دوشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Monday 20 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اردوغان حامل پیام سعودی‌ها به تهران

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سفر امروز سه شنبه به تهران، حامل پیام ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به مقامات ارشد ایرانی است. موضوع این پیام تحولات یمن است. در این پیام از ایران خواسته شده در موضوع یمن ورود کند و از هم پیمانان خود یعنی حوثی‌ها بخواهد پای میز مذاکرات برای حل سیاسی بحران یمن بنشیند.

iran-emrooz.net | Tue, 07.04.2015, 8:48

اردوغان حامل پیام سعودی‌ها به تهران درباره یمن است.

به گزارش عصرایران، یک منبع آگاه در مصاحبه با خبرنگار عصر ایران گفت: رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در سفر امروز سه شنبه به تهران، حامل پیام ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی به مقامات ارشد ایرانی است.

این منبع آگاه اضافه کرد: موضوع این پیام تحولات یمن است.

در این پیام از ایران خواسته شده در موضوع یمن ورود کند و از هم پیمانان خود یعنی حوثی‌ها بخواهد پای میز مذاکرات برای حل سیاسی بحران یمن بنشیند.

گفته می‌شود براساس درخواست عربستان سعودی، از ایران خواسته شده حوثی‌ها را قانع کند عملیات نظامی علیه دولت عبدربه منصور هادی را متوقف کنند و دولت منصور هادی را به رسمیت بشناسند؛ از پایگاه‌های نظامی خارج شوند؛ سلاح سنگین و نیمه سنگین به دست آمده از پایگاه‌های ارتش یمن را پس بدهند؛ از شهرهای عدن و صنعا عقب نشینی کنند و برای خروج از بحران فعلی یمن وارد مذاکره با نمایندگان دولت هادی منصور شوند.

همچنین وعده داده شده در صورتی که حوثی‌ها انجام این خواسته‌ها را بپذیرند حملات نظامی علیه یمن متوقف و مذاکرات میان حوثی‌ها و سایر گروه‌ها درباره آینده سیاسی یمن آغاز می‌شود.

علاوه بر این، دولت ریاض در مذاکرات سیاسی درباره آینده یمن هیچ خط قرمزی درباره حفظ عبدربه منصور هادی در مقام رئیس جمهوری یمن نیست.

یک روز قبل از سفر اردوغان به تهران، جانشین ولیعهد عربستان سعودی روز دوشنبه در سفر از پیش اعلام نشده به آنکارا رفت و با اردوغان دیدار و گفتگو کرد.

گفته می‌شود شاهزاده محمد بن نایف جانشین ولیعهد عربستان سعودی در این سفر پیام پادشاه عربستان سعودی خطاب به مقامات ارشد ایرانی را تسلیم اردوغان کرده تا او در دیدار با مقامات ارشد ایرانی آن را تحویل دهد.

خبرگزاری رسمی ترکیه (آناتوکی) نوشت دیدار اردوغان و جانشین ولیعهد سعودی یک ساعت و ۴۰ دقیقه طول کشید.

پیش از این اعلام شده بود سفر اردوغان به تهران، دو روزه خواهد بود اما سپس آنکارا مدت زمان این سفر را به یک روز کاهش داد.

مولود جاویش اوغلو وزیر خارجه ترکیه هم درباره سفر اردوغان به تهران گفته بود بحران یمن و تحولات اخیر در سوریه و عراق و منطقه به صورت کلی، مهم‌ترین مسائلی است که اردوغان در دیدار با همتای ایرانی‌اش حسن روحانی در تهران به بحث و گفتگو خواهد گذاشت.

اردوغان در روز ۷ فروردین جاری نیز هم با ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی تلفنی گفتگو کرده و به گفته رسانه‌های ترکیه «نگرانی خود را از خطر گروه حوثی‌ها در یمن» اعلام کرده بود.

ترکیه قبل از این هم از عملیات نظامی عربستان و ۷ کشور دیگر در یمن اعلام حمایت کرده بود. ترکیه همچنین برای پشتیبانی لجستیکی از عملیات نظامی یمن اعلام کرده بود.

در ماه فوریه گذشته هم اردوغان سفر سه روزه‌ای به عربستان سعودی داشت و با مقامات سعودی و در راس آن‌ها ملک سلمان دیدار داشت.

روابط ترکیه و عربستان سعودی قبلا بر سر تحولات مصر و اخوان‌المسلمین تیره شده بود اما پس از سرکار آمدن ملک سلمان در ریاض، روابط دو طرف به سمت بهبود پیش رفت.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.