می‌كنند كه آشنا این حرف را بدون هیچ زمینه‌ای زده باشد؛ زمینه‌ای كه اكنون قدری بیشتر خود را نشان می‌دهد.

یك روز بعد از انتشار سخنان آشنا درباره تغییرات كابینه، وی به روزنامه «اعتماد» گفت: «تصمیمات دولت توسط سخنگوی دولت اعلام می‌شود و اظهارات من در گفت‌وگوی اخیرم یك تحلیل شخصی است و  من به عنوان یك تحلیلگر سیاسی این موضوع را عنوان كرده‌ام و هیچ تصمیمی در دولت در این مورد گرفته نشده است».

سخنگوی دولت اما خیلی زود به سخن آمد تا با اظهارنظرهای روز جمعه‌اش جانی دوباره به گمانه‌زنی‌ها از تغییرات كابینه بدهد. هرچند هنوز نه چیزی در این زمینه به‌دار است و نه بار، اما اندك اندك فهرست‌های متفاوتی از لیست احتمالی تغییرات منتشر می‌شود. همین دیروز برخی سایت‌ها از احتمال جابه‌جایی چهار وزیر كابینه خبر داده بودند.

همزمان بر اساس اخباری كه «اعتماد» از آن اطلاع پیدا كرده است، بحث‌هایی تقریبا جدی برای جابه‌جایی دو وزیر و یك معاون رییس‌جمهور در جریان است. بر این اساس به نظر می‌رسد محمدرضا نعمت‌زاده، محمود گودرزی و مسعود سلطانی‌فر در صف اول تغییرات كابینه قرار بگیرند.

محمدرضا نعمت‌زاده كه از روز اول منتقدانی سرسخت در مجلس داشت بعد از كمتر از دو سال در طیف حامیان دولت هم منتقدانی جدی پیدا كرده است. او دیگر برای این طیف‌ها رییس ستاد انتخاباتی نامزد پیروز سال ۹۲ نیست. حالا خیلی از هواداران دولت از او با كارنامه بحث برانگیز مدیریت ۲۰ ماهه‌اش در وزارت صنعت، معدن و تجارت یاد می‌كنند.

در همین حال محمود گودرزی هم كه از اول نتوانسته بود چندان برای طیف هواداران دولت وزیری قابل توجه باشد، اخیرا زیر بار انتقادات دولتی‌‌ها هم رفته و همزمان انتقاد از او در جمع‌های ورزشی نیز بالا گرفته است.

در چنین شرایطی است كه محمدباقر نوبخت در نشست خبری روز جمعه خود با خبرنگاران در شهركرد در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران مبنی بر تغییر برخی وزیران و استانداران از سوی رییس‌جمهوری گفته كه «طبق اصل ۱۱۳ قانون اساسی، رییس‌جمهوری مسوول اجرای قانون در كشور و پس از مقام معظم رهبری عالی‌ترین مقام در كشور است و در این پیوند نیز دارای اختیاراتی است.»

وی افزوده: «در مقابل اختیاراتی كه رییس‌جمهوری بر عهده دارد، مردم نیز مطالباتی از وی دارند كه طبیعی است رییس‌جمهوری از عملكرد خود و مجریان كشور ارزیابی داشته باشد و در این ارزیابی‌ها، جابه‌جایی برخی افراد نیز ضروری باشد. »

نوبخت تصریح كرده: «این در حالی است كه بنده در مقام جایگاهی كه دارم از تعداد این جابه‌جایی‌ها اطلاعی ندارم.» معاون رییس‌جمهوری همچنین با اشاره به اهمیت حضور گروه‌هایی كه در ستادهای انتخاباتی دكتر روحانی ایفای نقش كردند، گفته: «مردم در انتخابات ۹۲ به گفتمان اعتدال رای دادند و در این میان گروه‌ها و جناح‌های مختلف چه در ستادهای انتخاباتی و چه در حزب اعتدال و توسعه، ما را یاری دادند و این فرصتی برای خدمتگزاری به مردم شد.»

نوبخت ادامه داده: «برهمین اساس عده‌ای كه در این میان هزینه دادند اما در پست‌های مدیریتی به سمتی نائل نشدند همین كه در ایجاد فرصت برای خدمتگزاری به مردم سهیم شدند، مزد خود را گرفتند.» وی خاطرنشان كرده: «این در حالی است كه برخی از این افراد دارای توانمندی‌هایی هستند كه از نظرات آنها در مجمع مشورتی رسمی بهره‌مند می‌شویم.»

هرچه هست حالا دو نكته مهم در مورد این اظهارات وجود دارد؛ اول اینكه زمان این تغییرات چه وقت است و دوم اینكه كدام یك از وزرا باید با صندلی خود خداحافظی كنند. این همه در شرایطی است كه خیلی‌ها هم در انتظار جابه‌جا شدن مدیران بر‌جای‌مانده از دولت قبل هستند؛ مدیرانی كه شاید جابه‌جایی آن به بعد از تغییرات عمده‌تر در بدنه دولت و تیم استانداران حسن روحانی موكول شود. احتمالی كه با سخنان روز جمعه محمدباقر نوبخت چند قدمی بیشتر به واقعیت نزدیك شده است.

هرچند سابقه گمانه‌زنی‌ها درباره فهرست وزرای پیشنهادی حسن روحانی در تابستان سال ۹۲ و نهایتا تركیبی كه او به مجلس معرفی كرد، نشان داد كه احتمالا این گمانه‌زنی‌ها خیلی هم با آنچه كه اتفاق می‌افتد منطبق نخواهند بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.