يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - Sunday 16 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

علی مطهری: به قصد کشتن آمده بودند

اگر یکی از آن ضربات آجر و سنگ به من اصابت کرده بود معلوم نبود که اکنون زنده بودم./ مسئولان اجرایی استان فارس هیچ کاری به کار مهاجمان نداشتند و آنها برای هر اقدامی آزاد بودند. اینجا بود که شمه‌ای از تدبیر دولت یازدهم را درک کردم. / به رئیس جمهور محترم عرض می‌کنم فکری به حال استان فارس بکنند و البته نتیجه بده و بستان در معرفی وزیر کشور به مجلس بهتر از این نمی‌شود و این حوادث نتیجه آن تصمیم غلط است.

iran-emrooz.net | Tue, 10.03.2015, 19:36

سه‌شنبه اسفند ۱۹ ۱۳۹۳

علی مطهری در بیانیه  ماجرای حمله به خود در  شیراز را تشریح کرد.

متن کامل بیانیه علی مطهری به شرح زیر است:

حدود بیست روز بود که انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه شیراز با ارسال دعوتنامه اصرار بر ایراد سخنرانی بنده در آن دانشگاه داشت. با وجود مشغله زیاد و کارهای عقب‌مانده سرانجام دعوت آنها را برای هفته‌ای که مجلس جلسه علنی نداشت پذیرفتم. آنها مجوز این سخنرانی را هم برای من فکس کردند.  موضوع سخنرانی «اسلام و آزادی» بود و بنا داشتم وضعیت افتخارآمیز آزادی تفکر و آزادی بیان در طول تاریخ اسلام و نیز تفاوت نگاه اسلامی و نگاه غربی به مسئله آزادی را تشریح کنم.

ساعت ۵/ ۴ بعدازظهر روز دوشنبه ۱۸ اسفند وارد فرودگاه شیراز شدم. طبق معمول چند تن از دانشجویان دعوت‌کننده به استقبال آمدند و از سالن فرودگاه خارج شدیم. دیدم آنها اصرار دارند که با یک تاکسی زردرنگ برویم. ظاهراً متوجه شده بودند که عده‌ای می‌خواهند آسیب برسانند، می‌خواستند خودروی ما شناسایی نشود. من متوجه ماجرا نبودم و در فکر مطالب سخنرانی بودم. حدود صد متر که جلو آمدیم دیدم عده‌ای بین سی تا چهل نفر روبروی ما هستند و یک نفر خود را روی کاپوت خودرو انداخت. راننده به هر زحمتی بود او را رد کرد ولی کمی جلوتر سنگ و آجر و گوجه‌فرنگی بود که به سمت ما می‌‌آمد. شیشه عقب و شیشه‌های دو طرف خودرو کاملا خرد و پودر شد و ذرات آن به سر و صورت و دست ما پاشید و برخی فرو رفت. گاز فلفل هم سلاح دیگر آنها بود که از نزدیک استفاده کردند و حدود یک دقیقه نفسم بند آمده بود.

اگر یکی از آن ضربات آجر و سنگ به من اصابت کرده بود معلوم نبود که اکنون زنده بودم. ظاهرا به قصد کشتن یا ناقص کردن آمده بودند. راننده به هر ترتیب بود از میان آنها گریخت اما آنها با موتورهای سنگین و یک وانت ما را تعقیب می‌کردند و باز سنگ و اشیاء دیگر و دشنامهای ناموسی و کلماتی مانند «حرامزاده» بود که به سمت ما می‌آمد. راننده ناچار وارد کلانتری ۲۰ گل‌سرخ  شیراز شد. ما خیال می‌کردیم الان نیروهای کلانتری این افراد را بازداشت می‌کنند ولی دیدیم هیچ عکس‌العملی نشان ندادند و فقط از ورود آنها به کلانتری جلوگیری کردند. ظاهراً یک اصل پذیرفته شده بود که این افراد که از تجهیزاتشان مانند موتورهای سنگین و گاز فلفل معلوم بود از کجا دستور گرفته‌اند در این گونه کارها آزادند و کسی حق مزاحمت برای آنها ندارد مگر این که فرد مورد تهاجم از شدت ضربات از دنیا برود. جالب است که یکی از مقامات ارشد آن کلانتری می‌گفت با وجود فناوری جدید که از داخل خانه هم می‌شود به صورت ویدئو کنفرانس برای دانشجویان صحبت کرد چه اصراری به برگزاری این گونه جلسات است. گفتم من که عشق سخنرانی ندارم، آنها به اصرار دعوت کردند من هم پذیرفتم و اکنون باید به وعده خود وفا کنم.

