پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - Thursday 18 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

کری: در مذاکرات با ایران پیشرفت واقعی داشته‌ایم

جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید دور اخیر مذاکرات هسته‌ای با ایران به «پیشرفت واقعی» منجر شده است. با این حال او افزود که هنوز اختلاف‌نظرهایی باقی است و طرفین هنوز به توافق نهایی نرسیده‌اند. جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز اعلام کرد که در مذاکرات لوزان، راه حل‌های «مناسبِ فنی و سیاسی» برای موضوعاتی که «غیرقابل حل می‌نمود پیدا شده است».

iran-emrooz.net | Sat, 21.03.2015, 14:48

بی بی سی: جان کری، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید دور اخیر مذاکرات هسته‌ای با ایران به «پیشرفت واقعی» منجر شده است. با این حال او افزود که هنوز اختلاف‌نظرهایی باقی است و طرفین هنوز به توافق نهایی نرسیده‌اند.

کمی پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم گفت: “نقطه نظرات مشترکی به وجود آمد که می‌تواند مبنای توافق نهایی باشد، اما همچنان برخی موارد و اختلاف نظرها باقی مانده است. معتقدم حصول توافق ممکن است و چیزی وجود ندارد که قابل حل و فصل نباشد.”

جان کری، امروز (شنبه ۱ فروردین/۲۱ مارس) و در پایان دوری از گفتگوهای فشرده با ایران گفت که قدرت‌های جهانی در گفتگوها با ایران مواضع مشترکی دارند. او از لوزان عازم لندن است تا با همتایان اروپایی خود درباره توافق هسته‌ای احتمالی با ایران تبادل نظر کند.

صبح امروز لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد کشورش به دنبال توافقی با ایران است که تضمین کند ایران به بمب اتمی دست نخواهد یافت.

برخی می‌گویند ممکن است فرانسه با موضعی انعطاف‌ناپذیر مذاکرات را به بن‌بست بکشاند.

جان کری در نشست مطبوعاتی امروز خود گفت هرچند مسائل پیچیده‌ای در کار است، اما اکنون وقت آن رسیده که تصمیم‌های اساسی گرفته شود.

او گفت این به معنی “عجله” نیست بلکه مسائل دشواری که وجود دارند با گذر زمان آسان نخواهند شد. به گفته جان کری مذاکره‌کنندگان در روزهای آینده به سوئیس بازمی‌گردند تا مشخص شود که امکان رسیدن به توافق وجود دارد یا نه.

وزیر خارجه آمریکا ماهیت تصمیم‌هایی که باید گرفته شوند را “سیاسی” عنوان کرد و گفت: “همه ما باید در روزهای پیش رو به انتخاب‌هایی هوشمندانه دست بزنیم.”

ایران و گروه کشورهای ۱+۵، شامل اعضای دائم شورای امنیت و آلمان، هفته گذشته دور دیگری از مذاکرات را انجام دادند و بنا است که گفتگوها، چهارشنبه هفته جاری مجددا از سر گرفته شود.


خوش‌بینی مقامات دولت روحانی به نتیجه مذاکرات

رادیو فردا: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، می‌گوید که «اختلاف نظرهای باقی‌مانده» درباره برنامه اتمی ایران «می‌توانست» در مذاکراتِ هفته گذشته ایران و گروه ۵+۱ در شهر لوزان سوئیس حل شود.

در همین حال محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نیز اعلام کرد که در این مذاکرات، راه حل‌های «مناسبِ فنی و سیاسی» برای موضوعاتی که «غیرقابل حل می‌نمود پیدا شده است».

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، رئیس جمهور ایران روز شنبه، اول فروردین، گفت: «در این دور از مذاکرات در برخی از موارد... نقطه نظرات مشترکی به وجود آمد که می‌تواند مبنای توافق نهایی باشد، اما همچنان برخی موارد و اختلاف نظر‌ها باقی مانده است.»

آقای روحانی اضافه کرد: «طبیعی است که در روز‌ها و هفته‌های آخر کار سخت می‌شود و وقتی طرفین می‌خواهند به توافق برسند... باید فشار بیشتری تحمل کنند، چرا که برداشتن گام‌های نهایی همواره سخت است.»

وی تصریح کرد: «تفاهم کلی آسان است، اما وقتی وارد جزئیات می‌شویم کار بسیار سخت و پیچیده می‌شود.»

پس از چند روز مذاکره در شهر لوزان سوئیس، وزارت خارجه آمریکا در روز جمعه، ۲۹ اسفند، اعلام کرد که ادامه مذاکرات با جمهوری اسلامی به هفته آینده، چهارشنبه، پنجم فروردین‌ماه ۹۴، موکول شده است.

همزمان با این مذاکرات، برخی از اعضای هیئت ایرانی از جمله علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، گفته بودند که روی ۹۰ درصد بخش‌های فنی توافق حاصل شده است.

این در حالی است که به گفته جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، هنوز احتمال توافق با ایران ۵۰ درصد است.

رئیس جمهوری ایران در بخش دیگری از سخنان خود گفت که اراده کافی برای مذاکره و توافق در «چارچوب معیار‌ها و خطوط قرمز» از طرف جمهوری اسلامی ایران وجود دارد.

وی اضافه کرد: «معتقدم حصول توافق ممکن است و چیزی وجود ندارد که قابل حل و فصل نباشد و طرف مذاکره هم باید تصمیم نهایی را برای این کار بگیرد.»

گفته‌های آقای روحانی در حالی است که باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، روز پنج‌شنبه، ۲۸ اسفند، در پیامی نوروزی، مقامات جمهوری اسلامی را به «توافقی منطقی» دعوت کرد.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز جمعه، ۲۹ اسفند، در پاسخی تلویحی به این پیام در حساب توییتری خود نوشت که اکنون «نوبت آمریکاست» که بین «فشار یا توافق» یکی را انتخاب کند.

وزیر خارجه ایران روز شنبه نیز در صفحه فیس‌بوک خود نوشت که اعضای هیئت مذاکره‌کننده ایرانی آمادگی داشتند که در روزهای نوروز نیز مذاکرات را برای نهایی کردن جزئیات راه حل‌ها ادامه دهند.

به گفته آقای ظریف، اما طرف‌های مذاکره به زمان بیشتری برای هماهنگی داخلی بین اعضای ۱+۵ نیاز داشتند که «در برخی موارد به دلیل تنوع منافع و گرایش‌های سیاسی و یا مسائل فردی و شخصیتی حتی از مذاکرات اصلی نیز حساستر می‌شود».

بر اساس اعلام وزارت خارجه آمریکا، جان کری، وزیر خارجه این کشور، قرار است روز شنبه، اول فروردین‌ماه، با همتایان اروپایی خود از بریتانیا، فرانسه و آلمان به بحث و تبادل نظر درباره مذاکرات اتمی با ایران بپردازد.

در همین حال لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، روز شنبه گفت که توافق با ایران باید «به اندازه کافی قوی» باشد که بتواند مانع دستیابی جمهوری اسلامی به بمب اتمی شود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.