به رئیس کلانتری گفتم شما به جای تلاش برای لغو سخنرانی، الان که اینها در دسترس شما هستند بازداشتشان کنید تا مجازات شوند. اگر یک بار این کار را بکنید دیگر این رذالتها تکرار نمی‌شود. گفت ما اطلاعات و عکس همه آنها را داریم، ‌بعدا همه‌شان را بازداشت می‌کنیم؛ و من منتظر بازداشت آنها هستم!

این در حالی بود که می‌گفتند حدود هزار دانشجوی انجمن فرهنگ و سیاست و بسیج دانشجویی و غیره در سالن سخنرانی منتظر ورود من هستند. یکی از مسئولان امنیتی گفت ما احتمال این وضع را می‌دادیم. گفتم پس چرا تمهیدات لازم را برای حفظ امنیت فراهم نکردید یا لااقل زمانی که در تهران بودم به من اطلاع ندادید. امیدم از نیروی انتظامی ناامید شد. به امید مسئولان اجرایی استان بودم که آنها با دستور مناسب، آن اراذل را بازداشت و راه برگزاری مراسم را هموار و اینجانب را تحت‌الحفظ به دانشگاه ببرند. اما از تماسهایی که گرفته می‌شد فهمیدم که آنها درست برعکس عمل می‌کنند یعنی اولا همت و تصمیم اصلی آنها این است که به هر ترتیب شده آن جلسه سخنرانی دارای مجوز برگزار نشود و ثانیا هیچ کاری به کار مهاجمان نداشتند و آنها برای هر اقدامی آزاد بودند. اینجا بود که شمه‌ای از تدبیر دولت یازدهم را درک کردم.

خلاصه مقامات دولتی و انتظامی همه تلاش می‌کردند که سخنرانی انجام  نشود و از آن سو غبار ناراحتی و کدورتی بر دل مهاجمانی که برخی از آنها در اطراف کلانتری بودند ننشیند. سرانجام از طرف استانداری در سالن سخنرانی به دروغ اعلام شد که آقای مطهری به تهران بازگشتند تا جمعیت متفرق شود.

به هرحال بعد از حدود ۳ ساعت چون لباسم پر از خاک و گل و غیره شده بود یک دست کت و شلوار آوردند تا لباسم را عوض کنم – و البته آن کت و شلوار را پس خواهم فرستاد – و آنگاه راهی فرودگاه برای بازگشت به تهران شدیم.

در راه بازگشت بی‌اختیار به یاد سخن امام بودم که فرمود در جمهوری اسلامی حتی کمونیست‌ها آزادند که حرف خود را بزنند، و سخن شهید مطهری که فرمود در جمهوری اسلامی حتی احزاب غیراسلامی می‌توانند فعالیت داشته باشند مشروط به این که با تابلوی خودشان فعالیت کنند، و یاد تأکید دلسوزانه رهبر انقلاب بر کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها افتادم و از جهالت آن افراد و منافقان زیرکی که این جاهلان را ابزار نیل به اهداف خود قرار می‌دهند تأسف خوردم.

به مسئولان استانی و انتظامی شیراز گفتم اگر قرار بر زورآزمایی اجتماعی است بفرمایید تا من هم هوادارانم را به خیابانها فرا بخوانم، در آن صورت این اراذل یک لقمه آنها خواهند بود. به رئیس جمهور محترم عرض می‌کنم فکری به حال استان فارس بکنند و البته نتیجه بده و بستان در معرفی وزیر کشور به مجلس بهتر از این نمی‌شود و این حوادث نتیجه آن تصمیم غلط است. از دانشجویان محترم دانشگاه شیراز نیز به جای استانداری و نیروی انتظامی فارس عذرخواهی می‌کنم و بدانند که آفتاب پشت ابر نخواهد ماند.

والسلام
علی مطهری
۱۹/۱۲/۹۳

رئیس دانشگاه شیراز: متاسفم و از آقای مطهری عذرخواهی می‌ کنم

رئیس دانشگاه شیراز گفت: به‌عنوان یک شهروند ایرانی و یک دانشگاهی به واسطه آن‌چه برای آقای مطهری در شیراز حادث شد، بسیار متاسفم و قطعا از ایشان عذرخواهی می‌کنم.

به گزارش ایسنا، «مجید ارشاد» عصر سه‌شنبه ۱۹ اسفند درحاشیه جلسه شورای اداری استان فارس درجمع خبرنگاران و درخصوص حادثه مضروب شدن علی مطهری، گفت: اگرچه دانشگاه شیراز دعوت کننده نبوده است، اما به‌عنوان رئیس این دانشگاه از وقوع چنین اتفاقی بسیار متاسف و متاثر هستم و عذرخواهی می‌کنم.

وی اضافه کرد: حتی اگر این اتفاق برای شهروندی عادی حادث شده بود، بازهم متاسف می‌شدم، چه رسد به این‌که برای یک نماینده مجلس که دارای شان و جایگاه حقوقی درکشورهست، حادث شده است.

ارشاد با تصریح این‌که دانشگاه شیراز دعوت کننده و برگزارکننده مراسم سخنرانی علی مطهری نبوده است، گفت: هیئت نظارت برتشکل‌های دانشجویی مجوز برگزاری این مراسم را برای تشکل فرهنگ و سیاست صادر کرده بود، همان‌گونه که برای سایر تشکل‌ها نیز مجوز صادر کرده و می‌کند.

وی با طرح این پرسش که چرا شورای تامین باید در مورد بعضی مجوزهای صادر شده از سوی هیئت نظارت برتشکل‌های دانشجویی این دانشگاه، واکنش نشان داده و خواستار لغو آن‌ها شود، گفت: توصیه شورای تامین شهرستان شیراز مبنی بر برگزارنشدن جلسه سخنرانی دکتر مطهری، درهیئت نظارت بر تشکل‌های دانشجویی مطرح و رد شد.

ارشاد با یادآوری این‌که این مطلب را روز دوشنبه با معاون فرهنگی وزیرعلوم نیز مطرح کرده است، گفت: آقای دکترهاشمی عملکرد دانشگاه شیراز را تایید کرده و حتی ضمن تماس با مسئولان استان خواستار تامین امنیت آقای دکتر مطهری از محل فرودگاه تا دانشگاه شدند، تا آن‌جا که من اطلاع‌دارم مورد موافقت دوستان در استانداری هم واقع شد.

وی با بیان این‌که دانشگاه شیراز پاسخ‌گوی حادثه رخ داده برای آقای مطهری نیست، ‌گفت: براساس قانون، وظیفه تامین امنیت افراد برعهده دانشگاه نیست.

ارشاد با بیان این‌که ۶ تشکل دانشجویی در دانشگاه شیراز فعالیت دارند، گفت: براساس قانون تمام تشکل‌های قانونی دانشجویی مجاز به انجام فعالیت درچارچوب قانون هستند.

ارشاد با تاکید براین‌که دولت تدبیر و امید با رای همین دانشجویان بر سرکار آمده است،‌ گفت: امروز ما باید پاسخ‌گوی مطالبات دانشجویانی که با رای آنان بر سرکار آمده‌ایم باشیم،‌ نمی‌توانیم نسبت به خواسته‌های به حق این افراد بی‌تفاوت باشیم.

وی اضافه کرد: چرا به این بهانه که ممکن است فردی در سخنرانی خود حرف‌هایی بزند یا از خطوط قرمز عبور کند،‌ اقدام به اعتراض و هجمه می‌کنیم،‌ اگر فردی که ممنوعیت حضور در مراسم و برنامه‌ها ندارد و به لحاظ قانونی هم دارای جایگاه حقوقی است، در سخنان خود از خطوط عبور و خلاف قانون رفتار کرد و حرف زد،‌ بی تردید دستگاه‌های قانونی با او برخورد خواهند کرد.

ارشاد تصریح کرد: اگرهمه ما به قانون احترام بگذاریم و براساس قانون رفتار کنیم،‌ شاهد جامعه‌ای آرمانی و در مسیر توسعه خواهیم بود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.